Wysyłka alkoholu za granicę jest możliwa tylko po podpisaniu specjalnej umowy z firmą transportową i uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Napoje alkoholowe są uważane za produkty specjalne, które podlegają sporym regulacjom, ograniczeniom transportowym oraz opłatom akcyzowym. Sprawdź, jak zapakować alkohol do wysyłki i przetransportować go do klienta.
Czy można wysłać alkohol pocztą za granicę? Co mówią przepisy?
Wysyłka alkoholu za granicę jest możliwa tylko wtedy, kiedy masz odpowiednią licencję na sprzedaż produktów alkoholowych. Potrzebujesz też umowy z przewoźnikiem, który zajmuje się bezpiecznym dostarczaniem tego typu produktów do klientów w Polsce i na arenie międzynarodowej.
Jeśli chodzi o wysyłkę napojów alkoholowych, warto zaznaczyć, że tego typu wyroby podlegają akcyzie i pewnym ograniczeniom przewozowym. W praktyce każdy kraj ma indywidualnie ustalone przepisy i ograniczenia dotyczące importowania alkoholu. Zanim rozpoczniesz wysyłkę alkoholu za granicę, musisz zapoznać się z aktualnymi przepisami obowiązującymi w danym regionie świata.
Jak zapakować alkohol do wysyłki?
Czy można wysłać alkohol pocztą za granicę? Niekoniecznie. W tym przypadku oprócz stosownego zezwolenia na handel wysokoprocentowymi towarami potrzebna jest także umowa z przewoźnikiem. W trakcie pakowania alkoholu do wysyłki warto dowiedzieć się, jak pakować delikatne przedmioty. Szklane butelki są dość wrażliwe na uszkodzenia. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie zamknięcie w kartonie i zabezpieczenie, aby mieć gwarancję, że alkohol dojedzie do klienta w całości. Do pakowania produktów alkoholowych do wysyłki możesz wykorzystać:
- Kartony i pudełka na butelki – to niezbędne materiały operacyjne w każdej firmie zajmującej się handlem alkoholem. Wysyłka takich towarów w szklanych butelkach wymaga zastosowania nie tylko mocnych kartonów z tektury falistej, ale także wypełniaczy amortyzujących.
- Folię bąbelkową na metry – wypełniacz w postaci folii pęcherzykowej doskonale nadaje się do zabezpieczania towarów na czas ich transportu. To niezbędny materiał używany do pakowania alkoholu do wysyłki. Możesz nim zabezpieczyć powierzchnię szklanych butelek, a dodatkowo nieco zamortyzować ewentualne upadki kartonów z wysokości.
- Skrzyniopalety – takie opakowania przydają się do wysyłki zbiorczej towarów w ilościach hurtowych. Możesz poukładać butelki z alkoholem w opakowaniach kartonowych, a następnie umieścić je zbiorczo w skrzyniopalecie. Zyskasz pewność, że wysyłka alkoholu za granicę będzie bezpieczna, a produkty nie ulegną najmniejszemu uszkodzeniu.
Wysyłka alkoholu za granicę wymaga użycia odpowiednich opakowań oraz wypełniaczy, które są gwarancją bezpiecznego doręczenia towaru do odbiorcy. Wszelkie uszkodzenia mogłyby być dość kosztowne, szczególnie jeśli butelka wysyłanego wina kosztowałaby kilkanaście tysięcy złotych.
Wysyłka alkoholu kurierem – jak zabezpieczyć szklane butelki?
Folia pęcherzykowa to niejedyny materiał operacyjny do uzupełniania pustych przestrzeni i zabezpieczania wrażliwych przedmiotów. Niestety nie ma jednej skutecznej porady, czym wypełnić paczkę do wysyłki. Wiele zależy od jej wagi, gabarytów oraz wrażliwości towaru znajdującego się wewnątrz. Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać alkohol kurierem, sprawdź kilka polecanych wypełniaczy. Te pomogą Ci zamknąć przesyłkę i nadać ją kurierem w bezpieczny sposób.
- Wypełniacz styropianowy do paczek – to strzał w dziesiątkę, jeśli potrzebujesz uzupełnić puste przestrzenie pomiędzy butelkami w kartonie. Wystarczy wsypać go do wnętrza kartonu i rozmieścić butelki tak, aby każda z nich stała sztywno we wnętrzu tekturowego opakowania.
- Poduszki z powietrzem do wypełnienia paczek – są idealne do zabezpieczenia szklanych butelek od boku. Dzięki temu wszelkie uderzenia w trakcie transportu nie będą zagrażać bezpieczeństwo towaru.
- Papier pakowy kraft – doskonale nadaje się do wysyłki towarów alkoholowych. Papierem możesz owinąć każdą butelkę z osobna, dzięki czemu te nie będą obijać się o siebie. To redukuje ryzyko uszkodzenia w wyniku ewentualnego uderzenia.
- Pianka polietylenowa ochronna – to materiał stworzony z myślą o zabezpieczaniu wrażliwych przedmiotów do wysyłki kurierem. W przypadku alkoholu w szklanych butelkach może okazać się niezbędnym wyposażeniem magazynu wysyłkowego.
Wskazówki, jak wysłać alkohol kurierem są naprawdę różne. W praktyce każdy magazynier ma inne metody zabezpieczania i pakowania towaru. Do butelek z alkoholem idealnie nadadzą się także rękawy piankowe i siatkowe. Perfekcyjnie pasują na popularne rozmiary butelek. Z ich użyciem można nie tylko sprawnie zabezpieczyć alkohol do wysyłki, ale także przyśpieszyć proces pakowania paczek.
Czy można wysłać alkohol w paczce i jak zrobić to bezpiecznie?
Każdy kraj ma inne regulacje prawne odnośnie do tego, jak wysłać alkohol kurierem. W większości przypadków potrzebne są stosowne zezwolenia, opłacona akcyza oraz inne ustawowo określone podatki. Aby mieć gwarancję, że wysyłka alkoholu za granicę będzie w 100% bezpieczna, warto dobrze oznakować przesyłkę. W tej kwestii przydatny będzie nasz przewodnik po naklejkach ostrzegawczych na paczki. Kilka sprawdzonych materiałów do znakowania wrażliwych towarów w paczkach (np. szkła) to:
- ostrzegawcze etykiety na paczki z napisem „FRAGILE”,
- naklejki ostrzegawcze ze strzałkami, które informują o górze paczki,
- wskaźniki przechyłów Tiltwatch – doskonale nadają się do oznakowania paczek z drogimi alkoholami,
- ostrzegawcze etykiety na paczki „nie piętrować”.
Wbrew pozorom poprawne oznakowanie przesyłki dla kuriera to podstawa, aby zapewnić bezpieczeństwo tranzytu. Wysyłka alkoholu za granicę, a także na terenie kraju wymaga przede wszystkim odpowiedniego zabezpieczenia towarów. Wszelkie uszkodzenia butelek z alkoholem to straty dla firmy, która handluje takimi towarami. Więcej o tematyce bezpiecznego transportu szkła poruszyliśmy w innym wpisie blogowym. To zbiór informacji o tym, jak przygotować szklane przedmioty do przewozu firmą transportową.
Jak wysłać alkohol kurierem – podsumowanie
Transport alkoholu w odniesieniu do wysokoprocentowych trunków oraz piwa wymaga odpowiednich warunków przewozu. Dotyczy to nie tylko poziomu nasłonecznienia i zabezpieczenia paczek, ale także prawidłowej temperatury. Szlachetne trunki takie, jak wino, whiskey i inne wysokoprocentowe trunki wymagają zachowania odpowiednich warunków przewozu, m.in. stosowania się do konwencji ADR.
Jeśli chodzi o transport piwa w butelkach, warto wiedzieć, że optymalna temperatura przewozu waha się w przedziale od 2 do 16 stopni Celsjusza. Z tego względu firmy transportowe muszą często wykorzystywać specjalistyczną flotę pojazdów z chłodniami.
Podsumowując: wysyłka alkoholu za granicę oraz odbiorców krajowych nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Należy nie tylko poprawnie zabezpieczyć szklane butelki, ale także oznakować przesyłki i mieć niezbędne zezwolenia do transportu i handlu wysokoprocentowymi towarami alkoholowymi.