Większość instrumentów muzycznych (skrzypce, pianino i fortepian, gitara, akordeon) jest bardzo delikatna i wartościowa. Ich transport wymaga zachowania ostrożności. Zapakowanie i zabezpieczenie instrumentu muzycznego nie jest prostym zadaniem. Musisz być precyzyjny i delikatny w swoich ruchach. Zastanawiasz się, jak wysłać gitarę kurierem? Poznaj prawdopodobne formy przesyłki oraz schemat, jak wygląda wysyłka.
Jakie materiały przydadzą się do zapakowania gitary?
Każda gitara (akustyczna, elektryczna, klasyczna, elektroakustyczna) wymaga ostrożnego obchodzenia się z nią. To instrument muzyczny podatny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Pakowanie gitary wymaga sprytu, smykałki manualnej i wyjątkowej ostrożności. Przydadzą się takie materiały jak:
- pudełko kartonowe (dopasowane do wymiarów i kształtu gitary),
- folia bąbelkowa (ewentualnie papier pakowy),
- taśma klejąca,
- wypełniacze do paczek (styropianowe, papierowe lub powietrzne),
- pognieciony papier lub tektura.
Jeśli dysponujesz futerałem gitarowym (twardym lub miękkim) do swojego instrumentu, warto go wykorzystać. W jaki sposób? Pakujesz gitarę wraz z futerałem.
Masz do wyboru wiele pudełek kartonowych. Ciekawym rozwiązaniem mogą być kartony z regulowaną wysokością i kartony teleskopowe. Sprawdź, dlaczego warto dostosować wysokość opakowania do towaru.
Jak zapakować gitarę do wysyłki? Wersja bez futerału
Zastanawiasz się, jak wysłać gitarę kurierem, jeśli nie masz żadnego pokrowca? Jeżeli zamierzasz zapakować gitarę luzem, bez futerału, musisz postępować według określonych kroków. Na początku poluzuj struny instrumentu – do tego stopnia, by nie były zbyt sztywne. Takie działanie zapobiegnie ich zerwaniu i zmniejszy nacisk strun na szyjkę gitary.
Następny krok jest związany z tym, jak zabezpieczyć gitarę w transporcie. Należy dokładnie owinąć gitarę folią bąbelkową – rozpocznij od gryfu, idąc powoli w stronę pudła rezonansowego. Zwracaj szczególną uwagę na główkę i korpus instrumentu. Warto powtórzyć tę czynność dwukrotnie. Jeśli na zawiniętym instrumencie powstanie zgrubienie z folii bąbelkowej, koniecznie je zaklej taśmą klejącą. Folia bąbelkowa powinna przylegać do gitary sztywno.
To jednak nie koniec owijania. Następnie okręć na całej długość instrumentu (od strony zewnętrznej i wewnętrznej) długie i szerokie kawałki pogniecionego papieru lub tektury – wystarczy tylko raz. Powstałą przestrzeń dokładnie zaklej taśmą klejącą. Zastanawiasz się, jaka taśma będzie najlepsza. Zobacz najlepsze rodzaje taśm i dyspenserów do pakowania przesyłek i kartonów.
Kilkukrotnie owiniętą gitarę można już umieścić do pudełka kartonowego. Należy jednak wpierw wyłożyć je pogniecionym papierem i wybranym wypełniaczem do paczek (najlepiej styropianowym). Pilnuj, by gitara była umiejscowiona sztywno, mocno i nie przemieszczała się na boki. Jeśli zauważysz, że instrument się chwieje, wypełnij puste przestrzenie wypełniaczami.
Karton można zamknąć i zakleić dopiero wtedy, gdy jesteś pewny, że gitara utrzymuje się stabilnie i jest dokładnie owinięta różnymi materiałami. Warto również zabezpieczyć karton od zewnątrz – np. owijając go folią stretch (stanowi ona zabezpieczenie przed wilgocią). Sprawdź, dlaczego ekologiczna folia stretch jest zdobywczynią nagrody za innowacyjność opakowań.
Pamiętaj o zamieszczeniu na pudełku etykiet ostrzegawczych, dzięki którym kurier będzie wiedział, że z daną paczką należy obchodzić się ostrożnie.
Jak zapakować gitarę do wysyłki? Wersja z futerałem
Pakowanie gitary z futerałem jest znacznie prostsze, wymaga mniej owijania oraz usztywniania. Jeśli zastanawiasz się, jak zapakować gitarę do wysyłki (z obecnością pokrowca), czytaj dalej.
Pierwszy krok to usunięcie odłączanych części i pasków gitarowych (należy zawinąć ja osobno w folię bąbelkową). Będą one towarzyszyć instrumentowi w paczce. Następnie umieść gitarę w dedykowanym futerale. Dzięki folii bąbelkowej lub pogniecionemu papierowi pakowemu wypełnij wszystkie szczeliny między ściankami futerału a gitarą. Takie działanie spowoduje, że instrument nie będzie przemieszczał się na boki podczas transportu. Gdy będziesz już pewny, że gitara jest dobrze usztywniona, zamknij futerał i oklej go taśmą klejącą. Wtedy możesz być już przekonany, że wiedziałeś, jak zabezpieczyć gitarę w transporcie.
Ostatnim krokiem jest umieszczenie futerału w pudełku kartonowym. Byłoby idealnie, gdybyś miał oryginalne pudełko do gitary. Jeśli jednak nie dysponujesz już nim, warto poszukać takiego kartonu, który będzie odpowiadał wymiarami i kształtem twojej gitarze. Puste przestrzenie między ściankami pudełka a futerałem należy wypełnić dokładnie wypełniaczami do paczek. Gdy będziesz pewny, że całość jest usztywniona i stabilna, możesz zamknąć i zakleić karton. Podobnie jak w przypadku instrukcji zapakowania gitary bez futerału, warto owinąć pudełko folią stretch, a także nakleić etykiety ostrzegawcze.
Opakowania RAJA – idealne do zapakowania gitary
Firma RAJA to certyfikowany producent ekologicznych opakowań kartonowych (idealnych do przewozu ciężkich bądź delikatnych przedmiotów, np. instrumentów muzycznych), akcesoriów do pakowania, wypełniaczy do paczek. Mocne i wytrzymałe kartony (np. tuby kartonowe, kartony teleskopowe) najczęściej są wykonane z tektury 3-, 5-, 7-warstwowej.
RAJA wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej. Firma kładzie nacisk na to, by wszystkie oferowane produkty były stuprocentowo ekologiczne i biodegradowalne.
Jak zabezpieczyć gitarę w transporcie? Zajmij się ruchomymi częściami
Zazwyczaj przy pakowaniu gitary należy zwrócić uwagę na ruchome części. Struny muszą być poluzowane. Podczas transportu kategorycznie nic nie może drżeć ani poruszać się swobodnie po kartonowym pudle. O jakich częściach ruchomych mowa?
Jedną z istotnych części, które wymagają demontażu, jest dźwignia systemu tremolo (whammy bar). Należy ją dokładnie zawinąć w folię bąbelkową i schować w kieszeni futerału, ewentualnie przymocować lub przykleić do wewnętrznego opakowania instrumentu (owiniętej folii). Ów element musi być widoczny podczas wypakowywania instrumentu. Adresat powinien móc znaleźć go z łatwością.
Jeśli masz do czynienia w wyjątkowo wartościową gitarą, warto zdemontować plastikowy przełącznik przetworników (switch) oraz kołki do zaczepiania paska. Podobnie jak w przypadku dźwigni owe elementy należy zawinąć w folię i przykleić do korpusu instrumentu, ewentualnie umieścić w małej torebce i schować w kieszeni futerału. Luźne kołki mogłyby podczas transportu uszkodzić korpus, natomiast przełączniki – w wyniku uderzenia – szybko uległy nieodwracalnym uszkodzeniom.
Kolejnym elementem ruchomym, na który warto zwrócić uwagę, jest mostek (miejsce mocowania strun na korpusie gitary). Choć docelowo nie powinien się ruszać, w wyniku obowiązkowego poluzowania stron staje się często ruchomy. Dotyczy to szczególnie stalowych, trapezowych mostków, montowanych w dolnej części korpusu gitar elektrycznych typu „hollow-body”. Ów element najlepiej owinąć folią bąbelkową lub papierem pakowym, nie demontując go. Dzięki temu nie porysuje podczas transportu korpusu instrumentu.
Jak wysłać gitarę kurierem?
Zanim wyślesz gitarę kurierem, musisz dokonać wyboru między dwoma typami przesyłki kurierskiej – standardową lub niestandardową. Do pierwszego typu można zaklasyfikować paczki o typowych rozmiarach i regularnym kształcie. Niestandardowa przesyłka ma nieregularne wymiary. Jest także inaczej traktowana przez kurierów i pracowników sortowni – z większą ostrożnością, delikatnością. Przesyłka standardowa jest znacznie tańsza, jednak niestandardowa daje większą gwarancję, że paczka dotrze do adresata w stanie nienaruszonym. Chcesz przeczytać więcej o przesyłkach niestandardowych? Kliknij tu: Przesyłki niestandardowe – opakowania do zadań specjalnych.
Po zapakowaniu paczki (według poprzednich instrukcji), koniecznie przytwierdź do niej list przewozowy.