Wysyłka roślin to zadanie, którego podejmuje się niewielu przewoźników. Kwiaty doniczkowe i cięte, drzewka, krzewy owocowe, sadzonki to delikatne i żywe towary. Według odgórnych zasad dotyczących zakazu wysyłki niektóre rzeczy nie mogą być wysyłane pocztą – wyjątki ustalają konkretne firmy kurierskie. Sklepy internetowe oraz osoby fizyczne, które chcą podjąć ryzyko, muszą pamiętać o tym, jak spakować rośliny do paczki w sposób prawidłowy. To klucz do sukcesu i zmycie z siebie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia podczas transportu (można walczyć o odszkodowanie). Jak spakować rośliny do wysyłki kurierem?
Jak wysłać rośliny kurierem? Czy to możliwe?
Większość przewoźników traktuje rośliny jako towary zakazane, których transportu się nie podejmuje. Wynika to z wielu niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać kwiaty podczas przewozu. Nic dziwnego, żywy towar to także odpowiedzialność za stan przesyłki – zarówno dla nadawcy, jak i firmy kurierskiej (nikt nie chce, by przewożony kwiat dotarł do adresata uszkodzony lub zwiędły). Jest jednak kilka wyjątków.
Zatem: jak wysłać rośliny kurierem? Istnieją dwie podstawowe grupy osób, zajmujących się wysyłką roślin zielonych. Pierwsza to sklepy internetowe, specjalizujące się w sprzedaży kwiatów, drzew, krzewów, ziół i innych roślin. Druga grupa to osoby prywatne. Przewóz roślin jest dopuszczony dla firm e-commerce, sprzedających żywy zielony towar – na konkretnych warunkach. Mają one podpisane dedykowane umowy z konkretnymi firmami kurierskimi. Przewoźnicy dbają, by taki transport był potraktowany priorytetowo, bez dodatkowego obciążenia (w postaci innych przesyłek).
Jakie zagrożenia wiążą się z wysyłką roślin kurierem?
Transport międzymiastowy lub międzynarodowy to wielkie obciążenie dla roślin. Podczas przewozu mogą one ulec mechanicznym uszkodzeniom (np. z powodu dużego rozmiaru, nieregularnego rozmiaru, niewłaściwego zapakowania, zbyt długiej trasy, niekorzystnych warunków w magazynie i sortowni), przesuszeniu, zwiędnięciu.
Roślin nie da się przewieźć w standardowej przesyłce kurierskiej. Wymagają one odpowiedniego traktowania (podczas sortowania, przenoszenia ręcznego, transportu) oraz zapewnienia optymalnych warunków, np. temperatury i wilgotności powietrza.
Jak wysłać kwiaty doniczkowe kurierem?
Jeśli decydujesz się wysłać kwiaty doniczkowe kurierem, musisz wpierw przygotować swoją roślinę do przesyłki. Chcesz wiedzieć, jak spakować rośliny do paczki? Wiąże się to z wyborem odpowiedniego kartonu – dopasowanego do jej rozmiarów. Górna część rośliny (gałązki, kwiaty, liście) nie może zostać przygnieciona. Jeżeli kwiat jest wyjątkowo rozłożysty, znalezienie idealnego opakowania może być ciężkie. Prowizorycznym rozwiązaniem na ów problem będzie delikatne owinięcie nadziemnej części kwiatu folią (bąbelkową, stretch). To uchroni go przed uszkodzeniem.
Wolne przestrzenie w kartonie z rośliną należy wypełnić. Istnieją tzw. wypełniacze do paczek (pomięte gazety, poduszki powietrzne), które ustabilizują wnętrze oraz ograniczą przesuwanie się doniczki podczas transportu. To podstawowa odpowiedź na pytanie: „czym wypełnić paczkę do wysyłki”.
Aby zwiększyć przyczepność donicy do pudełka tekturowego, warto przykleić jej dno do kartonu taśmą dwustronną – to zminimalizuje ryzyko przesunięcia się podczas transportu. Czasem problem stanowi także wysypująca się z doniczki ziemia – w tym celu można jej górną część zabezpieczyć workiem foliowym lub folią spożywczą.
Każdy karton, w którym znajduje się roślina, powinien być odpowiednio oznakowany – np. etykietami ostrzegawczymi „Góra/Dół”, „Ostrożnie”, „Nie rzucać”. Niektórzy piszą markerem na środku przesyłki informację o przedmiocie wysyłki (np.: „Uwaga, roślina doniczkowa!”). Dzięki temu pracownicy sortowni i kurier będą wiedzieć, co znajduje się we wnętrzu i potraktują paczkę z większą ostrożnością.
Jak wysłać sadzonki roślin kurierem?
Dowiedziałeś się już, jak spakować rośliny do paczki – czy to doniczkowe, czy to cięte. Kurierem można wysłać również sadzonki roślin. Tutaj też konieczne jest właściwe przygotowanie sadzonki do wysyłki. Jak to zrobić? Niezależnie czy wysyłasz jedną, czy kilka, kroki są identyczne. Na początku wyciągnij małą roślinkę z podłoża (nie otrzepuj bryły korzeniowej z ziemi). Następnie trzeba zwilżyć sadzonkę i owinąć folią spożywczą (lub innym materiałem tego typu). Tak przygotowane zawiniątko włóż do worka, a następnie do pudełka kartonowego (wypełnionego folią bąbelkową, pomiętymi gazetami). Przesyłka z sadzonkami powinna zostać oznaczona etykietami ostrzegawczymi „Ostrożnie”, „Nie rzucać”, „Góra/Dół” i ewentualną informacją o zawartości – tak samo, jak było w przypadku roślin doniczkowych.
Kiedy wysłać roślinę kurierem?
Wiedza, jak spakować rośliny do wysyłki, nie wystarczy. Przy wysyłaniu żywej rośliny czy sadzonki kurierem, ważny jest termin nadania paczki. Nie należy jej wysyłać tuż przed weekendem lub dniem ustawowo wolnym od pracy. Owe daty oznaczają, że kurierzy nie pracują. Roślina zostaje – niepotrzebnie, można było tego uniknąć – przez kilka nadprogramowych dni w magazynie. Negatywne warunki (wilgotność, temperatura), jakie panują w hali, mogłyby zaszkodzić kwiatowi.
Najlepszy dzień na wysyłkę żywej rośliny to poniedziałek.
Jakie znaczenie ma rozmiar rośliny podczas pakowania?
Sposób pakowania małych i dużych roślin do kartonu jest podobny. Najważniejszy aspekt to odpowiednie oznaczenie przesyłki „Góra/Dół”, „Ostrożnie”. Trzeba też zadbać o wnętrze paczki. System korzeniowy i ziemia w kwiecie doniczkowym powinny być wystarczająco wilgotne, by nie wyschnąć podczas – nawet dwudniowej – podróży do adresata.
To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć w kwestii, jak spakować rośliny do wysyłki. Dobrze byłoby, gdyby liście, kwiaty, gałęzie oraz korzenie zostały zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi – na początku wystające korzonki wilgotnym ręcznikiem papierowym, a całą roślinę otocz folią stretch. Takie połączenie sprawi, że zniszczenie rośliny podczas transportu jest praktycznie niemożliwe.
Niektóre kwiaty (w szczególności bukiety) nie mają zabezpieczonych łodyg. Owe części narażone są wyjątkowo mocno na uszkodzenia mechaniczne. Należy je zatem otoczyć trwałym i stabilnym materiałem – np. flizeliną oraz pojemnikiem styropianowym.
Jak wysłać rośliny kurierem? Reguły w firmach kurierskich
Firmy kurierskie, które godzą się – w odpowiednich warunkach – na transport roślin, mają sprecyzowane zasady dotyczące wagi i gabarytów przesyłek. Dopuszczalna wysokość paczki to 180-200 cm, natomiast maksymalny ciężar paczki wynosi od 700 do 1000 kg.
Jeśli roślina z donicą jest wyjątkowo duża i ciężka (np. drzewko), trzeba ją wysłać na palecie – najlepiej o standardowych wymiarach 120 x 80 cm.
Jak przygotować narzędzia ogrodowe do wysyłki?
Ogrodnicy zamawiają hurtowo nie tylko rośliny, ale i narzędzia ogrodowe. Przygotowania do wysyłki nie różnią się zbytnio od pakowania i zabezpieczania innych paczek (np. z kosmetykami, odzieżą). Najważniejszy jest wybór odpowiedniego opakowania – mocnego, co najmniej 5-warstwowego pudełka kartonowego o adekwatnym rozmiarze. Niektóre narzędzia ogrodowe stanowią odpowiedź na pytanie „co można wysłać w tubie kartonowej”. Obiekty o niestandardowych gabarytach poleca umieszczać się właśnie do charakterystycznych tub kartonowych – quattropacków. To wygodny sposób na bezpieczną wysyłkę nietypowych paczek.
Zastanawiasz się, jak wysłać narzędzia ogrodowe kurierem? To banalnie proste. Narzędzia ogrodowe można bezproblemowo wysłać kurierem – wystarczy, że nie przekraczają limitów wagowych i ich rozmiar nie wykracza poza maksymalne gabaryty, akceptowane przez przewoźnika.
Wysyłka roślin kurierem – tylko z RAJA
Sklep internetowy RAJA zawiera wszystkie produkty, jakich potrzebujesz przy spakowaniu i zabezpieczeniu roślin oraz narzędzi ogrodowych do wysyłki. Nie brakuje trwałych i wytrzymałych opakowań tekturowych – w tym tub kartonowych, kartonów z automatycznym dnem, kartonów z regulowaną wysokością, płaskich, wzmacnianych – oraz różnorodnych dodatków – wypełniaczy do paczek Flopak, folii bąbelkowej, papieru pakowego, taśmy pakowej, etykiet ostrzegawczych.