Dlaczego warto wybrać kartony i opakowania ekologiczne?

4 min. lektura14 kwietnia 2022

Stosowanie ekologicznych opakowań to dziś nie tylko dobrowolny wybór, ale wręcz konieczność. Środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, więc trzeba robić wszystko, by je odciążyć, a dobrym sposobem na to jest m.in. stosowanie kartonów ekologicznych.

Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych opakowań, także tych wykonanych z surowców naturalnych. Ciągle pojawiają się jakieś nowe alternatywy dla tradycyjnych opakowań. Tradycyjnym, ale jednocześnie ekologicznym opakowaniem jest także karton.

Czym są opakowania ekologiczne?

Opakowania ekologiczne są bezpieczne dla środowiska. Co to znaczy? Proces wytwarzania materiału, samego opakowania, jego użytkowanie oraz utylizacja nie przyczyniają się do zanieczyszczenia.

Oczywiście nie w każdym przypadku da się zastąpić opakowanie plastikowe kartonowym, jednak powstaje coraz więcej materiałów przyjaznych dla środowiska, które mają funkcjonalności tych plastikowych. Do najbardziej ekologicznych materiałów do produkcji opakowań zalicza się: papier i tekturę, trawę, skrobię roślinną, konopie, szkło komórkowe i wiele innych.

Papier i tektura są wytwarzane z drewna, czyli surowca, który odnawia się i jest neutralny pod względem CO2. Produkty kartonowe najczęściej posiadają certyfikaty poświadczające, że produkt drzewny pochodzi z lasów, które są zarządzane w sposób zrównoważony. Papier i tekturę można poddać recyklingowi po użyciu, a poza tym mogą być stosowane wielokrotnie. Wszystkie opakowania wykonane z kartonu i papieru są zatem uważane za ekologiczne.

Ważne, by pamiętać, że ekologiczne opakowanie to takie, które nie tylko można poddać recyklingowi, ale także, które w trakcie produkcji nie generuje negatywnych skutków środowiskowych. Na przykład szkło i plastik także poddaje się recyklingowi, ale nie są to jednak opakowania ekologiczne.
Obecnie wytwarza się coraz więcej opakowań alternatywnych, czyli wykonanych w trawy (materiał wszechstronny o dużej odporności na rozdarcia), skrobi roślinnej (kukurydzy lub ziemniaków – jest to surowiec odnawialny i można go poddać procesowi kompostowania – najczęściej ze skrobi wytwarza się wypełniacze do paczek), konopi (używane do ochrony towarów z uwagi na właściwości podobne do styropianu; konopie nie wymagają nawozu i mogą być w 100% poddane recyklingowi), szkła komórkowego (materiał wykonany z celulozy, wyglądający jak plastik o właściwościach papieru, bardzo odporny na rozdarcia).

Ciekawym materiałem jest także rPET, czyli przetworzone butelki do napojów wykonane z PET. Jego produkcja zużywa mniej energii, a emisja CO2 jest niższa. rPET to materiał stabilny, niezniszczalny oraz bezpieczny dla żywności.

Wymienione wyżej materiały do produkcji opakowań to oczywiście jeszcze nowinki, więc w większości nie są stosowane na masową skalę. Na razie nadal najbardziej rozpowszechnionym i dostępnym materiałem do produkcji opakowań ekologicznych jest karton.

Dlaczego warto wysyłać produkty w kartonach ekologicznych?

Stosowanie pudełek ekologicznych nie wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne. Chodzi tu jednakowo o pozyskanie materiału (drewno ze zrównoważonych upraw leśnych, w pełni odnawialne), a także jego przetwarzanie. Opakowania kartonowe są wytwarzane w większości przypadków z materiału recyklingowanego z dodatkiem nowego drewna. Po zużyciu kartony można ponownie poddać recyklingowi. Poza tym mocne kartony można używać wielokrotnie i to zarówno do wysyłki, jak i do przechowywania i przenoszenia różnych rzeczy.

Opakowania ekologiczne – zalety

Kolejną zaletą używania takich opakowań jest to, że można w nich wysłać praktycznie wszystko oprócz przedmiotów o dużych gabarytach i nieregularnym kształcie (choć np. sofę jak najbardziej da się wysłać w pudle). Jest to opakowanie najbardziej uniwersalne. Jeśli przesyłany przedmioty tego wymagają można je zabezpieczyć za pomocą wypełniacza do paczek (także ekologicznego – np. wykonanego ze skrobi kukurydzianej, trocin drewnianych lub papierowych albo zwykłego papieru pakowego).

Korzystanie z opakowań ekologicznych ma także duży wpływ na pozytywny wizerunek firmy/sklepu internetowego. Dlaczego? Ponieważ konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń dla środowiska i sami chcą postępować w sposób jak najbardziej ekologiczny, dlatego, jeśli mają wybór, to wybiorą raczej ekologiczne opakowanie. Jeśli sklep takich używa, na pewno będzie mieć lepszą opinię niż ten, który nie zwraca na to uwagi i korzysta wyłącznie z opakowań nieprzyjaznych dla środowiska.

Oferta opakowań ekologicznych RAJA

W ofercie sklepu RAJA dostępnych jest wiele rodzajów kartonów ekologicznych, w tym także specjalne pudełka ekologiczne do wysyłki produktów tzw. niebezpiecznych: https://www.rajapack.pl/kartony-pudelka-opakowania-kartonowe/kartony-na-produkty-niebezpieczne_C1192.html.

 

Przeczytaj również:

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy