Jak zapakować obraz do wysyłki?

6 min. lektura10 stycznia 2023

Jednym z produktów, które mogą przysparzać sporo problemów z prawidłowym zapakowaniem, są różnego rodzaju obrazy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w trakcie transportu delikatne płótno może ulec uszkodzeniu. W szczególności, gdy jest naciągnięte na uprzednio przygotowane ramy. Prowadzisz własną pracownię, a może oferujesz sprzedaż różnego rodzaju obrazów i wydruków na płótnie? Poznaj odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć obraz w paczce i jak zapakować obraz do wysyłki.

W co zapakować obraz do wysyłki – rodzaje obrazów

Prowadzenie własnej pracowni lub punktu fotograficznego niejednokrotnie wiąże się z koniecznością dostarczenia zamówienia do klienta. Ten najczęściej nie ma możliwości osobistego odbioru, a  co za tym idzie, wzięcia pełnej odpowiedzialności za przetransportowanie przesyłki. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pakując wykonany produkt, chcesz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, tak by do miejsca docelowego obraz dotarł w nienaruszonym stanie.

Jakie typy obrazów można zapakować i nadać drogą pocztową lub kurierską? Tak naprawdę wszystko zależy od proponowanych usług. Wśród licznych propozycji najczęściej pojawiają się klasyczne obrazy malowane na płótnie farbami akwarelowymi lub olejnymi. Coraz częściej spotyka się również gotowe wydruki przygotowane na naciągniętym płótnie imitującym obraz. Wielu producentów decyduje się również na wysyłkę popularnych plakatów. Jak zapakować obraz do wysyłki i czy każdy typ produktu dekoracyjnego należy przygotować tak samo?

W co zapakować obraz do wysyłki – produkty do pakowania

Najlepszym sposobem do przygotowania różnego typu obrazów do wysyłki będzie zapakowanie ich w specjalnie wzmacniane kartony. Produkty proponowane przez firmę RAJA to najwyższej jakości kartony, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w trakcie transportu. Ze względu na delikatną konstrukcję obrazów warto zastanowić się nad wyborem opakowań specjalnie wzmacnianych, w których podczas produkcji zastosowano 5- lub 7-warstwowa grubość. To z pewnością będzie doskonała ochrona przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, zagnieceniami i innymi czynnikami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość umieszczonego płótna.

Dobierając kartony, warto wziąć pod uwagę ich wielkość. Kartony do obrazów powinny być nieco większe niż sama rama, a ich szerokość po umieszczeniu produktu wewnątrz pakunku nie powinna zostawiać zbyt wiele luzu. Dzięki temu produkt nie będzie przesuwać się w trakcie transportu i z pewnością bezpiecznie dotrze pod wskazany adres. Sprawdź, do czego jeszcze możesz wykorzystać kartony 5-warstwowe.

Jak zabezpieczyć obraz w paczce – produkty stosowane do wypełnienia i zabezpieczenia

Samo opakowanie, chociaż niezwykle wytrzymałe, może okazać się niewystarczające w przypadku transportu tak delikatnych przedmiotów, jak obrazy. Chcąc zapewnić im maksymalną ochronę, dobrze postawić na akcesoria pakowe, które umieścisz wewnątrz paczki. Pierwszym z nich będą profile i narożniki ochronne, które zostały wykonane z miękkich, lecz wytrzymałych materiałów. Te z powodzeniem można dopasować do obramowań delikatnego płótna i nałożyć na każdą krawędź. Doskonale sprawdza się w przypadku zabezpieczenia zarówno ram drewnianych, plastikowych i metalowych, jak i płótna, które zostało naciągnięte na stelaż i nie wymaga dodatkowych zdobień.

Oprócz ochrony krawędzi dobrze jest wykorzystać niezwykle popularną folię bąbelkową. Ta dostępna jest w różnych wariantach. Niezwykle istotne jest, że została przygotowana z wytrzymałego polietylenu. Dzięki temu jest odporna nie tylko na uszkodzenia, ale również wilgoć i różnego rodzaju brudu. Co więcej, folia bąbelkowa składa się z dwóch warstw, które pomiędzy zostały wypełnione powietrzem. To doskonale amortyzuje różnego rodzaju wstrząsy i stanowi skuteczną ochronę każdego zapakowanego produktu.

Pakowanie obrazów do wysyłki – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, czy jest możliwość, aby w jednej przesyłce zmieścić więcej niż jeden obraz? Z założenia nie powinno stanowić to większego problemu, pod warunkiem że każdy z nich odpowiednio zabezpieczysz. Pamiętaj, że obrazy mogą być na uszkodzenia zewnętrzne, ale też mogą ocierać się o siebie nawzajem wewnątrz paczki. To właśnie dlatego oprócz zastosowania specjalistycznych folii dobrą praktyką jest włożenie przekładek separacyjnych wykonanych z kartonu. Takie rozwiązanie z pewnością pozwoli na właściwe nadanie przesyłki.

W co zapakować obraz do wysyłki? Najpopularniejsze rozwiązania

Decydując się na wysyłkę obrazu przy pomocy firmy przewozowej, istotnym elementem jest właściwe zabezpieczenie obrazu przed zagnieceniem i uszkodzeniem. To, jakie opakowanie wybrać, uzależnione jest od wielu czynników. Głównym będzie jednak format płótna lub innego materiału, który zamierzasz wysłać. Szukając odpowiednich opakowań, możesz zdecydować się na:

 •    kartony fasonowe różnych rozmiarów, które bez problemu pomieszczą obrazy o wymiarach sięgających do 650 × 450 × 50 mm,
 •     klasyczne duże kartony, w których z powodzeniem nadasz więcej niż jeden obraz. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniej separacji każdego z nich,
 •    dla plakatów i obrazów, które wysyłane są bez usztywnianej ramy, warto zdecydować się na kartonowe tuby. Plakaty bez problemu zwiniesz i nadasz do klienta, dzięki czemu otrzyma je w idealnym stanie.

Dobór firmy przewozowej do wysyłki obrazu

To, w jaki sposób nadasz przesyłkę, w dużej mierze zależne jest zarówno od podpisanej umowy z firmą kurierską, jak i preferencji samego zamawiającego. Najpopularniejszą formą nadawania paczek, którą uwielbiają konsumenci, są automaty paczkowe, czyli paczkomaty.

Decydując się na taki rodzaj wysyłki, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiary dostępnych skrytek. Oznacza to, że maksymalne wymiary obrazu liczonego razem z kartonem nie mogą przekraczać 41 × 38 × 64 cm. Jest to największa dostępna skrytka, do której kurier będzie mógł włożyć przesyłkę. W przypadku większych gabarytów zdecyduj się na klasyczne nadanie do wskazanego punktu lub bezpośrednio do domu klienta w zależności od jego potrzeb.

Sprawdź, jak dobrać odpowiedni karton do paczkomatu.

Jak zapakować obrazy i plakaty do wysyłki?

Jak i w co zapakować obraz do wysyłki? Z pewnością oprócz samych kartonów i zabezpieczeń pomocne okażą się dodatkowe akcesoria, które usprawnią pakowanie i przekażą kurierowi niezbędne informacje o wartości przesyłki. W tym celu warto zapatrzeć się w:

 •       taśmę pakową,
 •       etykiety samoprzylepne,
 •       naklejki informacyjne i ostrzegawcze (Uwaga! Ostrożnie! Góra/dół),
 •       ochronną folię stretch,
 •       owijki ozdobne i wyściółki w przypadku mniejszych produktów.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy