Przewodnik po naklejkach ostrzegawczych na paczki

3 min. lektura17 grudnia 2020

Po co nakleja się na paczki ostrzegawcze naklejki i jakie są ich rodzaje? Czym jest wskaźnik przechyłów?

Naklejki ostrzegawcze na paczki mają za zadanie poinformowanie przewoźnika o tym, aby ostrożnie obchodzić się z przesyłką. Taka informacja może znaleźć się także na bezpośrednio na pudełku albo na ostrzegawczej taśmie pakowej. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania takiej naklejki przewoźnik może naliczyć dodatkową opłatę za obsługę paczki.

Naklejki ostrzegawcze na paczki

Aby prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę, nie wystarczy zapakowanie jej w solidne opakowanie i zabezpieczenie wewnątrz (na przykład za pomocą wypełniacza do paczek). Należy ją także odpowiednio oznaczyć przy użyciu ostrzegawczych naklejek. Jest to niezmiernie ważne, gdy wysyłany przedmiot to szkło, ale także coś delikatnego, co może ulec uszkodzeniu podczas transportu (np. ceramika, elektronika).

Naklejki są duże, by były dobrze widoczne i zawierają jasne, czytelne komunikaty. Mają rzucające się w oczy kolory – zazwyczaj czerwony, biały, czarny i żółty. Są odporne na warunki atmosferyczne, a dzięki dobremu klejowi idealnie przylegają do powierzchni. Symbole na nich przedstawione są uniwersalne, więc można je stosować nie tylko do przesyłek krajowych, ale także zagranicznych.

Naklejki ostrzegawcze na paczki – rodzaje

Wśród etykiet ostrzegawczych wyróżnia się następujące:

 • FRAGILE SZKŁO

do transportu przedmiotów nie tylko szklanych, ale wszystkich delikatnych, które mogą ulec uszkodzeniu

 • STRZAŁKI do góry

obowiązkowa do transportu substancji ciekłych

 • KEEP DRY

w przypadku wysyłki towarów, którym wilgoć może zaszkodzić

 • PRODUKTY NIEBEZPIECZNE

informuje o rodzaju niebezpieczeństwa przewożonych produktów – do wszystkich rodzajów transportu (morskiego, lotniczego, kolejowego i drogowego)

 • NIE PIĘTROWAĆ

informuje o tym, by nie układać palet jedna na drugiej

 • FAKTURA WEWNĄTRZ/DOCUMENTS ENCLOSED

informuje o tym, że do przesyłki zostały załączone dokumenty.

Zamiast naklejek ostrzegawczych na paczki można stosować także taśmy pakowe ostrzegawcze.

Wskaźnik przechyłów

W ofercie RAJA, oprócz naklejek ostrzegawczych na paczki, dostępne są także specjalne wskaźniki przechyłów Tiltwatch. Można je umieścić na paczce i mieć pewność, że się nie odkleją, ponieważ mocuje się je za pomocą silnie klejącej taśmy 3M – świetnie przyklejają się do wszystkich kartonów i drewnianych skrzyń. Dzięki zastosowaniu takiego wskaźnika, transport produktów jest bezpieczny. Jak to działa? Należy przykleić go na przesyłkę, a po odbiorze towaru sprawdzić wynik. Czerwone zabarwienie czujnika wstrząsu świadczy o tym, że podczas transportu ładunek uległ przechyleniu o 90 stopni. W takim przypadku można złożyć reklamację na fakturze dostawy.

Szeroki wybór naklejek ostrzegawczych na paczki można znaleźć tu: https://www.rajapack.pl/etykiety-oznakowanie-paczek/etykiety-ostrzegawcze-na-paczki_C1620.html.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy