Jak wysłać motocykl kurierem?

6min. lektura13/01/2023

Miłośnicy pojazdów jednośladowych są świadomi, że motocykle to droga sprawa. Nic dziwnego, że – np. na skutek wyprowadzki – martwią się, jak wysłać motocykl kurierem. Newralgiczny pojazd wymaga dokładnego wyczyszczenia, odłączenia akcesoriów, zapakowania, zabezpieczenia. Jak to zrobić krok po kroku?

Przygotowanie motocykla do wysyłki kurierem

Transport motocykla wiąże się najczęściej ze zmianą miejsca zamieszkania lub chęcią obdarowania kogoś pojazdem jednośladowym. Sprawdź zatem, jak przygotować się do przeprowadzki. Kolejny krok to przygotowanie motocykla do wysyłki kurierem.

Zanim zajmiesz się pakowaniem i zabezpieczaniem motocykla, pamiętaj o przygotowaniach technicznych. Konieczne będzie dokładne wyczyszczenie tego pojazdu jednośladowego. Warto w międzyczasie zrobić zdjęcia motocyklowi (szczególnie jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia, zarysowania lakieru, wyszczerbienia). Fotografie będą stanowić dowód w razie ubiegania się o ubezpieczenie, związane ze zniszczeniem pojazdu jednośladowego podczas transportu. Udowodnisz, że ewentualne nowe zarysowania i uszkodzenia są wynikiem błędów w przewozie. Pokażesz, że znasz wszystkie zasady, jak zabezpieczyć motocykl w transporcie.

Część firm kurierskich zaleca, by transportowany motocykl miał pusty bak. Konieczne może być zatem spuszczenie z niego oleju i benzyny. To gwarancja bezpieczeństwa – podczas przewozu nie pojawią się potencjalne wycieki. Jeżeli jednak – z różnych powodów – będziesz musiał zostawić trochę paliwa w zbiorniku, koniecznie poinformuj o tym swojego przewoźnika.

Kolejny krok to opony. Muszą być one odpowiednio napompowane – dzięki temu zniwelujesz problem ewentualnych uszkodzeń felg. Opony z optymalną ilością powietrza w środku gwarantują dodatkową stabilizację.

Jeśli wysyłasz motocykl z jakimiś akcesoriami (np. kluczykami), odpowiednio je zabezpiecz (np. folią bąbelkową) i mocno przymocuj do pojazdu jednośladowego. Dzięki temu zadbasz, by się nie zgubiły. Kluczyki nie mogą znajdować się w stacyjce podczas transportu motocykla.

Jak zapakować motocykl do wysyłki?

Motocykl, który zostanie wysłany kurierem, musi być ustabilizowany na specjalnej palecie. To obowiązkowy element. Motocykl nie może zatem zostać umieszczony w kartonie, tylko na palecie drewnianej – bez jej obecności kurier ma obowiązek odmówić przyjęcia przesyłki. Cały tryb pakowania w pewnych momentach przypomina pakowanie pudełek kartonowych (szczególnie w kwestii zabezpieczeń) – poznaj 4 skuteczne etapy pakowania paczek do wysyłki.

Paleta nie może być ani za długa, ani za krótka. Według odgórnych zasad powinna być trochę dłuższa od motocykla – jednak jedynie na tyle, by można bezproblemowo zablokować przednie koło, ewentualnie tylne (to nie jest konieczne). Niektórzy nadawcy decydują się zakupić specjalny stojak z uchwytem, przeznaczony docelowo do transportu motocykli (koszt to około 200 zł). Ów stojak również musi zmieścić się na palecie, nie może wystawać poza nią.

Jak zabezpieczyć motocykl w transporcie tak, by nie przesuwał się na boki? Stabilizacja motocykla to podstawa. Aby utrzymać go stabilnie w pozycji pionowej, warto użyć specjalnych pasów naciągowych (przynajmniej dwóch). Ich szerokość nie ma wielkiego znaczenia. Ważniejsze jest, by zostały zamontowane w odpowiednich miejscach (na kierownicy lub widelcu). Umiejscowienie zależy od modelu motocykla. Zaczepy taśm powinny znaleźć się na palecie po bokach kierownicy w określonej odległości od przedniego koła (nie mogą znajdować się zbyt blisko niego, bo nie zapewnisz wtedy dobrej stabilizacji). Niektórzy nadawcy używają jeszcze jednego pasa, poprowadzonego przez bagażnik, siodło.

Akcesoria RAJA – idealne do zapakowania motocykla

Wysyłka motocykla wymaga uzbrojenia się w odpowiednie materiały zabezpieczające. RAJA, jako czołowy producent ekologicznych opakowań z tektury, specjalizuje się w sprzedaży pudełek kartonowych o różnych wymiarach i przeznaczeniu. To jednak nie wszystko, co znajduje się w bogatym asortymencie firmy. Zainteresowane osoby mogą odnaleźć różne folie (bąbelkowa, stretch, termokurczliwa), taśmy (pakowa, klejąca), a nawet palety (kilka modeli drewnianych i plastikowych). Wybierając produkty od RAJA, można oczekiwać wysokiej jakości, trwałości.

Jak zabezpieczyć motocykl w transporcie?

Gdy motocykl zostanie ustabilizowany na palecie, należy przystąpić do zabezpieczenia elementów wrażliwych, delikatnych, wystających. Przyda się – klasycznie – folia bąbelkowa, otoczona dodatkowo szeroką taśmą pakową. Sprawdź, jaka jest odpowiednia taśma dla łańcucha logistycznego (przewozu pojazdu jednośladowego).

Gdy wszystkie newralgiczne elementy w motocyklu zostaną zabezpieczone, należy przystąpić do ostatniego kroku – owinięcia całej palety i motocykla folią stretch. Jej zadaniem jest zapewnienie ładunkowi dodatkowej stabilizacji oraz trwałe związanie motocykla z paletą. Stanowi ona także tanie, korzystne, skuteczne zabezpieczenie przez niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią, która może pojawić się w trakcie transportu motocykla.

Ubezpieczenie motocykla

Pamiętaj, że motocykl to towar o znacznej wartości. Niemal koniecznym krokiem będzie jego ubezpieczenie. Nie powinieneś oszczędzać na tak delikatnej i wrażliwej przesyłce. Cena ubezpieczenia będzie niewspółmiernie mała w stosunku do wartości drogiego motocykla. Ubezpieczenie to zabezpieczenie dla finansów – w razie uszkodzeń towaru podczas transportu (niezwiązanych ze złym zabezpieczeniem i spakowaniem przesyłki) otrzymasz optymalną rekompensatę.

Jak wysłać motocykl kurierem na terenie Polski?

Jeśli motocykl został odpowiednio zabezpieczony i zapakowany (obowiązkowo paleta), firmy kurierskie przyjmą go w ramach przesyłki niestandardowej (z racji dużej wagi i wymiarów). Najprawdopodobniej nie będzie większego problemu z przewozem pojazdu jednośladowego do dowolnego miejsca w Polsce. To pełna odpowiedź na pytanie, jak wysłać motocykl kurierem w Polsce.

Jak wysłać motocykl kurierem za granicę?

Wysyłka motocykla za granicę jest już bardziej skomplikowana. Może się okazać, że niektóre tradycyjne firmy kurierskie nie zgodzą się na taką usługę. Jeśli tak się okaże, powinieneś poszukać specjalistycznej firmy zajmującej się transportem motocykli. Tutejsi pracownicy z pewnością pomogą zająć się wymaganą dokumentacją oraz całym przebiegiem podróży. Decydując się na wysyłkę zagraniczną, zacznij szukać odpowiedniego przewoźnika z wyprzedzeniem. Pamiętaj także, by dokładnie przestudiować koszty za transport motocykla, ustalić wszystkie szczegóły z daną firmą transportową. Wcześniejsze przygotowania pozwolą na spokojnie przygotować się do planowanego terminu odbioru motocykla i uniknąć ewentualnych stresów, komplikacji.

W razie przyspieszonego transportu motocykla warto wybrać tzw. fracht lotniczy. Motocykle, które będą transportowane w taki sposób, powinny zostać umieszczone w skrzyni lub na palecie. Jeśli pojazd jednośladowy zostanie wysłany bardzo daleko, poza Unię Europejską, paleta nie wystarczy. Motocykl będzie musiał znaleźć się w specjalnej skrzyni fumingowanej IPPC.

Istnieje jeszcze opcja frachtu morskiego. Motocykl przewożony drogą morską będzie najprawdopodobniej indywidualnie kratowany, ewentualnie załadowany, przymocowany i zabezpieczony w specjalnym kontenerze (metodą „blokowania i usztywniania”).

Wysyłka motocykla (i jakiegokolwiek innego towaru) za granicę wiąże się z odprawą celną. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Bez nich wysyłka za granicę będzie najprawdopodobniej niemożliwa.

Najpopularniejsze tematy