Zasady akcji
Nasze zaangażowanie
Zainicjowany w 2015 r. przez Grupę RAJA i Fundację, program działań "Kobiety i Środowisko" wspiera projekty społeczne na rzecz praw kobiet i środowiska.
Dzięki zakupom wybranych produktów solidarnościowych, wspierasz program razem z innymi klientami Grupy Raja w 15 europejskich krajach.
Od 2015 roku, dzięki zakupom produktów solidarnościowych, zebraliśmy i przekazaliśmy ponad 4 miliony euro!
Wspartych ponad 800 projektów, obecność w 72 krajach, ponad 18 milionów euro budżetu.
Obecnie wspierane projekty
Fundacja RAJA-Danièle Marcovici wybiera projekty stowarzyszeń, które promują działania kobiet na rzecz środowiska. Znajdziesz tutaj projekty wspierane do 31.12.2025
En Terre Indigène
Promowanie wiedzy o środowisku przodków na Francuskich Terytoriach Zamorskich poprzez organizowanie warsztatów mających na celu przekazywanie tej wiedzy ich społecznościom.
Na Francuskich Terytoriach Zamorskich kobiety w lokalnych społecznościach odczuwają skutki globalnego ocieplenia w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, dostępu do wody pitnej, a nawet edukacji, wzmacniając nierówności płci. Właśnie dlatego ich głos jest słyszalny i podejmują działania. Znajdują się w czołówce strategii przeciwdziałania zmianom klimatu, często na poziomie społeczności i lokalnym. Na wszystkich terytoriach, ze względu na ich bliski związek ze środowiskiem, odgrywają wiodącą rolę w jego obronie i ochronie oraz ochronie zniszczonych ekosystemów. Obecnie kobiety we Francuskich Terytoriach Zamorskich przekazują tę wiedzę ekologiczną młodym kobietom w swoich społecznościach, niosąc nadzieję na społeczeństwo, które bardziej szanuje środowisko i tradycje, które stawiają ziemię w centrum życia. Projekt „De la Mère à la Terre”, stworzony przez stowarzyszenie En Terre Indigène, ma na celu promowanie wiedzy ekologicznej przodków i zdolności kobiet do adaptacji poprzez tworzenie warsztatów transmisyjnych (udokumentowanych i sfilmowanych), aby pomóc im osiągnąć większą autonomię ekonomiczną, a także zapewnienie im narzędzi szkoleniowych i wsparcia w celu zwiększenia wartości ich wiedzy i umożliwienia im odgrywania większej roli w podejmowaniu decyzji. Niektóre z tych praktyk, przekazywane z matki na córkę, zanikają, a rozpowszechnianie ich wśród kobiet i młodych ludzi może pomóc im stać się bardziej samowystarczalnymi.
Ishpingo
Wspieranie lokalnych rolniczek w dywersyfikacji i zwiększaniu produkcji owoców w celu uzyskania wyższych dochodów.
W ciągu ostatnich piętnastu lat warunki życia Kichwa, ludności indiańskiej zamieszkującej prowincję Napo w ekwadorskiej Amazonii, pogarszały się: postęp pionierskich frontów w regionie prowadzi do szybkiego i masowego wylesiania, a rozprzestrzenianie się projektów naftowych i wydobywczych powoduje zwiększone zanieczyszczenie gleby i dróg wodnych. Rozwój tego przemysłu i presja na zasoby naturalne powodują znaczące zmiany w sposobie życia lokalnych społeczności, które cierpią zarówno z powodu wiejskiego odpływu mężczyzn - którzy wyjeżdżają do pracy w miejscach wydobycia lub w miastach - jak i z powodu utraty tradycyjnych praktyk rolniczych. Kobiety na tym obszarze są szczególnie narażone, ponieważ muszą opiekować się swoimi rodzinami i produkować własną żywność. Stowarzyszenie Ishpingo, które specjalizuje się w walce z wylesianiem, zidentyfikowało grupę kobiet, których domy i działki rolne znajdują się na żyznym, ale bardzo odizolowanym obszarze. Kobiety te mają możliwość rozwoju gospodarczego, ponieważ znajdują się naprzeciwko schroniska dla zwierząt, jednego z największych w kraju. Sprzedają wszystkie swoje owoce do schroniska, aby nakarmić zwierzęta w niewoli i te wypuszczone do lasu. Jednak zapotrzebowanie schroniska na żywność jest dwa razy większe niż ilość owoców produkowanych przez kobiety. Ishpingo proponuje wsparcie kobiet w zwiększaniu i dywersyfikacji ich produkcji poprzez sadzenie drzew owocowych na ich działkach, umożliwiając im w ten sposób zwiększenie dochodów. Zostaną one przeszkolone, aby stać się wydajnymi producentami owoców, które są dostosowane do ich własnych potrzeb i potrzeb ich zwierząt, a także w większych ilościach.
Kraten du développement durable, de la culture et du loisir
Wzmocnienie roli kobiet rybaków poprzez promowanie ich pracy, szkolenie i wspieranie ich udziału w organach decyzyjnych sektora.
Na wyspach Kerkennah w Tunezji większość ludności utrzymuje się z rybołówstwa na małą skalę. Wyspy te mają status RAMSAR i ZICO, a wkrótce staną się morskim i przybrzeżnym obszarem chronionym, ze względu na różnorodność kwestii, zarówno ekologicznych, związanych z ochroną morskiej różnorodności biologicznej, jak i społeczno-ekonomicznych, z potrzebą ustabilizowania dochodów z rybołówstwa na małą skalę. Sektor rybołówstwa jest bardzo specyficzny dla Wysp Kerkennah, ponieważ jest prowadzony nie tylko przez mężczyzn, ale także przez kobiety, które są zaangażowane w cały łańcuch wartości, od projektowania sieci po same połowy. Jednak nierówności między mężczyznami i kobietami są nadal bardzo znaczące w społecznościach na tych wyspach. Kobiety rybacy nie są właścicielkami łodzi, pozwolenia na połowy i licencje są wydawane na nazwiska ich mężów, a one same są nieobecne w organach decyzyjnych związanych z ich sektorem działalności. Nie są również zaangażowane w marketing produktów ani negocjowanie cen, mimo że to one łowią ryby, zbierają małże, czyszczą ośmiornice itp. Zdając sobie sprawę z tej sytuacji, Association Kraten du Développement Durable de la Culture et du Loisir (AKDDCL), lokalne stowarzyszenie, które bardzo aktywnie wspiera rybaków z wysp Kerkennah, stworzyło program szkoleń i wsparcia mający na celu wzmocnienie roli kobiet w sektorze rybołówstwa, zwiększenie wartości ich pracy i wspieranie ich udziału w organach decyzyjnych dotyczących sektora i chronionego obszaru morskiego i przybrzeżnego.
Chaussettes Solidaires
Oferowanie warsztatów szycia i napraw kobietom znajdującym się w niepewnej sytuacji, w celu poprawy ich umiejętności i umożliwienia im wejścia na rynek pracy.
Od piętnastu lat, w dzielnicy Goutte d'Or w Paryżu, stowarzyszenie Chaussettes Solidaires oferuje warsztaty szycia i naprawy odzieży kobietom w niepewnej sytuacji życiowej, zwłaszcza tym mieszkającym w ośrodkach pomocy doraźnej (CHU). Niektóre naprawy wykonywane są przy użyciu skarpet zebranych w szkolnych firmach. Wiele z tych kobiet wyraziło chęć nauczenia się szycia jako zawodu, aby na dobre wyjść z ubóstwa. Na rynku istnieją już kursy szkoleniowe, ale często są one rozłożone w długim okresie czasu (na przykład raz w tygodniu) lub nieodpowiednie dla tego typu odbiorców (brak działań następczych i wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji). Aby zaspokoić ich potrzeby, stowarzyszenie organizuje krótkie kursy (6 miesięcy), które umożliwiają kobietom zdobycie umiejętności technicznych i zapoznanie się z zasadami i zachowaniami oczekiwanymi na rynku pracy.
