Przesyłka lotnicza – zasady nadawania paczek i czas oczekiwania.
Każda przesyłka, która ma trafić do klienta, musi zostać dobrze przygotowana, a zatem przede wszystkim – odpowiednio zapakowana. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniej typowych środków transportu, takich jak m.in. transport lotniczy. Jak powinna być przygotowana przesyłka lotnicza, o jakich zasadach trzeba pamiętać i na co warto zwrócić uwagę?
Jak zabezpieczyć przesyłkę, która ma być transportowana samolotem?
Warto mieć świadomość, że zabezpieczenie przesyłki lotniczej musi być szczególnie staranne – zwłaszcza, że nierzadko towary pokonują nawet kilka tysięcy kilometrów. W pierwszej kolejności należy zadbać o dobór odpowiedniego kartonu. Pudełko kartonowe o cienkich ściankach może być rozwiązaniem zbyt ryzykownym, dlatego lepiej wybrać kartony 5-warstwowe. Oprócz tego należy też pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni rozmiar kartonu – zbyt duży może sprawić, że przesyłka nie będzie dobrze zabezpieczona, nawet pomimo wypełniaczy w środku. W Rajapack dostępne są pudełka i opakowania kartonowe o różnych rozmiarach i warstwach (w tym 5 i 7-warstwowe).
Należy jednocześnie pamiętać, by przesyłki o wadze powyżej 20 kg umieszczać w dwóch kartonach – co zapobiegnie odkształceniu się paczki i przebiciu przesyłki, a co za tym idzie – możliwemu uszkodzeniu towaru.
Wysyłka lotnicza wymaga również zabezpieczenia paczki odpowiednio grubą taśmą. Należy użyć jej zarówno wszerz jak i wzdłuż kartonu, a także na łączeniach i narożnikach. Warto to zrobić kilkukrotnie; dzięki temu będzie można mieć pewność, że taśma nie odklei się np. pod wpływem wysokiej temperatury czy wilgoci.
Folia bąbelkowa, pochłaniacze wilgoci i wypełniacze
To, co łączy transport samolotowy i lądowy, to fakt, że przy pakowaniu przesyłki warto zadbać nie tylko o rozmiar i grubość kartonu czy staranne oklejenie przesyłki taśmą. Zarówno ekspresowe przesyłki lotnicze jak i takie, których transport zabiera nieco więcej czasu, powinny być zabezpieczone m.in. folią bąbelkową. Dzięki niej przesyłka jest zabezpieczona przed wstrząsami, zagnieceniami i zarysowaniami. Dodatkowo folia bąbelkowa świetnie chroni towar przed wilgocią, wpływem czynników atmosferycznych czy substancjami chemicznymi. Większość towarów – zwłaszcza tych delikatnych – warto przed włożeniem do pudełka dokładnie opakować folią bąbelkową, a następnie zabezpieczyć taśmą. Wielu sprzedawców wykorzystuje również folię bąbelkową do wypełnienia pustej przestrzeni w kartonie.
W przypadku niektórych towarów dobrym pomysłem będzie umieszczenie w paczce pochłaniaczy wilgoci – czyli specjalnych saszetek wypełnionych żelem krzemionkowym lub gliną. Dotyczy to zwłaszcza ewentualnego przewozu artykułów żywnościowych, farmaceutycznych, czy ubrań. Podobnie jest w przypadku elektroniki.
Podczas przygotowań paczki – niezależnie, czy to wysyłka lotnicza, czy też nie – warto pamiętać również o wypełniaczach. Można do tego celu użyć wspomnianej wcześniej folii bąbelkowej, chociaż możliwości jest znacznie więcej.
Poczta samolotowa: konieczna może być skrzynia transportowa
Sprzedawcy muszą mieć również świadomość, że przy przesyłkach o dużej wartości i gabarycie, a w dodatku niezwykle delikatnych, najlepszym wyborem nie będzie zwykły karton, a specjalna skrzynia transportowa. Jej konstrukcja w środku jest dostosowana pod konkretny ładunek.
Jednocześnie przy pakowaniu paczki, jeśli w grę wchodzi przesyłka lotnicza, należy pamiętać o tym, by przestrzegać przepisów oraz wymagań przewoźników. Każdorazowo należy zapoznać się z regulaminem i wytycznymi dotyczącymi pakowania wysyłanych towarów.
Jeśli chodzi z kolei o czas transportu przesyłki lotniczej, wszystko zależy od przewoźnika. Ekspresowe przesyłki lotnicze mogą dotrzeć do klienta nawet w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj jednak poczta samolotowa wiąże się z oczekiwaniem od 2 do 7 dni roboczych.
Nie wszystko można nadać pocztą samolotową – warto sprawdzić warunki przewoźnika
Sprzedawcy muszą mieć również świadomość, że konieczne jest najpierw upewnienie się, czy dany produkt można w ogóle transportować samolotem. Zakaz dotyczy to m.in. produktów łatwopalnych, w tym aerozoli, perfum, ale i np. powerbanków. Z przewozu lotniczego wyłączone są również takie towary jak produkty energetyczne, alkohol, wyroby tytoniowe czy dzieła sztuki. Każdy przewoźnik może jednak sporządzić dodatkową listę towarów, których nie transportuje.
W przypadku przesyłek lotniczych należy zatem pamiętać, że konieczne jest sprawdzenie wszystkich zasad i regulacji u poszczególnych przewoźników.