Jak wysłać skuter kurierem?

6 min. lektura 03 kwietnia 2023

Wysyłka skutera kurierem nie wymaga wielu formalności. Przewozu nie podejmie się jednak każdy przewoźnik – ci, którzy pozostaną, będą traktować ów sprzęt jako przesyłkę wielkogabarytową i niestandardową. Formalności formalnościami – przewóz skutera kurierem – na paletach – wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami, znajomością regulaminu wybranej firmy kurierskiej. Nie da się ukryć, że pojawią się dodatkowe, często znaczne, koszty wysyłki skutera kurierem. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Jak wysłać skuter kurierem?

Jak przygotować skuter do wysyłki?

Każdy pojazd mechaniczny musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Transport skutera nie przypomina przewozu roweru – nie ma możliwości jego rozłożenia. Musisz się liczyć z tym, że Twoja przesyłka zostanie na pewno sklasyfikowana jak wielkogabarytowa. Odpowiedź na pytanie „jak wysłać skuter kurierem” jest zatem podobna do „jak wysłać opony kurierem” – wymagane są uprzednie przygotowania oraz znajomość regulaminów poszczególnych przewoźników.

Zwróć szczególną uwagę na wszystkie luźne, delikatne, ruchome, podatne na zarysowania i wystające części w Twoim skuterze. Muszą zostać odpowiednio zabezpieczone i usztywnione przez ewentualnym przemieszczaniem się. Najlepszą ochronę da kombinacja: kawałki tektury, folia bąbelkowa i folia stretch. Ważne jest, by skuter znalazł się na palecie, unieruchomiony. Jeśli pojazd przesunie się podczas jazdy (zdarza się to), może wypaść z palety, ulec uszkodzeniu.

Zamawiając usługę przewozu na palecie drewnianej, osoba wysyłająca musi podać przewoźnikowi dokładne wymiary i wagę zapakowanego skutera. Owe dane muszą uwzględniać także grubość zabezpieczenia, a także wagę i wymiary palety. Zorganizowanie palety, na której znajdzie się skuter, to zadanie nadawcy, nie kuriera.

Od odpowiedniego zapakowania skutera przez nadawcę będzie zależeć, w jakim stanie sprzęt dotrze do adresata. Jeśli dojdzie do znacznych uszkodzeń pojazdu podczas transportu, zapewne każda osoba wysyłająca złoży reklamację i będzie ubiegać się o odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że podczas dokładnej inspekcji pod uwagę będzie brane również właściwe przygotowanie do przewozu, co leży po stronie nadawcy.

Różnice między wysyłką skutera a motocykla

Zastanawiasz się, jak wysłać motocykl kurierem? Przygotowania i pakowanie wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku skutera.

Skuter jest mniej skomplikowanym sprzętem niż motocykl. Oba pojazdy jednośladowe wymagają odpowiednich przygotowań przed wysyłką. Właściciele motocykla muszą spuścić z baku olej i benzynę, napompować opony, przymocować ewentualne akcesoria do pojazdu – wtedy się nie zgubią. Skuter jest mniej skomplikowany w pakowaniu.

Wysyłka skutera kurierem – zabezpiecz się

Niektóre kroki są identyczne zarówno w przypadku skutera, jak i motocykla. Pakując pojazd jednośladowy na palecie, warto zrobić mu zdjęcia (szczególnie jeśli zauważysz jakieś wyszczerbienia, zarysowania lakieru, drobne uszkodzenia). Fotografie będą stanowić istotny dowód w razie ubiegania się o ubezpieczenie – gdy skuter zostanie w pełni lub częściowo zniszczony podczas transportu.

Składając reklamację, teoretycznie jesteś na pozycji straconej – w trakcie inspekcji dużą wagę przykłada się do stanu technicznego pojazdu jednośladowego oraz solidność zabezpieczeń. Dzięki zdjęciom będziesz w stanie udowodnić, że ewentualnie nowe uszkodzenia czy zarysowania są wynikiem błędów w przewozie.

Oficjalne wymiary skutera na palecie

Skuter to pojazd o stosunkowo małych rozmiarach. Jego transport będzie zatem możliwy w przypadku większości usług realizowanych z wykorzystaniem palety. Przewóz skutera kurierem można realizować nie tylko na terenie Polski, ale i za granicę.

Przesyłka niestandardowa (na palecie) może mieć długość maksymalnie 160 cm, szerokość 80 cm, a wysokość 100 cm. Skuter z paletą nie mogą także ważyć więcej niż 300 kg. Jeśli zapakowany towar nie mieści się we wskazanych parametrach, konieczna będzie indywidualna wycena usługi.

Jak zapakować skuter do wysyłki?

Najbezpieczniejsza opcja transportu to umieszczenie skutera w dedykowanej metalowej skrzyni (klatce), która pozwala unieruchomić ów pojazd. W środku znajdują się dodatkowe zabezpieczenia w postaci pasów transportowych. Jak już zostało wspomniane wcześniej, należy dodatkowo zabezpieczyć wystające elementy – kawałkiem tektury, folią bąbelkową, profilami z gąbki, pianką. Tak zaasekurowany skuter zostaje przypięty na drewnianą paletę transportową i owinięty folią stretch, taśmą pakową (sprawdź: Przegląd najlepszych taśm do pakowania).

Najważniejszym zadaniem folii stretch jest zapewnienie pojazdowi dodatkowej stabilizacji oraz trwałe związanie skutera z paletą. Zabezpiecza przed wilgocią, brudem, promieniowaniem UV, niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Jest rozciągliwa. Mocno przylega do owiniętych towarów.

To jednak nie wszystko. Cenionymi akcesoriami do palet są kątowniki i narożniki tekturowe (zabezpieczające krawędzie), stożki tekturowe, a także przekładki tekturowe (do oddzielania przedmiotów). Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj niezbędne akcesoria do pakowania.

Podobnie jak motocykl skuter nie może być transportowany w kartonie. Jedynym dozwolonym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewnianej palety. Czym powinna się ona charakteryzować? Przede wszystkim nie może być ani za krótka, ani za długa.

Akcesoria RAJA – idealne do wysyłki skutera kurierem

Wysyłka skutera do innego miejsca wymaga zaopatrzenia się w solidne akcesoria do pakowania.  Firma RAJA stanowi odpowiedź na nurtujące kwestie i palące problemy. Specjalizuje się w sprzedaży pudełek kartonowych o różnych wymiarach i przeznaczeniu. To jednak nie wszystko, asortyment sklepu internetowego jest znacznie bogatszy.

Osoby zainteresowane zapakowaniem skutera do wysyłki, mogą zaopatrzyć się w różne folie (bąbelkową, stretch), taśmy (klejąca, pakowa), akcesoria zabezpieczające (narożniki tekturowe, przekładki tekturowe), a nawet palety (drewniane lub plastikowe). RAJA to klasa sama w sobie, dlatego możesz oczekiwać produktów wysokiej jakości, trwałości.

Jak wygląda wysyłka skutera kurierem? Jak wysłać skuter kurierem?

Gotową przesyłkę z zapakowanym i zabezpieczonym skuterem należy przekazać firmie kurierskiej. Transport – wiele zależy od odległości między miejscowością nadawcy a mieszkaniem adresata – odbywa się zazwyczaj około 1-2 dni. W dniu doręczenia pojazdu kurier kontaktuje się z odbiorcą w celu ustalenia, o jakiej godzinie zastanie go w domu.

Odbierając skuter od kuriera, należy zwrócić uwagę na ewentualnie wgniecenia, naruszenia integralności opakowania, zerwane taśmy. Starannie spakowana przesyłka to gwarancja bezpiecznego doręczenia skutera.

Wysyłka skutera kurierem – cena

Koszt wysyłki skutera kurierem zaczyna się od około 360 zł wzwyż. Wydaje się, że to niewielka cena. Wiele zależy od docelowego miejsca, do którego organizowany jest transport. Mniej zapłacisz za ogólnopolską wysyłkę skutera kurierem. Cena sukcesywnie wzrasta wraz z odległością między punktem nadania a odbioru. Przewóz skutera za granicę najprawdopodobniej znacząco przekroczy wspomniane 360 zł.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy