Jak wysłać list za granicę?

Jak wysłać list za granicę?

7 min. lektura 22 czerwca 2023

Wydawać by się mogło, że tradycyjne listy odchodzą powoli w niepamięć. To nieprawda. Wciąż pozostają one dobrym sposobem komunikacji. Do prywatnych korespondencji wykorzystują je osoby starsze lub młodsze, zafascynowane minionymi dziesięcioleciami. Listy – jako forma komunikacji – sprawdzają się szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do internetu. Jak nadać list za granicę? Na czym polega wysłanie listu za granicę?

Jak wysłać list za granicę Pocztą Polską?

Poczta Polska to jedna z opcji wysyłki listu za granicę. Za jej pośrednictwem można wysłać go praktycznie w każdy zakątek Ziemi. Czas dostarczenia listu jest jednak uzależniony od odległości między krajem nadawcy a adresata. Poczta Polska uznaje przesyłki w wyznaczonych sferach – A, B, C oraz D. Grupa A to wszystkie państwa europejskie (wraz z Cyprem czy Izraelem). List priorytetowy do tej strefy powinien dotrzeć w przeciągu 3 dni roboczych. Wysyłka listu ekonomicznego może zająć nieco więcej czasu.

Grupa B to kraje Ameryki Północnej i Afryki. Do strefy C zaliczają się państwa leżące w Ameryce Południowej, Środkowej oraz Azji. Grupa D to Australia i Oceania. Szacunkowo uznaje się, że do stref B, C oraz D list priorytetowy dociera w ciągu 5 dni roboczych. List ekonomiczny idzie już dłużej.

Ile kosztuje wysyłka listu za granicę za pomocą Poczty Polskiej?

Cena za nadanie listu priorytetowego za granicę jest uzależniona od wagi tej cienkiej przesyłki. Kwota zaczyna się od 18,90 zł do wszystkich stref (A, B, C, D).

Jak wysłać list za granicę kurierem?

Poczta Polska to nie jedyna opcja na wysłanie listu za granicę. Podobną usługę oferują także najpopularniejsze firmy kurierskie, np. DPD, DHL, FedEx. Zanim wyślesz list za pomocą któregoś z tych przewoźników, zorientuj się, jaki jest cennik przesyłek międzynarodowych dla każdego z nich.

Jak zaadresować list za granicę?

Adresowanie listu za granicę nie różni się zbytnio od uzupełniania klasycznych listów krajowych. Wszystkie niezbędne elementy i informacje muszą znaleźć się na przedniej, gładkiej stronie koperty. Nie można zapomnieć – to oczywiste – o znaczku pocztowym, kupionym najczęściej na poczcie lub w kiosku. Ów graficzny, prostokątny motyw możesz nakleić sam lub powierzyć to zadanie pracownikowi poczty. Pod miejscem na znaczek powinieneś wprowadzić dane odbiorcy (zaczynając od zwrotu grzecznościowego) – wszystko ma zmieścić się w czterech równoległych linijkach. Pierwsze z pól jest przeznaczone na imię i nazwisko adresata listu międzynarodowego, drugie – na dokładny adres, trzecie – na kod pocztowy oraz miejscowość, a czwarte – na nazwę kraju, do którego powinna trafić cienka przesyłka (najlepiej po angielsku i po polsku). Po lewej stronie koperty należy też umieścić dane adresowe nadawcy listu międzynarodowego. To większość aspektów, na które należy zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się, jak zaadresować list za granicę.

Pamiętaj, że adres odbiorcy, jaki zostanie zamieszczony na liście za granicę, musi być zgodny z normami i zasadami obowiązującymi w danym kraju.

Jak wysłać list za granicę? Typy kopert, pakowanie

Listy wysyła się w kopertach. Najlepiej wybrać model wykonany z najwyższej jakości papieru. Im wytrzymalszy materiał, tym większe prawdopodobieństwo tego, że list dotrze do adresata w nienaruszonym stanie. Solidna, trwała, mocna koperta papierowa, w której znajdzie się list, doskonale chroni go przed zabrudzeniem, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Do wyboru mamy zatem białe lub brązowe papierowe koperty, koperty kolorowe.

Koperty na listy mają jednak określoną wielkość i grubość. Nie zmieszczą się tu wielostronicowe rozprawy, umowy, dokumenty. Część osób mogłaby odpowiedzieć, że w takim razie powinno się spakować je do mocnego pudełka kartonowego. Nic bardziej mylnego! Z pomocą przychodzą trwałe koperty bąbelkowe (pęcherzykowe) oraz foliopaki. Te pierwsze sprawdzą się idealnie do wysyłki mniejszych przedmiotów, grubych plików dokumentów. W foliopakach najczęściej przewożone są ubrania – to opakowanie chętnie wybierane przez sklepy odzieżowe. Jeśli zastanawiasz się, czy można wysłać paczkę bez kartonu – otrzymasz odpowiedź twierdzącą.

Wysyłka listu za granicę – RAJA pomoże!

Wiadomo już, że wysłanie listu za granicę wymaga spełnienia kilku zasad. Najważniejsza z nich to zadbanie o prawidłowe zabezpieczenie koperty z dokumentem. Firma RAJA, wyróżniająca się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej, może pomóc w podstawowych zakupach. Można tu odnaleźć nie tylko trwałe, tradycyjne koperty (o różnych kolorach), ale i ich „rozwinięcia” – foliopak o śliskiej, nieusztywnionej powierzchni oraz popularne koperty bąbelkowe. Asortyment jest jednak bardziej rozwinięty w przypadku przesyłek kurierskich – wtedy mowa już nie tylko o opakowaniu (pudełku kartonowym), ale i wypełniaczach do paczek, taśmach klejących, etykietach ostrzegawczych, folii stretch i folii bąbelkowej.

Jak wysłać przesyłkę kurierską za granicę?

Wysyłka paczki (w postaci kartonu) za granicę nie różni się zbytnio od listownej. W pierwszej kolejności warto zorientować się, co wpływa na koszt przesyłki kurierskiej. Na cenę wysyłki paczki składają się różne czynniki, m.in.:

  • waga, wymiar, rodzaj przesyłki,
  • typ przewoźnika
  • odległość między nadawcą i odbiorcą (dwoma krajami),
  • termin doręczenia przesyłki,
  • poprawność zapakowania i zabezpieczenia przesyłki do wysyłki,
  • usługi dodatkowe.

Wiele zależy także od tego, jaką drogę będzie pokonywać paczka – transportem drogowym, kolejowym, morskim czy powietrznym. Wszystkie sposoby przewozu różnią się między sobą. Przeczytaj nasze kompendium: Przesyłka lotnicza – zasady nadawania paczek i czas oczekiwania.

Warto wiedzieć, że wiedza, jak nadać list za granicę, jest bardzo zbliżona do nadania paczki kurierskiej. Różnica tkwi jedynie w wymiarach, ciężkości itd.

Jak zapakować i zabezpieczyć przesyłkę kurierską podczas wysyłki za granicę?

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie pakować przesyłki – szczególnie podczas wysyłki za granicę? Zainwestuj w mocne, solidne pudełka kartonowe (np. klapowe), wykonane z wytrzymałych tektur: 3-warstwowej, 5-warstwowej lub 7-warstwowej. Karton musi być dopasowany do zawartości, a jednocześnie ani za duży, ani za mały.

Wolne przestrzenie między przewożonym przedmiotem a krawędzią opakowania tekturowego powinny zostać zapełnione wypełniaczami do paczek, np. flopak, skropak, poduszkami powietrznymi, folią bąbelkową, papierem pakowym.

Kolejnymi elementami z branży opakowaniowej, które muszą zostać wykorzystane przy zabezpieczaniu przesyłki kurierskiej za granicę,: taśma klejąca (np. taśma pakowa), folia stretch, etykiety ostrzegawcze (najlepiej w języku angielskim lub mające jedynie postać charakterystycznych symboli).

W przypadku przesyłek międzynarodowych warto zainwestować w tzw. pochłaniacze wilgoci, które absorbują wilgoć i wodę, jaka mogłaby pojawić się we wnętrzu kartonu podczas transportu. Przeczytaj więcej: Do jakich paczek dodawać pochłaniacze wilgoci?

Pamiętaj, że paczki do wysyłki za granicę będą przemieszczać się między różnymi magazynami przeładunkowymi – czasem nawet przez kilka tygodni. Nadawca powinien mieć tego świadomość i przewidywać ewentualne uszkodzenia, jakie mogłyby nastąpić podczas trasy.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy