Przewodnik po ekologicznych opakowaniach wysyłkowych

4 min. lektura05 stycznia 2022

Przewodnik po ekologicznych opakowaniach wysyłkowych.

Zarówno sami klienci, jak i producenci opakowań zwracają coraz większą uwagę na środowisko i to, jaki wpływ wywierają na nie odpady z różnego rodzaju opakowań. W związku z tym, stale wzrasta zainteresowanie opakowaniami ekologicznymi. Co daje używanie takich opakowań i jakie ich rodzaje można stosować w swojej działalności?

Opakowania eko – ekologiczna rewolucja

Konsumenci i przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że należy zmniejszyć ilość odpadów, co przekłada się na bardziej ekologiczne pakowanie. Coraz więcej osób nie chce używać większej ilości opakowań niż to konieczne. Ekologiczne opakowania do wysyłki muszą spełniać kryterium mniejszego zużycia surowców podczas produkcji, powinny być wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu i nadawać się do ponownego wykorzystania. Tradycyjne plastikowe opakowania powoli odchodzą w zapomnienie. Większość towarów można wysyłać, korzystając z ekologicznych opakowań do wysyłki.

Oprócz zmniejszenia ilości odpadów, kluczowa dla planety jest także redukcja śladu węglowego, która jest możliwa m.in. dzięki: ograniczeniu zużycia materiałów i energii, zwiększeniu udziału substancji odnawialnych, zwiększeniu trwałości produktów oraz zwiększeniu udziału recyklingu w odzyskiwaniu odpadów.

Opakowania ekologiczne od RAJA – dla świadomych przedsiębiorców

RAJA bierze aktywny udział w ekologicznej transformacji rynku opakowań. Opakowania eko i ochrona środowiska są kluczowymi elementami strategii Grupy. RAJA, jako dystrybutor, chce zapewnić dostęp do opakowań doskonale chroniących produkty podczas wysyłki, a jednocześnie stosuje zrównoważone podejście, mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego od wielu lat RAJA prowadzi m.in. działania takie jak: pomoc w procesie projektowania nowych rozwiązań opakowaniowych, doradztwo w zakresie wyboru bardziej ekologicznych opakowań, ograniczenie śladu węglowego podczas dostaw, rozszerzenie oferty o nowe alternatywne ekologiczne rozwiązania (kartony ekologiczne, opakowania z recyklingu, wykonane z naturalnych surowców, do wielokrotnego użytku).

RAJA promuje dobre praktyki w zakresie ekologicznego pakowania, więc stworzyła 5 zasad ekologicznego pakowania, tj. redukcja, ponowne użycie, zamiana, odnowa, recykling.

Ekologiczne pakowanie paczek – 5 zasad ekopakowania

Według RAJA powinno się stosować do 5 zasad ekopakowania w celu ograniczenia ilości odpadów i bardziej odpowiedzialnego pakowania.

Po pierwsze, redukcja zużycia opakowań, czyli ograniczenie ich wagi i objętości do minimum niezbędnego do zapewnienia właściwej ochrony produktu. Duży wybór formatów opakowań pozwala zmniejszyć ilość niewykorzystanej przestrzeni, wypełniaczy, odpadów i obniżyć koszty transportu.

Po drugie, ponowne użycie, czyli projektowanie opakowań w taki sposób, by można było użyć ich ponownie.

Po trzecie, zamiana, czyli zastąpienie opakowań nienadających się do recyklingu lub mających negatywny wpływ na środowisko alternatywnymi, przyjaznymi dla planety.

Po czwarte, odnowa, czyli stosowanie opakowań na bazie surowców biologicznych, które są wytwarzane z odnawialnych materiałów naturalnych, w tym pochodzących z recyklingu.

Po piąte, recykling, czyli ponowne przetworzenie. W sklepie RAJA można znaleźć duży wybór opakowań nadających się do recyklingu.

Opakowania ekologiczne RAJA

RAJA oferuje opakowania wymagające zużycia mniejszej ilości materiału, opakowań eko wytworzonych z materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego wykorzystania lub do ponownego recyklingu. Od 65 lat RAJA dostarcza innowacyjne produkty i rozwiązania, w tym opakowania ekologiczne.

Wszystkie produkty ekologiczne spełniają co najmniej 1 z 4 przedstawionych niżej kryteriów: z naturalnych surowców, recyklingowalny, mniejsze zużycie materiału, z recyklingu X %.

Oferta opakowań eko jest naprawdę spora, a zalicza się do nich następujące ekologiczne opakowania i akcesoria do pakowania:

 • kartony ekologiczne (pudełka ekologiczne fasonowe, w tym wzmocnione, długie, z regulowaną wysokością, automatycznym dnem, owijki na książki, pudełka kartonowe ekologiczne płaskie, teleskopowe)
 • koperty ekologiczne (koperty tekturowe, ochronne, na dokumenty, samoprzylepne, tuby kartonowe, koperty kurierskie)
 • samoprzylepne taśmy ekologiczne (taśmy papierowe, podgumowane oraz taśmy spinające ekologiczne)
 • ekologiczną folię stretch  (folia z recyklingu)
 • ekologiczne wypełniacze do paczek (tektura falista w rolce, papier pakowy, wypełniacz papierowy w pudełku, przekładki kartonowe, papier krepowany w rolce, rękawy tekturowe, naturalny ekologiczny wypełniacz paczek Flo-pak wytwarzany ze skrobi, folia bąbelkowa z recyklingu, ekologiczny wypełniacz do prezentów SizzlePak).

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy