Przygotowanie palet logistycznych to zwykle długi i żmudny proces, na który składa się kilka niezbędnych kroków: od układania kartonów w stosy po zabezpieczenie palety. By zapewnić bezpieczeństwo operatorom i ograniczyć ryzyko uszkodzenia towaru, warto poznać wskazówki dotyczące przygotowywania palet logistycznych.
Krok 1: Świadomy wybór palety
Nie można zaniedbać pierwszego kroku. Zanim jeszcze przygotujesz paletę, wybierz ją w sposób świadomy.
Na rynku jest dużo rodzajów palet. Musisz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada, biorąc pod uwagę:
- rozmiar,
Oszacuj, jaka objętość palet będzie dla Ciebie odpowiednia, by zminimalizować puste przestrzenie w kontenerach i zoptymalizować transport towarów.
- maksymalny ciężar, jaki może wytrzymać,
Należy wziąć pod uwagę zarówno ciężar statyczny, jak również ciężar dynamiczny (podczas przenoszenia) oraz ciężar stojaka (gdy paleta jest przechowywana na stojaku).
- inne cechy szczególne.
Przykładowo: jeśli wiesz, że paleta może być narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, nie wahaj się wybrać modelu z tworzywa sztucznego.
Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów dotyczących kryteriów wyboru palety logistycznej, zapoznaj się z naszym specjalnym przewodnikiem, który pomoże Ci dokonać świadomego wyboru strategii logistycznej.
Krok 2: Równomierne rozłożenie kartonów na palecie
Po wybraniu palety, należy zabrać się za rozłożenie na niej pudeł. Warto skoncentrować się, przede wszystkim, na wypełnieniu przestrzeni na dole palety. Wszystko po to, by maksymalnie zabezpieczyć kartony na czas transportu i uniknąć ewentualnego uszkodzenia towaru. Do tego celu można użyć skrzynki na palety.
To kartonowe narzędzie, które zazwyczaj dopasowuje się do wielkości palety. Pozwala na umieszczenie w nim kartonów, a tym samym, zachowanie maksymalnych wymiarów wybranej palety logistycznej.
Krok 3: Prawidłowe ułożenie kartonów w stosy
Układanie kartonów na palecie musi odbywać się według bardzo precyzyjnych zasad. Wszystko po to, by zapewnić ich stabilność i ułatwić obsługę. Są dwie podstawowe zasady, które należy stosować podczas przygotowywania palety. Jakie?
- Najcięższe i najmniejsze pudełka, należy umieścić na dole palety. W następnej kolejności, nad nimi, są ustawiane lżejsze pudełka.
- Górna część palety powinna być płaska, to zdecydowanie ułatwi układanie palet w stosy.
Ostatecznym celem jest optymalizacja przestrzeni dostępnej w kontenerach transportowych poprzez wyrównanie górnej części palety w możliwie największym stopniu. Im wydajniej układa się palety, tym mniej wolnej przestrzeni. Aby uzyskać idealny efekt, nie wahaj się wykorzystać nakładki na paletę, która zabezpieczy górną część opakowania.
Krok 4: Zabezpieczenie palety logistycznej
Na tym etapie, paleta zawiera cały towar, rozlokowany zgodnie z podstawowymi zasadami, które zapewniają jego stabilność. Teraz nadszedł czas, aby jak najlepiej zabezpieczyć paletę. W tym celu, warto zacząć od ustawienia kątowników na palecie.
Elementy te chronią narożniki przed uderzeniami i zadrapaniami,zapewniając bezpieczny transport. Następnie, paletę należy zabezpieczyć folią. Można to zrobić na dwa sposoby:
- ręcznie – aby to zrobić, nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiedniego sprzętu,
- przy pomocy maszyny pakującej – jest to szczególnie zalecane przy pakowaniu więcej niż 15 palet dziennie, użycie maszyny, zapobiegnie wystąpieniu bóli mięśniowo-szkieletowych wśród operatorów. Folię stretch do paletyzacji maszynowej znajdziesz pod tym linkiem.
Stosując się do tych kilku prostych kroków można mieć pewność, że przewożone palety będą załadowane do przeładunku w sposób solidny, bezpieczny i stabilny.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, skontaktuj się z nami poprzez nr. tel.: 801 55 3000* lub e-mail: poczta@rajapack.pl. Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązania opakowaniowe, dostosowane do specyfiki firmy.
*Koszt według taryfy operatora.