Bezpieczny transport szkła

3 min. lektura 17 kwietnia 2018

Transport szkła wiąże się z dużym ryzykiem jego uszkodzenia. Jak bezpiecznie transportować szklane przedmioty? Jak prawidłowo zapakować szklane przesyłki? O tym poniżej.

Szklane przedmioty są delikatne i dlatego podczas transportu muszą być odpowiednio zabezpieczone, by nie uległy zniszczeniu. Jest to istotne zarówno podczas przeprowadzki, jak i wysyłki szklanych towarów. Transport szklanych przedmiotów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ale można je znacznie zminimalizować, prawidłowo zabezpieczając przesyłkę. Do bezpiecznego transportu szkła wykorzystuje się m.in. kartony, folie bąbelkowe, pianki polietylenowe czy wypełniacze do paczek – tzw. chipsy styropianowe. Dodatkowo każda paczka ze szkłem w środku powinna być odpowiednio oznaczona.

Transport szklanych przedmiotów – jak zrobić to bezpiecznie?

Transport szkła, a zwłaszcza luster i pamiątek rodzinnych to nie lada wyzwanie. Szkło jest kruche, więc może się stłuc, a poza tym także porysować. Dlatego tego typu przedmioty należy zapakować i zabezpieczyć bardzo starannie. Bezpieczny transport szklanych przedmiotów wymaga zgromadzenia materiałów do pakowania i właściwego zapakowania. Oczywiście w przypadku przeprowadzki, jeśli nie chcemy zajmować się tym sami, możemy zlecić to firmie przeprowadzkowej, która wyręczy nas w pakowaniu, przewozie i nawet rozładunku szkła.

Najgorzej transport mogą znieść lustra z uwagi na dużą szklaną powierzchnię. Ale problematyczne są także: lampy, żyrandole, szklane elementy mebli, szklane naczynia i wazony czy też szklane dzieła sztuki.

Lustra warto zabezpieczyć folią bąbelkową zaklejoną taśmą i oczywiście oznaczyć. Lampy i żyrandole o nieregularnych kształtach też sprawiają problem w transporcie, dlatego najlepiej klosze owinąć papierem lub materiałem i włożyć do kartonowego pudła. W przypadku szklanych elementów mebli najlepiej je zdemontować i zapakować osobno, zabezpieczając, a jeśli nie można ich wyjąć na czas transportu, to należy je zabezpieczyć specjalnymi profilami z pianki. Mniejsze przedmioty takie jak szklanki, kieliszki czy wazony należy owinąć papierem pakowym albo folią zabezpieczającą i ułożyć w kartonach tak, by nie było między nimi luzu. Można użyć chipsów styropianowych.

Pakowanie szklanych przesyłek

Zanim zabierzemy się za pakowanie szklanych przedmiotów warto zgromadzić odpowiednie materiały zabezpieczające, czyli kartony, papiery czy folię ochronną itp. Można zaopatrzyć się także w specjalne kartony przeprowadzkowe, gdyż są one bardziej wytrzymałe na rozerwanie niż te zwykłe. Kartony to podstawa do pakowania szklanych przedmiotów. Te dobrej jakości wykonane są z mocnej tektury falistej.

Karton powinien być dobrany nie tylko pod względem grubości, ale także wielkości i kształtu. Zbyt duży karton spowoduje, że umieszczone w nim przedmioty będą się przemieszczać podczas transportu i mogą ulec uszkodzeniu. Warto taki karton podkleić od spodu mocną taśmą, by nie uległ rozerwaniu.

Ważne jest także ustalenie kolejności pakowania. Najpierw należy spakować większe przedmioty, a te małe na końcu. Zatem najpierw pakuje się lustra i lampy, a potem naczynia szklane i bibeloty. Jeśli w pudle są puste przestrzenie trzeba je wypełnić, np. wspomnianymi wyżej chipsami styropianowymi. Najdelikatniejsze przedmioty należy umieścić najpierw w mniejszym, a potem większym opakowaniu.

Na końcu należy prawidłowo oznaczyć paczki ze szkłem napisem: Uwaga, szkło!

 

Źródło zdjęcia wyróżniającego: unsplash.com/pixabay.com

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy