Jakie palety transportowe wybrać?

7 min. lektura15 stycznia 2023

Nie sposób wyobrazić sobie transportu i magazynowania bez palet transportowych. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczanie towaru, który został na nich umieszczony. Ponadto ułatwiają przeładunek i rozładunek. Przed wyborem odpowiedniej palety transportowej, należy określić jej przeznaczenie oraz warunki przechowywania. Jak wybrać optymalne palety transportowe?

Czym dokładnie jest paleta transportowa? Wprowadzenie

Paleta transportowa to płaska platforma, która służy do przewożenia lub składowania towarów. Aby spełniła swoje najważniejsze funkcje (zabezpieczanie ładunku, ułatwienie transportu), musi spełniać określone cechy – być stabilna, wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Powinna także znosić wysokie obciążenia. Współczesne palety transportowe są przystosowane do podnoszenia i przewożenia przez wózki widłowe.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać palety transportowe, zapoznaj się z poszczególnymi rodzajami i ich charakterystyką.

Rodzaje palet transportowych

Palety transportowe wykonuje się najczęściej z drewna i plastiku. To podstawowy podział – każdy z rodzajów dzieli się na kilka różnych podtypów. Przeznaczenie i przewóz palety jest pośrednio powiązany z materiałem wykonania. Drewniane palety transportowe mogą zatem mieć konstrukcję:

 • Otwartą (euro palety) – czterowejściowe, blokowe. Mają prostą konstrukcję – drewniane bloku, które łączą się deskami pośrodku i na brzegach. Do ich transportu można wykorzystać praktycznie każdy typ wózków widłowych, paletowych.
 • Zamkniętą – czterowejściowe, blokowe. Popularne w Wielkiej Brytanii. Składają się z bloków połączonych deskami (ze wszystkich stron i w środku). Mają charakterystyczną budowę, dlatego mogą być obsługiwane tylko przez konkretne pojazdy unoszące. Nie da się ich raczej obsługiwać poprzez wózki paletowe i paletyzatory.

Warto także wspomnieć o dwóch innych typach drewnianych palet transportowych, które wykorzystuje się poza obrębem Europy. Mowa o:

 • Palecie Bearer dwuwejściowej, blokowej. Wykorzystuje się ją w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Aby ją unieść, należy użyć pojazd o niskim profilu (zazwyczaj widlaka elektrycznego lub spalinowego, wózka reach truck lub pojazdu z rozszerzonymi ramionami podporowymi).
 • Palecie Stringer – czterowejściowej, zamkniętej od dołu. Podobnie jak wersję Bearer, wykorzystuje się ją w Ameryce Północnej, Afryce, Azji. Jest bardziej uniwersalna w użyciu, ponieważ może być obsługiwana nie tylko przez specjalistyczne wózki, ale też wózki paletowe, czołowe. Jej budowa jest prosta – to konstrukcja blokowa z bocznym wzmocnieniem i wycięciem dla wideł.

W przypadku palet z tworzyw sztucznych wyróżniamy m.in. palety eksportowe, ESD, higieniczne. To pierwsze wykorzystuje się chętnie w transporcie międzynarodowym. Nie trzeba ich poddawać wstępnej obróbce chemicznej. Transport na paletach eksportowych jest bardzo wygodny.

Palety ESD (o charakterystycznym czarnym kolorze) zostały wyprodukowane ze specjalnego tworzywa sztucznego, przewodzącego prąd. Ich zadaniem jest zatem przewożenie sprzętów elektrycznych. Zapobiegają one wyładowaniom elektrostatycznym. Palety higieniczne natomiast – jak nazwa wskazuje – stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest zastosowanie rygorystycznych wymagań higienicznych. Są popularne w przemyśle spożywczym. Pracownicy tej branży nie muszą zastanawiać się, jak wybrać palety transportowe – odpowiedź mają jak na tacy.

Istnieją jeszcze – dość rzadko spotykane – palety transportowe z tworzywa wtórnego, wykorzystywane w zamkniętych systemach zwrotnych. Wytwarza się je z materiałów przetworzonych, recyklingowych.

Najrzadziej spotykanym typem są trwałe palety metalowe. Pojawiają się raczej tylko w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym.

Czym charakteryzują się drewniane palety transportowe?

Drewniane palety transportowe są szeroko wykorzystywane w branży transportowej i logistycznej. Nic dziwnego – mają wiele zalet. Przede wszystkim są niedrogie, wytrzymałe, łatwe w naprawie. To ekologiczny produkt. Przewóz palety drewnianej nie należy do trudnych.

Największą wadą jest fakt, że nie spełniają standardów higienicznych – z tego powodu są zakazane m.in. w branży spożywczej. Nie są odporne na wilgoć (wymagają odpowiednich zabezpieczeń). Minusy nie zmieniają jednak faktu, że drewniane palety transportowe – z racji funkcjonalności – podbiły serca przewoźników i firm kurierskich.

Euro palety – co warto o nich wiedzieć?

Euro palety (paleta EURO) to drewniane, ustandaryzowane palety transportowe i zarazem najpopularniejszy typ. Powstały w wyniku ujednolicania przepisów transportowych w Unii Europejskiej. Można ją rozpoznać po charakterystycznych oznaczeniach:

 • symbolu EPAL, umieszczonym na lewym wsporniku,
 • symbolu EUR, umieszczonym na prawym wsporniku,
 • numerze producenta, a także zapisie roku i miesiąca produkcji – umieszczonym na środkowym wsporniku.

Euro palety wytwarza się z trwałego i wytrzymałego drewna, najczęściej z drzew iglastych. Cechują się sporą masą (około 25 kg) oraz dużą nośnością (do 1000 kg). Owe palety transportowe sprawdzają się niemal idealnie przy transporcie ładunków wielkogabarytowych o dużym obciążeniu.

Mówiąc o euro paletach, nie sposób nie wspomnieć o tym, że mogą mieć różne wymiary. Najpopularniejsze z nich to:

 • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm,
 • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm,
 • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm,
 • EUR 6 – 800 mm x 600 mm.

Wysokości euro palet są ściśle określane i zależą od konkretnego rodzaju. Mimo wszystko można bez wahania określić je jako palety uniwersalne – pasują do rozmiarów wózków widłowych.

Czym charakteryzują się plastikowe palety transportowe?

Palety plastikowe są lekkie i wytrzymałe, jednak niemożliwe w naprawie. Potrafią jednak posłużyć dość długo – ich okres eksploatacji wynosi do 10 lat. Choć nie są tak ekologiczne jak palety drewniane, jednak – w niektórych przypadkach – plastik, z którego zostały wykonane, może ulec przetworzeniu. Są odporne na działanie różnych substancji chemicznych, a także łatwe w czyszczeniu. Niektórzy określają nawet, że transport na paletach z tworzyw sztucznych jest wygodniejszy niż w przypadku drewnianych.

Jak wybrać palety transportowe?

Przy wyborze palet transportowych najlepiej zasugerować się ich rodzajem, rozmiarem i dopuszczalnym obciążeniem palety do konkretnego ładunku. Dobrze wybrane palety (niezależnie od tego, czy plastikowe, czy drewniane) to gwarancja bezpiecznego przewozu towarów.

Jeśli decydujesz się na używane wersje, koniecznie sprawdź ich stan faktyczny. Każde uszkodzenie palety transportowej (zagrzybienia, pęknięcia, złamania, zarysowania) to dowód na ich zły stan techniczny. Nieprzystosowane palety mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla transportowanego towaru, ale i dla kuriera, osoby przewożącej. Lepiej unikać przewozu palety używanej, podniszczonej.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru palety transportowej, jest obecność zaświadczenia. Sprawne, dobrej jakości palety mają certyfikat, potwierdzający ich legalność i dopuszczenie do obrotu.

Czym są przesyłki paletowe?

Paletę transportową można z powodzeniem wykorzystać do nadawania różnych przesyłek – to tzw. przesyłki paletowe. Transport na paletach odbywa się zatem w połączeniu z takimi produktami jak meble, części samochodowe, materiały budowlane, produkty RTV i AGD, różne sprzęty, maszyny, pojazdy (np. motocykl, skuter). Zanim umieścisz na niej przedmiot, który zamierzasz wysłać, musisz się dowiedzieć, jak przymocować towar do palety.

Palety transportowe umożliwiają także wysyłkę przesyłek zbiorczych. Jak to wygląda? Zamiast nadawać kilkanaście podobnych paczek, możesz ułożyć je na jednej palecie. W takim wypadku potrzebujesz wiedzy, jak układać towar na paletach.

Jak zabezpieczyć paczkę na przesyłce paletowej?

Towar, który znajduje się na palecie transportowej, powinien być zapakowany w trwałe i wytrzymałe pudełka kartonowe z tektury falistej. W kilku identycznych opakowaniach można umieścić drobniejsze produkty, zapakowane zbiorczo. Wzmocnione i usztywnione kartony, ustawione w szyku, będą tworzyć równy kształt – zgodny z założonymi wymogami. Sprawdź tutaj, jak przygotować paletę do wysyłki.

Firmy kurierskie i sklepy wysyłkowe polecają jeszcze jedną praktykę – między pojedynczymi pudełkami kartonowymi umieść plastikowe lub tekturowe przekładki. Owe elementy zapewnią maksymalną ochronę poszczególnych paczek.

Palety transportowe w RAJA – trwałość i solidność

W RAJA nie brakuje kilku modeli palet transportowych (zarówno drewnianych, jak i plastikowych). Jednakże tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, są różnorakie produkty do zabezpieczania towarów na palecie. Szeroka oferta produktowa w RAJA obejmuje m.in. kartony, folie zabezpieczające, taśmy i folie bąbelkowe, a także produkty ekologiczne i biodegradowalne.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy