Co można wysłać w kopercie, a co powinno być w kartonowym pudełku?

4 min. lektura28 marca 2022

Co można wysłać w kopercie, a co powinno być w kartonowym pudełku?

Nie zawsze do wysyłki potrzebne jest duże opakowanie, takie jak karton. Wiele produktów można wysyłać w kopertach. Co można wysłać w kopercie, a co powinno być w kartonowym pudełku?

Wiadomo, że najbardziej ekologiczne są opakowania kartonowe. Jednak karton to nie tylko pudełko, lecz także koperta na przesyłkę, choć oczywiście te ostatnie mogą być także foliowe. Co wysłać w kartonie, a co w kopercie do wysyłki?

Podstawowa zasada jest taka, że pudełka służą do wysyłki większych przedmiotów lub takich, które wymagają zabezpieczenia na przykład w postaci wypełniacza do paczek. Z kolei koperty są przeznaczone do wysyłki mniejszych przedmiotów, w tym takich, które nie wymagają zabezpieczenia przed zgnieceniem.

Kartony wysyłkowe

W kartonach wysyła się przedmioty o znacznej masie i większych wymiarach. Oczywiście znajdują także zastosowanie do mniejszych przedmiotów, które wymagają użycia wypełniacza do paczek. Kartony są wykonane z 3-, 5- lub 7-warstowej tektury falistej, a więc są naprawdę trwałe i wytrzymałe. Najczęściej używa się kartonów tzw. fasonowych (pocztowych), które posiadają zamknięcie klapowe i nie wymagają użycia kleju czy taśmy klejącej. W pudełkach można wysyłać także długie przedmioty i płaskie (specjalne tuby kartonowe oraz opakowania na kalendarze, plakaty, płyty czy książki – tzw. owijki). W kartonach wysyłkowych przesyła się także butelki, sprzęt RTV, elektronikę itp. Często są wykorzystywane także do wysyłki ubrań, choć nie jest to konieczne – można je z powodzeniem wysyłać w kopertach.

Koperty do wysyłki

Koperty służą do wysyłki mniejszych przedmiotów, takich jak akcesoria, biżuteria, kosmetyki, a także bielizna i ubrania. Można w nich wysyłać towary, które nie ulegną uszkodzeniu w transporcie. Jeśli coś wymaga pewnej ochrony, to wtedy stosuje się koperty bąbelkowe. Świetnie nadają się także do wysyłki dokumentów.

Koperty na przesyłkę są bardziej ekonomiczne niż pudełka – wysyłka jest tańsza, ponieważ opakowanie jest mniejsze.

Można wyróżnić kilka rodzajów kopert do wysyłki:

 • koperty tekturowe
 • koperty bąbelkowe
 • koperty foliowe
 • koperty do wysyłki dokumentów.

Koperty tekturowe mogą służyć do wysyłki płaskich przedmiotów takich jak: kalendarze, albumy, książki, mapy, płyty, zdjęcia i broszury. Posiadają samoprzylepne zamknięcie, więc nie ma konieczności stosowania kleju czy taśmy klejącej.

Koperty bąbelkowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, więc można w nich wysyłać ważne dokumenty, a także delikatne i niewielkie przedmioty: książki, drobny sprzęt elektroniczny, płyty, odzież, akcesoria. Występują w wielu rozmiarach – także dość sporych. Wyściółka wykonana a folii polietylenowej idealnie dopasowuje się do kształtu zawartości i zabezpiecza. Oprócz tego, że koperty te są odporne na wstrząsy, przebicia i przedarcia, to są także lekkie, dzięki czemu opłata za taką przesyłkę nie jest wysoka. Są wyposażone w samoprzylepny pasek do zamknięcia.

Aby bezpiecznie wysłać ważne dokumenty czy cenne przedmioty, można użyć foliopaku. Takie koperty są wodoszczelne i nieprzezroczyste, dzięki czemu zapewniają dyskretną wysyłkę. Są to tzw. foliopaki kurierskie. W ofercie dostępne są także koperty z rozszerzanym spodem do wysyłki większych rzeczy lub większej ilości dokumentów. Jeśli wysyła się coś bardzo cennego, warto skorzystać z kopert bezpiecznych SAFEBAG. Po zamknięciu takiej koperty nie ma możliwości jej otwarcia bez naruszenia zabezpieczeń i nie można jej ponownie zamknąć. Identyfikacja koperty jest łatwa dzięki odrywanym odcinkom przewozowym i miejscu na daty i podpisy. Tego typu koperta jest wykonana z 3-warstowej folii polietylenowej, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne.

Z kolei do wysyłki zwykłych dokumentów, takich jak faktury czy inne pisma lub listy służą zwykłe koperty papierowe, dostępne w wielu formatach i rozmiarach, również z okienkiem, z samoprzylepnym paskiem, w kolorach brązowym i białym. Do większych plików dokumentów można użyć kopert rozszerzanych.

Jeśli wysyła się coś niewielkiego i niewymagającego specjalnego zabezpieczenia, warto używać kopert zamiast pudełek. Dzięki temu przesyłka jest tańsza i zajmuje mniej miejsca. Z kolei w kartonach warto wysyłać większe towary oraz takie, które wymagają zabezpieczenia.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy