Przesyłki niestandardowe – opakowania do zadań specjalnych

4 min. lektura 20 sierpnia 2021

Przesyłki niestandardowe – opakowania do zadań specjalnych. 

Towary o nietypowych kształtach i dużych rozmiarach trudno zapakować w standardowe opakowania wysyłkowe. Są to tzw. przesyłki niestandardowe, które wymagają szczególnego traktowania. Jak wysyłać takie paczki?

Paczki niestandardowe stanowią problem i dla nadawców, i dla przewoźników. Trudno się je pakuje i zabezpiecza oraz równie trudno przewozi w sposób gwarantujący brak uszkodzeń. Informacje na temat wysyłek niestandardowych można znaleźć w regulaminie każdej firmy kurierskiej.

Do ich pakowania najczęściej stosuje się opakowania do zadań specjalnych, czyli m.in. skrzyniopalety, grube kartony 7-warstwowe, kartony długie, w tym kartony teleskopowe.

Czym są przesyłki niestandardowe?

Paczka niestandardowa to paczka niesortowalna, czyli taka, która nie porusza się swobodnie po taśmie w sortowni. Najczęściej zapakowana jest w pudło o nieregularnym kształcie, w folię stretch, ma nierównomierny rozkład obciążenia itd. Nie ma jednej definicji przesyłki niestandardowej, ponieważ każda firma kurierska w swoim regulaminie określa cechy takiej paczki.

Jest to przesyłka nietypowa po względem: kształtu (ma wystające elementy, kształt cylindryczny, towar na palecie, paczki składające się z kilku odrębnych części), sposobu pakowania (w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwania po taśmie sortera), długości (palety o wymiarach podstawy mniejszych niż EURO, paczki o długości 150-250 cm), wagi (przekraczające 30 kg), kruchości i łamliwości (wymagające specjalnego traktowania).

Podział paczek na standardowe i niestandardowe ma na celu lepsze ich uporządkowanie. Dzięki temu łatwiej je odszukać i szybciej docierają do odbiorców.

Jak zapakować towary o niestandardowych kształtach?

Najlepiej tak, by towar przyjął w miarę standardowy kształt lub zbliżony do takiego. Trzeba uprościć bryłę paczki – rozłożyć produkt na części, jeśli to możliwe, tak by zmieścił się do kartonu lub kartonów. A jeśli nie da się tak zrobić, należy skorzystać ze specjalnych opakowań.

  • Skrzyniopalety

Skrzynie ze sklejki drewnianej idealnie nadają się do pakowania dużych, ale jednocześnie delikatnych przedmiotów. Są bardzo wytrzymałe, więc zapewniają odpowiednią ochronę. Są wygodne w użyciu, ponieważ do ich montażu nie są potrzebne żadne narzędzia ani gwoździe – wystarczą zakładki zamykane za pomocą młotka. Są lżejsze od skrzyń drewnianych – aż o 70%.  Poza tym świetnie wpisują się w trend less waste, ponieważ są wielokrotnego użytku. Po złożeniu zajmują mało miejsca. Mają wysoką odporność na wilgoć i inne ciężkie warunki podczas transportu. W ofercie dostępne są skrzynie transportowe w różnych rozmiarach i z max. obciążeniem od 100 do 1000 kg. Można używać także skrzyniopalet, czyli skrzyni połączonych z paletą. Można je transportować przy pomocy wózków widłowych lub paletowych.

Używa się ich do transportu towarów ciężkich, delikatnych i cennych – głównie maszyn i silników.

  • Grube kartony

Kartony 7-warstwowe są wykonane z wysokiej jakości tektury falistej. Mają ścianki potrójnej grubości dla zapewnienia maksymalnej ochrony. Kartony te chronią przesyłkę przed uderzeniami i zmianami temperatury. Idealnie nadają się do wysyłki ciężkich przedmiotów.

  • Kartony długie

Do kartonów długich zalicza się teleskopowe i te z otwarciem na boku. Kartony teleskopowe są dopasowane do długości przedmiotu – pokrywa kartonu zachodzi na spód i dostosowuje się. Teleskopowa pokrywa podwaja grubość tektury na bokach, zatem takie kartony mają świetne właściwości ochronne. Są wykonane z wytrzymałej 3-warstowej tektury – ich wytrzymałość wynosi do 20 kg.

Kartony z otwarciem na długim boku są zaprojektowane do ochrony wąskich i długich przedmiotów. Są bardzo praktyczne dzięki otwarciu ułatwiającemu wkładanie i wyjmowanie produktów. Chronią przesyłkę przed wilgocią i zmianami temperatur, są odporne na przedarcia i przebicia.

  • Tuby kartonowe

Przesyłki niestandardowe mogą być także zapakowane w kartonowe kwadratowe tuby – tzw. Quattropacki. Można w nich umieszczać przedmioty wraz z miękkim wypełnieniem. Dzięki temu chroni się towary przed przemieszczaniem się w transporcie. Tuby można układać na sobie, tym samym oszczędzając miejsce w magazynie. Są wykonane z wytrzymałej 3-warstowej tektury falistej odpornej na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Dzięki kwadratowej podstawie są stabilne i łatwo się zamykają – za pomocą paska klejącego z obu stron. Można w nich nie tylko wysyłać przesyłki niestandardowe, ale także archiwizować dokumenty.

Korzystanie z tub kwadratowych pozwala obniżyć koszty wysyłki, ponieważ większość przewoźników przesyłki zapakowanej w taką tubę nie klasyfikuje jako wysyłki niestandardowej. A dopłata do niestandardowej paczki wynosi zazwyczaj od 50 do 100% ceny zwykłej przesyłki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy