Jak wysłać paczkę bez etykiety?

7 min. lektura04 kwietnia 2023

Nie masz czasu, by wydrukować etykietę wysyłkową? Nie musisz się martwić – istnieją sposoby na nadanie paczki kurierem bez konieczności drukowania etykiety. Firma kurierska InPost, idąc na korzyść klientów, proponuje wykorzystać aplikację InPost Mobile, dzięki której przesyłkę można nadać bez etykiety wysyłkowej. Jesteś ciekawy, o co dokładnie chodzi z wysyłką bez etykiety? Czytaj dalej.

Czym jest etykieta wysyłkowa?

Etykieta wysyłkowa (list przewozowy) to jeden z najważniejszych dokumentów podczas transportu przesyłki kurierem. Bez niej paczka nie dotrze do celu. Istnieje nawet wysokie prawdopodobieństwo, że kurier nie zgodzi się na odebranie przesyłki bez etykiety wysyłkowej.

Etykiety wysyłkowe drukuje się i nakleja na paczki. Można ją wydrukować w dowolnym miejscu, na tradycyjnej drukarce. Jej obecność jest wymagana u wszystkich polskich przewoźników, np. UPS, GLS, DHL, FedEx. Kto współcześnie umożliwia wysyłkę paczki bez etykiety? InPost przeciera szlaki w tej kwestii.

Jak wysłać paczkę bez etykiety w InPost?

Wysłanie paczki bez etykiety jest możliwe dzięki aplikacji InPost Mobile. Aby cała operacja się udała, należy postępować według kilku kroków. Pierwszy etap to spakowanie i sprawdzenie wymiarów przesyłki (z dużą dokładnością). Następnie powinieneś przejść na aplikację InPost Mobile, po czym kliknąć środkową ikonę ze strzałką „Nadaj”. Pojawią się pytania o gabaryty paczki, docelowy adres (dowóz do Paczkomatu lub bezpośrednio pod drzwi adresata). Uzupełniwszy formularz z danymi, opłać usługę.

Od tego momentu zaczyna się nowoczesność. Na ekranie smartfona pojawi się 9-cyfrowy kod nadania oraz kod QR. Twoim zadaniem jest udać się do najbliższego, wybranego paczkomatu i nadać tam przesyłkę bez etykiety. Jak to zrobić? Wybierz na ekranie Paczkomatu opcję „Mam kod nadania lub kod zwrotu” (wpisujesz wtedy otrzymany 9-cyfrowy kod), ewentualnie zeskanuj kod QR z aplikacji. Następnie drzwiczki jednej ze skrytek otworzą się. Możesz włożyć paczkę do środka. To wszystko, co należy zrobić. Proste, prawda?

Martwisz się, czy paczka bez etykiety dojdzie do adresata? Nie miej powodów do zmartwień. Z usługi nadawania paczki bez etykiety InPost korzystało już wiele użytkowników – negatywnych opinii na temat nowoczesnej usługi niemal brak. Pamiętaj, że w dedykowanej aplikacji masz możliwość śledzić trasę pokonywaną przez przesyłkę – będziesz trzymać rękę na pulsie, czy paczka bez etykiety dojdzie na czas. W razie problemów możesz skontaktować się z infolinią InPost, napisać maila.

Co jeszcze potrafi aplikacja InPost Mobile? Poradnik dla zainteresowanych

Nadanie paczki bez etykiety to nie jedyna wyjątkowa możliwość, jaką daje aplikacja InPost Mobile. Dzięki niej możesz śledzić, na jakim etapie transportu znajduje się obecnie Twoja przesyłka. Ponadto aplikacja pozwala otwierać zdalnie skrytki Paczkomatu, płacić za przesyłki za pobraniem. InPost Mobile będzie informowało o zmianach statusu paczek (nie musisz sprawdzać i wprowadzać indywidualnych numerów zamówienia, by dowiedzieć się o tym) oraz przypomni o odbiorze przesyłki, gdy będziesz przebywać w pobliżu wybranego Paczkomatu (dużą rolę odgrywa funkcją lokalizacyjna).

Jak spakować przesyłkę, by nie uległa zniszczeniu podczas transportu? Podstawowe informacje

Jeżeli zależy Ci na tym, by paczka dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie, musisz koniecznie sięgnąć po dobrej jakości opakowania, np. kartony klapowe, fasonowe. Zwracaj uwagę na materiał, z którego zostało wykonane pudełko – wskazane są pudełka kartonowe z tektury 5-warstowowej lub 7-warstwowej. Mocne opakowania dają gwarancję ochrony przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią.

Pakowanie paczki to nie tylko zdobycie dobrej jakości kartonu. Ważne są także dodatki, np. wypełniacze, folia stretch i folia bąbelkowa, taśmy klejące, etykiety ostrzegawcze.

Kartony i akcesoria RAJA – idealne na każdą okazję

Firma RAJA wyróżnia się znacząco na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej. Jej myślą przewodnią jest dbanie o środowisko. Większość kartonów, sprzętów i akcesoriów, jakie znajdują się wśród asortymentu, można określić jako biodegradowalne, ekologiczne, działające na korzyść przyrody. Obecnie, w dobie rosnącej świadomości ekologicznej w społeczeństwie europejskim, takie podejście stawia firmę w wyjątkowo pozytywnym świetle.

Najpopularniejsze pudełka, jakie możesz odnaleźć w sklepie internetowym, to: kartony fasonowe, kartony z regulowaną wysokością, kartony z automatycznym dnem, owijki na książki, kartony teleskopowe, tuby kartonowe. Warto zwrócić uwagę również na pomniejsze opakowania, takie jak: koperty bąbelkowe ochronne, koperty tekturowe, foliopaki.

Koperta czy karton wysyłkowy – jak wysłać paczkę bez etykiety? Zastosowanie

Pudełka kartonowe służą do wysyłki większych lub delikatniejszych, cenniejszych towarów. W kopertach umieszcza się najczęściej mniejsze przedmioty, które nie wymagają specjalnego traktowania, dodatkowych zabezpieczeń – np. przed zgnieceniem. Szczegółów możesz dowiedzieć się tutaj: Co można wysłać w kopercie, a co powinno być w kartonowym pudełku?

Każde z wymienionych opakowań – o ile wpasowuje się w określone wymiary – może być przetransportowane poprzez InPost. Pytanie, jak wysłać paczkę w paczkomacie bez etykiety, dotyczy najczęściej młodych, zabieganych osób, które nie mają czasu na wydruk listu przewozowego. Większość z nich jest zadowolona z nowej usługi InPostu – nic dziwnego, ów przewoźnik jako jedyny daje im możliwość poradzenia sobie w sytuacji, gdy nie wiadomo, jak wysłać paczkę bez etykiety.

Kartony do paczkomatów InPost – kryteria wyboru, rozmiary

Paczkomaty InPost mają skrytki w trzech rozmiarach, czyli: Gabaryt A, Gabaryt B, Gabaryt C. Każda skrytka wiąże się z ograniczeniem wielkości.

Karton do paczkomatu, należący do kategorii „Gabaryt A” może osiągnąć maksymalne wymiary (wysokość/szerokość/głębokość): 8x38x64 cm. Pudełka kartonowe, przyporządkowane do grupy „Gabaryt B” nie mogą przekroczyć wymiarów: 19x38x64 cm. „Gabaryt C” to przesyłki o maksymalnych rozmiarach 41x38x64 cm.

Jeśli chodzi o wagę, w każdym wypadku (Gabaryt A, B, C) maksymalny ciężar paczki to 25 kg.

Więcej informacji możesz przeczytać tutaj: Kartony do paczkomatu, gdzie je kupić, jakie mogą mieć rozmiary?

Jak wysłać paczkę w paczkomacie bez etykiety?

Zasady wysłania paczki do paczkomatu bez etykiety (nietypowy sposób) zostały już omówione. Jak wygląda standardowa opcja? Jak nadać paczkę w paczkomacie? Większe firmy e-commerce często decydują się na wykup abonamentu u przewoźnika InPost. Opłacają wysyłkę drogą internetową. Osoby indywidualne decydują się na zamówienie kuriera InPost (przyjedzie w wyznaczony dzień tygodnia na wskazany adres i odbierze paczkę) lub udają się sami do paczkomatu – automatu wysyłkowego, postępując zgodnie z instrukcją przedstawioną na panelu dotykowym.

Tradycjonalistom, którzy dopiero zdołali zaakceptować paczkomaty, funkcja wysyłki bez etykiety może się nie spodobać. To – na pozór – dodatkowa trudność, wiążąca się z instalacją i obsługą aplikacji mobilnej. Miłośnikom nowoczesnych rozwiązań i nowych technologii usługa paczki do paczkomatu bez etykiety na pewno przypadnie do gustu. Nie przejmują się oni, czy paczka bez etykiety dojdzie do adresata – jeśli pojawią się jakieś komplikacje podczas transportu, w aplikacji wyświetlą się adekwatne komunikaty.

Najpopularniejsze tematy