Przeprowadzka – kartony czy worki? Co wybrać do pakowania?

7 min. lektura09 kwietnia 2023

Przeprowadzka wymaga uprzednich przygotowań – zwłaszcza wtedy, gdy przenosisz cały dobytek (nie tylko ubrania i najważniejsze rzeczy osobiste, ale też meble, sprzęty elektroniczne, elementy wyposażenia). Najczęściej wykorzystuje się wtedy worki lub kartony. Jak zatem wygląda profesjonalna przeprowadzka? Od czego zacząć pakowanie?

Kiedy wykorzystuje się kartony podczas przeprowadzki? W co pakować rzeczy osobiste?

Pudełka kartonowe to nieodłączny towarzysz podczas przeprowadzki. Od czego zacząć pakowanie? Właśnie od wyboru odpowiedniego opakowania. Wskazane są kartony wykonane z mocnej, trwałej i wytrzymałej tektury 5-warstwowej lub 7-warstwowej. Jakość opakowań jest bardzo istotna – nie tylko worki, ale i złej jakości kartony mogą się rozrywać pod wpływem ciężaru. Nie można dopuścić do tego, by rozpadły się podczas wnoszenia po schodach i wypakowywaniu z auta.

Wiele osób poleca zaopatrzyć się w zużyte kartony ze sklepów spożywczych, magazynów. Nic bardziej mylnego – lepiej wybrać specjalne kartony o różnych wielkościach i kształtach. Pakowanie w pudełka tekturowe wymaga wykorzystania tzw. wypełniaczy do paczek (np. folii bąbelkowej, foliowych poduszek powietrznych, flopak, skropak), a także dodatkowych elementów, m.in. folii stretch, mocnej taśmy klejącej, etykiet ostrzegawczych. Zobacz, jak dobrze zapakować dużą paczkę?

Zadbaj o wyważenie ciężaru i wolnej przestrzeni w kartonie. Nie sztuką jest upchnąć przedmioty we wnętrzu pudełka, po brzegi – ryzykujesz wtedy, że nawet najtrwalsze pudełko tekturowe ulegnie rozerwaniu, rozłożeniu.

Pudełka kartonowe to niezbędnik podczas przeprowadzki. Umieszcza się w nich książki, dokumenty, szkło, meble, elementy wyposażenia. Mają jednolity kształt – w przeciwieństwie do worków, które trudniej układać, gromadzić w transporcie. Największą wadą kartonów jest powierzchnia, jaką zajmują. Zazwyczaj znajduje się w nich dużo wolnej przestrzeni, którą można by wykorzystać inaczej.

Czym kierować się przy wyborze kartonów do przeprowadzki?

Wybierając kartony, które zostaną użyte podczas przeprowadzki, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. grubość, rozmiar. To podstawa przy ustaleniach, jak przygotować się do przeprowadzki.

Im grubszy karton (grubsza tektura falista), tym lepiej dla transportowanych przedmiotów. Więcej warstw to większa trwałość i odporność na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości pudełka kartonowe są znacznie droższe od cieńszych, nieco zużytych opakowań, jednak dają pewność, że dobytek przetrwa całą przeprowadzkę bez szwanku.

Przy wyborze kartonu nie wolno także zbagatelizować jego rozmiaru. Do przeprowadzki najlepiej zakupić opakowania tekturowe w różnych rozmiarach – w większych zmieszczą się meble (sprawdź, jak wysłać meble), książki, a do mniejszych można wsadzić dokumenty, ozdoby, drobne rzeczy. Istnieje także opcja zakupienia przesyłek niestandardowych – opakowań do zadań specjalnych.

Jaki karton na przeprowadzkę? W co pakować kruche przedmioty?

Rynek opakowaniowy jest bardzo rozbudowany – szczególnie w kontekście rodzajów dostępnych pudełek kartonowych. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie kupić kartony do przeprowadzki.

Najpopularniejszym typem są kartony klapowe w różnych rozmiarach. Mają wiele zalet. Ich złożenie nie wymaga wiele wysiłku, wyróżniają się niewielką wagą, niską cenę. To produkty wielokrotnego użytku. Warto jednak pamiętać, że kartony klapowe nie należą do grona najmocniejszych pudełek – lepiej nie wkładać do nich filigranowych, kruchych czy ciężkich przedmiotów.

Kartony fasonowe zapewniają bezpieczny transport nawet najbardziej delikatnych towarów. Mają stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Oferują więcej zabezpieczeń. Lepiej dopasowują do przewożonego przedmiotu.

Kartony sztancowane (o różnych fasonach i rozmiarach) prezentują się estetycznie, elegancko – niektóre modele są nawet zalaminowane, co zwiększa ich wizualną atrakcyjność. Pożąda je wiele sklepów wysyłkowych. Sprawdzą się przy pakowaniu produktów płaskich.

Kartony archiwizacyjne przeznaczone są – jak nazwa sugeruje – do dokumentów, pism, umów, faktur, których nie można wyrzucić. Istnieją różne modele, np. otwierane z boku czy od góry. Mogą mieć przegródki lub być wewnątrz puste.

Artyści wizualni, którzy chcieliby przewieźć swoje prace artystyczne, tworzone na papierze wielkoformatowym, mogą wykorzystać charakterystyczne tuby kartonowe, zamykane wieczkiem. Nie ma praktycznie możliwości, by unikatowa zawartość, ukryta w takim pudełku, uległa zniszczeniu czy zabrudzeniu.

Jak wygląda przeprowadzka? Kartony czy worki? Zalety worków foliowych

Worki nie są tak standardowymi elementami do pakowania, jak kartony. Podczas przeprowadzki przydają się wtedy, kiedy należy przewieźć dużo rzeczy, którym wystarczy minimalna ochrona przed uszkodzeniami, np. obuwie, odzież. Stanowią także dobrą ochronę przed wilgocią, zabrudzeniami. Zazwyczaj zakrywa się nimi obrazy, klosze lamp czy monitory – to niewystarczające, acz częste zabezpieczenie.

Ogólnie ujmując, worki foliowe są niezawodne przy transporcie miękkich przedmiotów (jakakolwiek wypukłość, ostrość mogłaby naruszyć ich integralność), np. poduszek, kołder, prześcieradeł, koców, odzieży wierzchniej. Co ważne, zawartość nie może być krucha, delikatna, cenna. W workach foliowych nie używa się wypełniaczy – tak jak w przypadku pudełek kartonowych. Funkcję amortyzującą będą pełnić miękkie wnętrze. Wskazana pojemność worków foliowych do przeprowadzki to 120-140 litrów. Pamiętaj również, że mogą one mieć różną grubość – te o grubszej powierzchni dają gwarancję, że zawartość zostanie bezpiecznie dostarczona do punktu docelowego, nowego miejsca zamieszkania.

Inne akcesoria zabezpieczające – niezbędniki podczas przeprowadzki. Kartony czy worki jako mocne i trwałe opakowania?

Jednymi z najważniejszych materiałów amortyzujących w kartonach są wypełniacze do paczek. Istotnymi przedstawicielami tej grupy są: folia bąbelkowa, poduszki powietrzne, flopak, skropak biodegradowalny, papier pakowy, SizzlePak, chipsy styropianowe.

Nie wolno także zapomnieć o taśmach klejących, np. mocnej taśmie pakowej. Jeśli chcesz przyspieszyć proces składania, sklejania i pakowania kartonów, warto zakupić dyspenser do taśm pakowych. Owo urządzenie znacząco skraca czas zaklejania i zamykania opakowań tekturowych. O ile w warunkach domowych jego zakup to przyjemny dodatek, o tyle w firmach e-commerce stanowi on nieodłączny element miejsc pracy.

Bardzo ważnym akcesorium, wykorzystywanym przy pakowaniu kartonów, jest folia stretch. Ma ona wyjątkowe właściwości. Otoczywszy całą paczkę, nie dopuszcza, by do wnętrza przeniknęła wilgoć. Chroni również przed uszkodzeniami mechanicznymi, brudem, kurzem. Jeśli wybierzesz czarną folię stretch (najpopularniejszy wybór), nie musisz martwić się o kradzież swojej paczki – ciemny celofan stuprocentowo zakrywa zawartość paczki.

Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu – co może zdarzyć się podczas przeprowadzki – warto skorzystać z etykiet ostrzegawczych, informacyjnych. Puste naklejki (wpisujesz na nich nazwę) pozwolą łatwo i szybko zidentyfikować zawartość pożądanego kartonu. Jeśli chodzi o etykiety ostrzegawcze „Uwaga, szkło!” czy „Góra/Dół”, podczas transportu wiadomo będzie, które opakowanie należy otoczyć szczególną ostrożnością.

Sklep internetowy RAJA – wszystko, czego potrzebujesz do przeprowadzki

Firma RAJA ma zróżnicowany asortyment, oscylujący wokół branży opakowaniowej. Zainteresowane osoby mogą przebierać wśród różnego typu pudełek kartonowych (np. kartony teleskopowe, kartony z automatycznym dnem, tuby kartonowe), foliopaków i worków foliowych, etykiet ostrzegawczych, taśm klejących, wypełnień do paczek (np. uniwersalna folia bąbelkowa), materiałów amortyzujących (np. popularna folia stretch). Wybór jest przeogromny.

Najpopularniejsze tematy