Jak zapakować i wysłać plakat?

5 min. lektura03 listopada 2023

Niektóre przedmioty bywają problematyczne w wysyłce, zwłaszcza z uwagi na nietypowy rozmiar lub kształt. Zaliczyć można do nich plakat, który roluje się przeważnie w tubę, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Skoro nie można go złożyć, a tym samym zmniejszyć, to jak zapakować plakat do wysyłki?

Jak zapakować plakat, aby zapobiec jego uszkodzeniu?

Plakat to przedmiot, który łatwo można uszkodzić podczas transportu. Wykonuje się go ze specjalnego papieru plakatowego, który, chociaż grubszy od standardowego papieru, to również jest podatny na zarysowanie, pogięcie czy nawet porwanie. O ile niektóre wady estetyczne można jakoś naprawić, o tyle nawet drobne niedociągnięcia znacząco obniżają walory wizualne plakatu powieszonego na ścianie. Właśnie dlatego tak istotne jest jego zabezpieczenie do wysyłki.

Przede wszystkim plakatu nie należy składać. Zagięcia, które powstają na skutek złożenia mogą okazać się później nieodwracalne, tym bardziej że wysyłka nie trwa przecież kilka godzin, a nawet 2-3 dni.

Jeśli plakat nie jest duży, to wystarczy go zwinąć w rulon i włożyć do kartonu wyłożonego wypełniaczem. Nie zawsze dostępny będzie jednak tak duży karton. Ponadto dostępne są lepsze rozwiązania do wysyłki plakatów. Jakie?

W co spakować plakat?

Do wysyłki plakatu zdecydowanie najlepszym wyborem będzie tuba kartonowa. Dostępna jest w różnych rozmiarach i dwóch kształtach: okrągłym oraz kwadratowym. Która będzie lepsza i co można wysłać w tubie kartonowej? Przeczytasz o tym poniżej.

  • Okrągłe tuby tekturowe – to najprostsze rozwiązanie do wysyłki plakatów, ale również szkiców, rysunków czy map. Wyposażone są w specjalne zaślepki, dzięki którym zamknięcie tuby staje się niezwykle proste, a przy tym sama przesyłka zostaje odpowiednio zabezpieczona do transportu. Co więcej, tuby tekturowe cechuje wysoka wytrzymałość. Karton jest na tyle solidny, że nie powinien ulec zagięciom podczas wysyłki. Tuby tekturowe mogą mieć już od 300 do nawet 1700 mm długości. To sprawia, że łatwo dobrać rozmiar do powierzchni plakatu. Najbardziej popularne tuby dostępne są w rozmiarze 100x720mm.
  • Kwadratowe tuby tekturowe – w praktyce od okrągłych tub różnią się wyłącznie kształtem, ale to właśnie dlatego stają się tak praktyczne. Jak się bowiem okazuje, są o wiele łatwiejsze w układaniu i przewożeniu. Można je z łatwością włożyć do opakowań zbiorczych. Tuby kwadratowe wykorzystuje się zarówno do wysyłki plakatów, jak i map ściennych, kalendarzy, tkanin, a nawet tapet. Ich zastosowanie jest więc bardzo szerokie.

Jeszcze inny, ale nieco mniej popularny wybór to kartony teleskopowe. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Są niezwykle elastyczne i uniwersalne, ponieważ pozwalają na swobodne dopasowanie wielkości kartonu do rozmiaru produktu. Jak to możliwe?

To wszystko za sprawą dwóch kartonów, które są na siebie nakładane. W ten sposób można regulować wysokość pudełka od 1 do nawet 2 metrów. To zatem duży zakres możliwości, który bez wątpienia przyda się przy wysyłce plakatów o zróżnicowanej powierzchni.

Warto mieć jednak na względzie, że karton teleskopowy wymaga samodzielnego złożenia, co może przełożyć się na dłuższy czas pakowania.

Jak zapakować plakat krok po kroku

Jak wysłać plakat kurierem? Podstawa to wybór odpowiedniego opakowania. Już wiesz, że masz trzy możliwości. Większość kroków będzie jednak zbliżona, niezależnie od tego, jakie opakowanie wybierzesz.

Jak spakować plakat do wysyłki krok po kroku?

  1. Zwiń plakat w rulon. Zrób to ostrożnie, aby go nie pognieść. Nie używaj gumek recepturek, mogą pozostawić nieestetyczny ślad na plakacie. Lepiej zrezygnować też z taśmy klejącej.
  2. Włóż zwinięty plakat w wybranej tubie okrągłej lub kwadratowej.
  3. Na końcu tuby umieść folię bąbelkową, która dodatkowo zabezpieczy plakat przed przesunięciem podczas transportu.
  4. Zamknij tubę za pomocą dołączonej zatyczki
  5. Naklej etykietę wysyłkową i nadaj przesyłkę w wybrany przez Ciebie sposobów.

 

To wszystko. Pakowanie plakatu może być szybkie i proste, jeśli wybierzesz odpowiednie opakowanie, czyli w tym przypadku tubę kartonową.

Jak przechowywać plakaty?

Choć tuby kartonowe są niezwykle przydatne w procesie transportu plakatów, to niekoniecznie służą do ich przechowywania. Plakat nie powinien pozostawać zbyt długo zwinięty, ponieważ przełoży się to na jego późniejszy kształt. Od razu po otrzymaniu przesyłki należy go rozwinąć i rozprostować. Przechowywać plakaty trzeba na płasko, co pozwoli zapobiec powstawaniu krzywizn.

Podobne trudności w wysyłce, co plakat, może spowodować obraz. Ten z kolei bywa znacznie cięższy i cenniejszy. Na to również mamy sposób. Przeczytasz o nim w kolejnym artykule: Jak zapakować obraz do wysyłki?

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy