Jak ekologicznie pakować paczki?

6 min. lektura13 marca 2023

Ekologia to nie chwilowy trend, co udowadnia wielu miłośników tej nauki. U ludzi coraz szybciej wzrasta świadomość na temat stanu środowiska naturalnego – troska o jego dobro nie jest niczym dziwnym i wyraża się w drobnych gestach, czynnościach. Branża kurierska, e-commerce, opakowaniowa nie pozostaje w tyle. Istnieje coraz więcej sposobów na ekologiczne pakowanie przesyłek. Jak to wygląda w praktyce?

Co określamy jako ekologiczne opakowania?

Ekologiczne opakowania są stuprocentowo bezpieczne dla środowiska, biodegradowalne. Co to dokładnie znaczy? Utylizacja, użytkowanie, a także proces wytwarzania pudełka i materiału, z którego powstało, nie przyczyniają się do zanieczyszczania przyrody.

Chcesz wiedzieć, jakie opakowania są najmniej uciążliwe dla środowiska? Jak można się domyślić, najpopularniejsze rodzaje ekologicznych opakowań to pudełka, powstałe z różnych tworzyw, m.in. papieru i tektury falistej, litej, a także trawy, skrobi roślinnej, szkła komórkowego, konopi.

Warto wspomnieć także o rPET – specjalnym, stabilnym, niezniszczalnym, w pełni bezpiecznym dla żywności materiale, powstałym z przetworzonych butelek wykonanych z PET. Jego produkcja nie zużywa wiele energii, nie dopuszcza do emisji dwutlenku węgla.

Ekologiczne opakowania z kartonu – najpopularniejszy rodzaj

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać kartony i opakowania ekologiczne? Między innymi nie zaśmiecają środowiska naturalnego, mają pozytywny wpływ na wizerunek marki.

Najwięcej opakowań ekologicznych powstaje z papieru i tektury (falistej bądź litej). Oba wartościowe surowce wytwarza się z odnawialnego, neutralnego pod względem dwutlenku węgla tworzywa. Można je bezproblemowo poddać recyklingowi. To materiały wielokrotnego użycia. W pudełkach z tektury falistej (3-warstwowej, 5-warstwowej czy 7-warstwowej) można pakować zarówno cięższe, jak i lżejsze, delikatniejsze przedmioty. Ekologiczne opakowania z tektury litej wykorzystuje się w branży cukierniczej, farmaceutycznej, spożywczej.

Jakie są inne ekologiczne materiały opakowaniowe?

Choć pudełka tekturowe odgrywają największą rolę w sektorze opakowaniowym, nie można zapominać o innych pomocnych materiałach, z których powstają m.in. folie, wypełniacze. Przykładami biodegradowalnych surowców są:

  • Szkło komórkowe – typ kompostowalnego, odnawialnego plastiku. Wykonuje się je z celulozy. Ów materiał jest krystalicznie czysty, oddychający, bardzo odporny na rozdarcia. Chociaż na pierwszy rzut oka przypomina plastik, ma właściwości jak papier. W branży opakowaniowej ze szkła komórkowego wytwarza się torby, folie.
  • Skrobia roślinna – odnawialny surowiec, pochodzący z kukurydzy czy ziemniaków (skrobia ziemniaczana, kukurydziana). Powstaje z niej kompostowalny, całkowicie biodegradowalny plastik. Skrobia roślinna ma podobne właściwości do produktów syntetycznych. Ulega nietoksycznemu, bezpiecznemu dla środowiska rozkładowi (pod wpływem powietrza i światła) w okresie 9-60 miesięcy. W branży opakowaniowej najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji różnorodnych wypełniaczy do paczek, folii do poduszek powietrznych.
  • Konopie – nie wymagają nawozu, mogą być w całości poddane recyklingowi. Mają właściwości podobne do styropianu, dlatego chętnie używa się ich do ochrony towarów.
  • Trawa – wszechstronny materiał o dużej odporności na rozdarcia. Z jej włókien powstaje charakterystyczny papier, wykorzystywany do pakowania. Powstają z niej lekkie pudełka, papier do cerowania.

Nie tylko kartony. Ekologiczne wypełniacze do paczek

Ekologiczne wypełniacze do paczek to niezbędniki podczas ekologicznego pakowania paczek. Należą do nich papierowe wypełniacze (np. bibuła, SizzlePak), ewentualnie charakterystyczne styropianowe chrupki (Skropak).

Niegdyś w branży opakowaniowej stawiano głównie na folię bąbelkową czy styropianowe chrupki. Obecnie alternatywą dla pierwszej może stać się papier bąbelkowy – nowoczesny materiał, który stopniowo podbija serca klientów, firm e-commerce. Cechuje się on doskonałymi właściwościami amortyzującymi czy wysoką chłonnością. Ciekawą opcją jest także ekologiczny papier pakowy – papier Kraft.

Co warto wiedzieć o bibule gładkiej?

Bibuła gładka łączy w sobie funkcjonalność i dekoracyjność. Za jej pośrednictwem można zabezpieczyć przesyłki (od wewnątrz), a także je ozdobić (od zewnątrz). Bibuła gładka wyróżnia się trwałością i elastycznością. Niczym ekologiczna folia stretch świetnie przylega do owijanych przedmiotów, skutecznie zabezpieczając je przed uszkodzeniami. Można ją zakupić w formie arkuszy lub jako kolorową bibułę prasowaną, często wykorzystywaną przez firmy, które planują wdrożyć plan identyfikacji wizualnej marki.

Ekologiczny wypełniacz SizzlePak – zalety, zastosowanie

Wypełniacz SizzlePak to wyjątkowa jakość w branży opakowaniowej. Jest wygodny w przechowywaniu, wydajny (po wyjęciu z opakowania zwiększa swoją objętość o prawie 300%). Powstał z papierowych, spiralnych włókien, pochodzących w 80% z recyklingu. Wypełniacz SizzlePak ma postać charakterystycznych zygzaków – dobrze utrzymujących swój kształt, odpornych na zgniatani, składających się z 2 warstw antystatycznego papieru pakowego.

Zastanawiasz się, czy wypełniacze mogą być jednocześnie ekologiczne i ozdobne? Tak. SizzlePak stanowi odpowiedź na tę pytanie. Posłuży on nie tylko jako klasyczny wypełniacz, wyściełający paczkę od wewnątrz. Można go wykorzystać do eleganckiego, efektownego, ekologicznego pakowania prezentów – nic dziwnego, że ma swój udział przy pakowaniu upominków firmowych, koszy prezentowych.

Ekologiczny Skropak

Skropak to kolejny ceniony, biodegradowalny, kompostowalny wypełniacz do paczek. Cechuje się lekkością, wytrzymałością i antystatycznością. Jest stuprocentowo bezpieczny dla środowiska naturalnego, wykonany na bazie składników pochodzenia roślinnego.

Skropak ma postać chrupek do pakowania – alternatywy dla chrupek styropianowych. Spełnia najważniejsze funkcje ekologicznego wypełniacza do paczek – zabezpiecza przesyłki w transporcie i minimalizuje ewentualne uszkodzenia podczas trasy, do jakich mogłoby dojść na skutek przemieszczania się towaru wewnątrz kartonu.

Jak pakować paczki z poszanowaniem ekologii – krok po kroku? Na czym polega ekologiczne pakowanie?

Ekologiczne pakowanie przesyłek uwzględnia filozofię „zero waste”. Pierwszy krok – nabycie kartonu – może odbyć się dwojako: wykorzystując pudełka kartonowe (np. po butach, z magazynów sklepów spożywczych), które zalegają w domu, bądź kupując nowe opakowania tekturowe od szanowanego producenta.

Jeśli chodzi o wypełniacze, warto gromadzić je przy każdym odbiorze paczki. Większość firm e-commerce używa folii bąbelkowych, foliowych poduszek powietrznych. Mimo że owe wypełniacze nie należą do grona najbardziej ekologicznych, można je wykorzystywać wielokrotnie. Własnoręcznym wypełniaczem do paczek mogą stać się pomięte, stare gazety lub pociętą tekturę – nie są tak skuteczne i estetyczne, acz raczej spełnią zadanie.

Ostatnie etapy ekologicznego pakowania przesyłek to zamykanie ich krawędzi za pośrednictwem taśmy klejącej, a następnie – ewentualnie – otaczanie ekologiczną folią stretch. Zamiast tradycyjnej taśmy klejącej warto wykorzystać alternatywę – papierową taśmę klejącą lub sznurek jutowy.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy