Transport alkoholu, w tym także piwa, wymaga zachowania określonych warunków. Dotyczy to nie tylko warunków samego przewozu, ale również opakowania. Poniżej krótki poradnik dotyczący tego jak prawidłowo przewozić piwo.
Każdy artykuł spożywczy, by nadawał się do konsumpcji, a więc zachował swoje właściwości, musi być odpowiednio przechowywany, a także transportowany. Swoje wymagania ma także tak popularny trunek, jakim jest piwo. Nie można go przewozić byle jak. W jakich warunkach powinien się odbywać transport piwa?
Transport piwa – w jakich opakowaniach?
Podczas transportu istotne są dwie kwestie – to, żeby piwo zachowało swoje właściwości, a także, by nie stłukły się butelki, w których jest przewożone. Do jego przewozu należy więc użyć specjalnych kartonów do wysyłki butelek. W ofercie sklepu RAJA dostępne są nie tylko kartony na wino, ale także te na piwo. Tego rodzaju karton jest bezpieczny – ma przegrody, dzięki czemu każda butelka jest zabezpieczona 4 grubościami tektury. Karton i wypełnienie są wykonane z grubej, 5-warstowwej tektury falistej. Dostępne są kartony na 6 lub 12 butelek o objętości 0,5 l lub 8 o pojemności 0,33 l. Ten ostatni rodzaj jest bardzo praktyczny, gdyż ma możliwość przekształcenia wypełnienia w stojak do degustacji.
Transport piwa – wymagania
Wbrew opinii niektórych przewoźników nie tylko szlachetne alkohole jak wina, whisky itp. wymagają specjalnych warunków transportu. Piwo również wymaga takowych. Warunki nie są tak restrykcyjne jak w przypadku alkoholu wysokoprocentowego (powyżej 24%), który jest uznawany za ładunek niebezpieczny, gdyż łatwopalny – przez to przewoźnicy muszą stosować się do międzynarodowej konwencji ADR i posiadać zezwolenie na ich przewóz. Transport piwa nie wymaga spełnienia takich warunków, lecz tych dotyczących temperatury i światła.
Piwo powinno być trzymane w niskiej temperaturze, także podczas przewozu. Optymalna temperatura do przechowywania piwa waha się między 2 a 16 stopniami. Inne temperatury mu szkodzą. Piwo nie powinno mieć dostępu do światła. Lubi ciemność, dlatego jest sprzedawane w ciemnych butelkach, by zachować swoje walory smakowe.
Konstrukcja pojazdu musi zapewniać odpowiednie warunki dla piwa, czyli auto musi być wyposażone w zbiorniki na alkohol, zabezpieczenia transportowe oraz urządzenie chłodzące. Natomiast jeśli piwo jest butelkowane, to przewóz musi odbywać się w taki sposób, by nie groziło mu stłuczenie. Zdarza się tak, że wymagane jest także zaciemnienie i hermetyczne zamknięcie ciężarówki. Piwo transportuje się również w kontenerach.
Alkohol, w tym piwo, jest produktem spożywczym, zatem przewoźnik musi spełnić wymagania odpowiednie dla przewozu żywności. Ma obowiązek złożenia dokumentów w inspektoracie sanitarnym. Pojazdy służące do jego przewozu zostają sprawdzone i zarejestrowane przez sanepid. Podczas transportu należy przestrzegać zasad HACCP (systemu zapobiegania zagrożeniom dla żywności). Ponadto kierowca oraz pracownicy zajmujący się załadunkiem i rozładunkiem muszą posiadać aktualne książeczki zdrowia. W kabinie pojazdu transportującego piwo należy przewozić dokumenty dotyczące ładunku oraz stanu sanitarnego samochodu.
Opakowania przydatne do transportu piwa i innych alkoholi można znaleźć w sklepie RAJA: https://www.rajapack.pl/kartony-pudelka-opakowania-kartonowe/kartony-opakowania-na-wino/pudelka-kartonowe-do-wysylki-wina_C117010.html.