Moi Jeu Tri
Szkolenie i wspieranie kobiet w ich integracji zawodowej w sektorze gospodarki o obiegu zamkniętym i sortowania odpadów.
Zarządzanie odpadami jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się afrykańskie miasta. Brak segregacji u źródła, nielegalne składowanie odpadów i odpady wyrzucane do miejskich systemów kanalizacyjnych prowadzą do powodzi i rozprzestrzeniania się licznych chorób. Wybrzeże Kości Słoniowej nie jest wyjątkiem, ponieważ tylko 25% odpadów jest zbieranych i wysyłanych na wysypiska. W obliczu tych wyzwań stowarzyszenie Moi Jeu Tri (MJT) pracuje nad poprawą gospodarki odpadami w kraju od 2020 roku. Zaczęło się od podnoszenia świadomości młodych ludzi na temat wpływu ilości wytwarzanych odpadów na środowisko, a teraz chce pójść dalej, eksperymentując z programem mającym na celu włączenie grup szczególnie wrażliwych, które są dalekie od zatrudnienia, do działań związanych ze zbieraniem i sortowaniem odpadów. Program skierowany wyłącznie do kobiet, nazwany Waste Work for Women, umożliwi przeszkolenie około sześćdziesięciu kobiet, a następnie wsparcie ich integracji zawodowej w gospodarce o obiegu zamkniętym i sektorze sortowania odpadów. Większość kobiet na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest ofiarami nierówności społeczno-ekonomicznych, które są pogłębiane przez ich płeć. Są one często gorzej wykształcone niż mężczyźni i częściej są bezrobotne. Sektor gospodarki odpadami stanowi szansę na bardziej zrównoważone włączenie tych kobiet do formalnego zatrudnienia.
Poh Kao, des Tigres et des Hommes
Pomaganie lokalnym kobietom mieszkającym w Parku Narodowym Sariska w rozwijaniu ich działalności mleczarskiej.
W regionie Radżastanu w Indiach Park Narodowy Sarisha jest domem dla wielu chronionych gatunków zwierząt, w tym około trzydziestu tygrysów bengalskich. Na terenie parku 3 plemiona żyją ramię w ramię z dzikimi zwierzętami, utrwalając tradycyjny sposób życia w harmonii z lokalną florą i fauną. Mniejszości te są najlepszymi gwarantami ochrony tygrysów, walcząc z kłusownictwem i chroniąc las Sariska. Są to pasterze, którzy wypasają swoje zwierzęta (wielbłądy, bawoły i kozy) na tym samym terytorium, co tygrysy i inne dzikie zwierzęta. Plemiona te są bardzo wrażliwe i całkowicie wykluczone przez resztę indyjskiej populacji. Są wegetarianami. Produkują mleko, które sprzedają, aby kupić mąkę i upiec chleb. Produkcja mleka jest działalnością prowadzoną przez kobiety, które są odpowiedzialne za wszystkie aspekty żywienia i dobrostanu zwierząt. Mleko jest produkowane w bardzo tradycyjny sposób, przy użyciu prymitywnych środków. Stowarzyszenie Poh Kao i jego partner Krapavis współpracują od 2017 r. w Sariska Park, aby chronić tygrysy i wspierać lokalną ludność. W 2022 r. kobiety zwróciły się do stowarzyszeń, aby pomóc im rozwinąć działalność mleczarską, a tym samym zwiększyć ich dochody. Utworzona zostanie 1 spółdzielnia zarządzana przez grupę samopomocy kobiet (SHG). Spółdzielnia ta będzie przetwarzać mleko na ciastka mleczne i masło w celu ich sprzedaży i generowania dodatkowego dochodu dla kobiet.
Projeter Sans Frontières
Wzmocnienie niezależności rolniczek poprzez poprawę ich systemów produkcji, ożywienie strategicznych lokalnych ekosystemów i zachęcenie ich do przyjęcia odpowiedzialnych praktyk biznesowych.
W regionie Cundinamarca i Boyacá w Kolumbii, w strefie przejściowej między obszarami miejskimi i wiejskimi, kobiety wiejskie odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywności. Jednak ich wkład pozostaje niewidoczny i słabo wynagradzany. W 2022 r. 29,8% wiejskich gospodarstw domowych prowadzonych przez kobiety żyło w wielowymiarowym ubóstwie i miało ograniczony dostęp do usług publicznych (zdrowie, edukacja), infrastruktury, łączności, wody, mieszkań i pomocy technicznej. Projekt Projeter Sans Frontières „Pour une ruralité durable: autonomisation des agricultrices et restauration agroécologique des écosystèmes” (W kierunku zrównoważonej wiejskości: wzmocnienie pozycji rolniczek i agroekologiczna odbudowa ekosystemów) ma na celu zmniejszenie tych różnic. Ma on na celu wzmocnienie niezależności 20 kobiet-rolników poprzez poprawę ich systemów produkcji, zachęcanie do praktyk przedsiębiorczości społecznej i oferowanie im możliwości certyfikacji poprzez Participatory System of Guarantees (PGS), partycypacyjną certyfikację agroekologiczną, która jest bezpłatna.
Naturevolution
Utworzenie systemu zbiórki odpadów plastikowych w nadmorskich wioskach w zatoce Kendari z pomocą 30 kobiet, które zostały przeszkolone i opłacone za tę działalność.
W nadmorskim mieście Kendari (400 000 mieszkańców), położonym w prowincji Sulawesi Tengarra w Indonezji, każdego dnia produkuje się 300 ton odpadów, z których większość trafia do rzek, a następnie do zatoki, ponieważ nie są one zbierane w górę rzeki. System zarządzania odpadami wprowadzony przez lokalne władze jest daleki od wystarczającego. Odpady z tworzyw sztucznych są główną lokalną plagą, mającą znaczący wpływ na bioróżnorodność i warunki życia lokalnej ludności. Stowarzyszenie Naturevolution, wraz ze swoim indonezyjskim partnerem, chciało zająć się tą kwestią, najpierw organizując kampanie zbierania odpadów i podnoszenia świadomości wśród miejscowej ludności. Stowarzyszenie chciało pójść dalej, tworząc własny system zbierania i sortowania odpadów z tworzyw sztucznych z pomocą kobiet z nadmorskich wiosek, które jako pierwsze cierpią z powodu zanieczyszczenia plastikiem. Kobiety te, pochodzące z zagrożonych społeczności, znajdują się w niepewnej sytuacji i żyją z dochodów generowanych przez połowy ich mężów lub z dorywczych prac, gdy są wdowami. Naturevolution chce pomóc tym kobietom w założeniu generującego dochód i emancypującego biznesu zbierania odpadów z tworzyw sztucznych w ich własnym środowisku. Odpady są następnie sprzedawane bezpośrednio do Naturevolution Indonesia, która przetwarza je w swoim warsztacie recyklingu.
Women Engage for a Common Future France
Promowanie ekologicznej przedsiębiorczości kobiet i zwiększanie widoczności kobiet, które są zaangażowane w bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną transformację w swoim regionie, w celu zapewnienia im dostępu do większej liczby możliwości rozwoju.
Od 2011 roku WECF France wspiera kobiety zakładające firmy na obszarach wiejskich Haute-Savoie i w sąsiednich departamentach za pośrednictwem sieci Femmes Rurales. Ze względu na swoją atrakcyjność i ograniczenia geograficzne, departament ten podlega znacznej presji na grunty, co sprawia, że ich ochrona staje się jeszcze pilniejsza. WECF France przeprowadził badania z około setką kobiet-przedsiębiorców i stwierdził, że brakuje im uznania i wsparcia dla ich działalności, są odizolowane i mają trudności z dostępem do usług wsparcia przedsiębiorczości. Problemy te, w połączeniu z faktem, że ich działalność jest czasami słabo opłacana, oznaczają, że kobiety te są zależne finansowo. Są one jednak niezbędne dla bardziej sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji na swoich obszarach, ponieważ są nosicielkami innowacyjnych rozwiązań i zrównoważonych alternatyw. Sieć Femmes Rurales, zainicjowana przez WECF France, ma na celu promowanie ekologicznej przedsiębiorczości kobiet i podniesienie rangi tych zaangażowanych kobiet, dając im dostęp do większej liczby możliwości rozwoju. W 2025 r. stowarzyszenie chce wzmocnić zarządzanie siecią poprzez opracowanie usługi wsparcia dla wielu partnerów, podkreślając ścieżki kariery tych inspirujących kobiet i digitalizując narzędzia zarządzania. Ponadto nagroda Women & Biodiversity zapewni dotacje dla 3 laureatek, aby przyspieszyć rozwój ich firm.
Objectif France Inde
Wzmocnienie umiejętności i autonomii kobiet w sektorze rolnym w celu zapewnienia im niezależności finansowej i bezpieczeństwa żywnościowego.
Na obszarach wiejskich stanu Tamil Nadu (południowe Indie) zmiany klimatyczne (susza, degradacja gleby) i izolacja gospodarcza regionu prowadzą do niepewnej sytuacji ludności, zwłaszcza kobiet, które są słabo wykwalifikowane i dyskryminowane ze względu na płeć. Wraz ze swoim partnerem, organizacją pozarządową Gramium, która działa jak najbliżej potrzeb społeczności, stowarzyszenie Objectif France-Inde (OFI) wspiera tworzenie grup samopomocy (JLG: Joint Liability Groups) dla kobiet żyjących poniżej granicy ubóstwa. Dzięki temu projektowi OFI i Gramium będą budować zdolność i autonomię kobiet-rolników w regionie, aby zapewnić im niezależność finansową poprzez uzyskanie dotowanych przez rząd mikrokredytów, a także emancypację osobistą i społeczną oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Projekt ten, realizowany już we współpracy z organizacją pozarządową SEVAI, jest powieleniem programu prowadzonego od ponad 20 lat na rzecz ludności wiejskiej (175 000 kobiet wyprowadzonych z ubóstwa).
Rejoué
Promowanie integracji społeczno-zawodowej kobiet pozostających poza zatrudnieniem poprzez szkolenie ich w zawodach związanych z ponownym wykorzystaniem zabawek.
Utworzony w 2010 r. projekt integracji i rewaloryzacji używanych zabawek Rejoué zapewnia integrację osób pozostających poza zatrudnieniem, z których ponad 60% to kobiety, poprzez działania związane z ponownym wykorzystaniem zabawek w warsztacie w Vitry-sur-Seine (94) oraz ich odsprzedaż w atrakcyjnych cenach w dwóch sklepach w regionie paryskim osobom prywatnym i profesjonalistom z branży dziecięcej. Od 1 stycznia 2022 r. stosowana jest ustawa AGEC (Anti-Waste for a Circular Economy), która przewiduje utworzenie sektora ERP (Extended Producer Responsibility) dla zabawek. Ten nowy sektor ma na celu przede wszystkim rozwój ponownego wykorzystania zabawek, nowych kanałów zbiórki i recyklingu. Zgodnie z tym prawem i aby lepiej sprostać wyzwaniom sektora, Rejoué chce zmienić skalę poprzez wzmocnienie swoich zdolności magazynowych, umiejętności logistycznych i rozwój sprzedaży. Zmiany te przyniosą korzyści pracownikom w zakresie integracji, aby zapewnić im większe szanse na zatrudnienie i niezależność finansową. Plan działania na najbliższe 3 lata polega na zintegrowaniu odkrywania zawodów cyfrowych i logistycznych z działalnością zakładu integracyjnego, ale także na zabezpieczeniu ścieżek pracowników dzięki zrównoważonemu utworzeniu warsztatu, który zoptymalizuje działalność w zakresie zbierania i odsprzedaży większej liczby zabawek.
Univers-Sel
Szkolenie kobiet produkujących sól w zakresie produkcji soli słonecznej, techniki bardziej przyjaznej dla środowiska.
W Gwinei Bissau kobiety produkujące sól zeskrobują słoną glebę, a następnie filtrują ją z wodą, aby uzyskać solankę: wodę nasyconą solą, którą następnie gotują nad ogniem z drewna namorzynowego, aby zebrać sól. Zużywa to dużo drewna i jest źródłem masowego wylesiania, a do wyprodukowania 1 tony soli potrzeba 3 ton drewna. Technika ta jest również szkodliwa dla zdrowia kobiet, które wdychają opary przez cały dzień. W obliczu tych spostrzeżeń stowarzyszenie Univers-Sel opracowało, wraz z lokalnymi producentami i pracownikami solnymi z Guérande, bardziej ekologiczną technikę produkcji: produkcję soli słonecznej. Solankę wylewa się na plastikowe plandeki, a działanie wiatru i słońca powoduje odparowanie wody i krystalizację soli. Univers-Sel wdraża tę technikę w Gwinei Bissau, w regionie Oio, od 2016 roku. Co 3 lata, w pierwszych dwóch fazach wspieranych przez fundację, 48 producentów żywności z 38 wiosek zostało przeszkolonych w zakresie produkcji soli słonecznej i przekazało swoje umiejętności 1500 kobietom. W 2019 r. projekt ten został nagrodzony przez WECF nagrodą Gender and Climate Solutions. W nowej 3-letniej fazie (2023-2025) Univers-Sel chce pogłębić wsparcie już przeszkolonych producentów, rozpowszechnić tę technikę w innych wioskach, wzmocnić sektor sprzedaży plandek i rozwinąć marketing soli.
Projekty wspierane podczas poprzedniej akcji "Kobiety i środowisko"
Projekty wspierane od marca do sierpnia 2024 r.
Association Humanitaire pour l’Afrique
Szkolenie kobiet produkujących sól w zakresie bardziej przyjaznych dla środowiska praktyk produkcyjnych poprzez stosowanie plandek solarnych.
- 30 kobiet produkujących sól otrzymało wsparcie w zmianie swoich praktyk
- 30 ton soli wyprodukowano przy użyciu technologii solarnej
- 3 wioski są wspierane przez projekt
Agronomes et Vétérinaires Sans Frontières
Wzmocnienie umiejętności przywódczych rdzennych i wiejskich kobiet w celu prowadzenia rzecznictwa politycznego w obronie Páramos, wysoko położonych terenów o kluczowych funkcjach ekologicznych dla produkcji.
- 41 rdzennych kobiet zostało przeszkolonych w zakresie ochrony środowiska w szkole Dolores Cacuango
- 6 rdzennych kobiet zostało zatrudnionych do prowadzenia warsztatów w szkole
- 500 000 osób skorzysta z działań na rzecz ochrony Páramos
CARE France
Wspieranie kobiet produkujących kawę w rozwijaniu bardziej przyjaznych dla środowiska praktyk i wzmacnianiu ich przywództwa.
- 280 kobiet produkujących kawę objętych wsparciem przez 1 rok
- Lepsza rozpoznawalność laotańskiej kawy na rynku krajowym i międzynarodowym
Chaussettes Solidaires
Oferowanie kobietom w niepewnej sytuacji życiowej warsztatów tworzenia odzieży przy użyciu skarpet z recyklingu w ramach działań z udziałem firm i szkół.
- 26 osób, z których 92% stanowiły kobiety, ukończyło studia
- 80% stażystów znalazło staż, umowę na czas określony, umowę na czas nieokreślony lub kontynuowało naukę po zakończeniu szkolenia
- Podczas szkolenia uczestnicy naprawili około 260 sztuk odzieży
Electriciens sans frontières
Promowanie emancypacji kobiet-przedsiębiorców poprzez rozwój nowej działalności generującej dochód: sprzedaż słonecznego systemu pompowania wody dla rolników.
- 20 kobiet-przedsiębiorców zostało przeszkolonych w zakresie sprzedaży solarnych instalacji pompowych
- 5 rolniczek korzysta z nowych systemów nawadniających
GreenNKool
Poprawa udziału organizacji feministycznych w ochronie środowiska przy jednoczesnym zwalczaniu przemocy ze względu na płeć.
- Wspieranych jest 10 organizacji społeczeństwa obywatelskiego
- Projekt ma wpływ na 300 kobiet i dziewcząt jako beneficjentów 10 organizacji społeczeństwa obywatelskiego
Habitat-Cité
Promowanie niezależności żywnościowej rodzin wiejskich poprzez umożliwienie kobietom stworzenia własnego jadalnego lasu złożonego z krzewów i drzew owocowych.
- 4 kobiety zostały specjalnie przeszkolone w zakresie agroekologii i wspierają około 15 kobiet w tworzeniu jadalnych lasów
- 30 dziewcząt zostało uświadomionych w kwestiach płci i klimatu
Inti Energies Solidaires
Poprawa odporności kobiet na zmiany klimatu poprzez oferowanie im konkretnych, ekologicznie odpowiedzialnych rozwiązań w prowadzeniu działalności generującej dochód.
- 4 grupy, czyli 100 kobiet, otrzymały wsparcie w zakresie optymalizacji działalności generującej dochód
- 400 kobiet zostało wyposażonych w ekologiczne kuchenki
La Voûte Nubienne
Budowa magazynów w sklepieniach nubijskich, technika przodków wykorzystująca wyłącznie lokalnie dostępne materiały i umożliwiająca budowę przyzwoitych, niedrogich i odpornych domów w Sahelu dla kobiet produkujących cebulę i szalotkę.
- W Nubijskim Skarbcu zbudowano 1 budynek magazynowy, z którego korzysta około 30 kobiet
- 13 kobiet otrzymało wsparcie w tworzeniu apelu o godne warunki mieszkaniowe odporne na zmiany klimatu.
Objectif France-Inde
Wzmocnienie zdolności i autonomii kobiet w sektorze rolnym w celu zapewnienia im niezależności finansowej i bezpieczeństwa żywnościowego.
- W okręgu Karur utworzono 200 grup samopomocy, docierając do około 1200 kobiet
- 300 istniejących grup samopomocy jest nadal wspieranych w rozwoju w dystrykcie Karur, reprezentując około 1800 kobiet
- Od 80 do 120 toalet zostanie odnowionych w 9 wioskach na obszarach wiejskich
- 1 000 uczennic zostało uświadomionych w kwestiach higieny i zdrowia
Rejoué
Promowanie integracji społeczno-zawodowej kobiet pozostających poza zatrudnieniem poprzez szkolenie ich w zawodach związanych z ponownym wykorzystaniem zabawek.
- Wsparciem objęto 39 integrujących się kobiet
- 60% z nich znalazło trwałe zatrudnienie lub szkolenie podnoszące kwalifikacje po zawarciu umowy integracyjnej
- 41 ton zabawek zostało ponownie wykorzystanych
Univers-Sel
Szkolenie kobiet produkujących sól w zakresie produkcji soli słonecznej, techniki bardziej przyjaznej dla środowiska.
- 400 kobiet produkujących sól zostało przeszkolonych w zakresie słonecznej produkcji soli
- Dzięki technologii solarnej zaoszczędzono 97 ton drewna i zredukowano emisję gazów cieplarnianych o 189 ton ekwiwalentu CO2