Drukarki do etykiet – wybierz najlepsze rozwiązanie

3min. lektura 11/07/2018

Wybór odpowiedniej drukarki do etykiet to bardzo ważna decyzja. Od klasy i charakterystyki sprzętu zależy bowiem, czy nadruk będzie trwały, a praca wydajna. Szukając drukarki do etykiet, trzeba też zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach będzie się jej używać – w biurze, w magazynie, a może trudno to jednoznacznie określić i warto rozważyć wybór urządzenia przenośnego. Jakie są rodzaje drukarek do etykiet i jakie oferują technologie druku? Zapraszamy do naszego wpisu.

Drukarki do etykiet do biura

Najważniejszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru drukarki do etykiet to miejsce pracy. Podstawowy podział drukarek do etykiet to na te biurowe i przemysłowe.

Biurowe najczęściej są mniejsze, a ich obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, więc wyglądem są trochę bardziej podobne do tradycyjnych drukarek. Warto zwrócić też uwagę na to, że biurowe drukarki np. drukarka etykiet DYMO LabelWriter 450 lub drukarka termiczna Zebra GK420D są dostosowane do mniej intensywnej pracy niż ich przemysłowe odpowiedniki.

Może to oznaczać między innymi wolniejszy druk etykiet – w przypadku DYMO LabelWriter 450 to 51 etykiet na minutę, ale tak naprawdę dużo zależy od parametrów konkretnego modelu.

Niemniej jednak biurowe drukarki do etykiet najlepiej sprawdzą się w sytuacjach, gdy nie są narażone na ciągłą eksploatację. W przypadkach, gdy drukuje się bardzo dużo (powyżej 1 600 etykiet dziennie), trzeba postawić na efektywniejsze modele.

Przemysłowe drukarki do etykiet

Przemysłowe drukarki do etykiet np. model Zebra ZT230, charakteryzują się większymi rozmiarami i mocniejszą konstrukcją od swoich biurowych odpowiedników.

Ich obudowa często jest dokładnie uszczelniona oraz wykonana z wytrzymalszych materiałów, na przykład metalu, dzięki czemu z powodzeniem może pracować w trudniejszych warunkach, na przykład hali magazynowej czy produkcyjnej.

Wzmocniona budowa zapewnia również lepszą trwałość urządzenia. W związku z tym nawet pomimo wyższej ceny, przemysłowa drukarka do etykiet oferuje większą wydajność, a także niższe koszty eksploatacji. Przemysłowe rozwiązania umożliwiają nam wydruk nawet do 2 500 etykiet dziennie.

Drukarki do etykiet – metody nanoszenia druku na etykiety

Drukarki do etykiet drukują w inny sposób niż urządzenia domowe. Nie przenoszą po prostu tuszu na papier, bo taki sposób nie byłby zbyt trwały. Najpopularniejsze sposoby drukowania etykiet to tak zwane drukowanie termiczne.

Wymaga specjalnego rodzaju etykiet, ponieważ głowica drukująca bezpośrednio grzeje etykietę z papieru termicznego. Kolejny popularny sposób drukowania na drukarkach do etykiet to metoda termotransferowa, która wymaga zastosowania specjalnych etykiet z papierutaśmy woskowo-żywicznej.

Głowica drukująca uwalnia pigment zawarty w taśmie termotranferowej. który następnie przenosi się na etykietę. Połączenie taśmy i etykiety gwarantuje bardzo wysoką trwałość druku.

Drukarka do etykiet – jakiej potrzebuje Twoja firma?

Warto pamiętać też o tym, że drukarki do etykiet oferują również różne rozdzielczości druku – parametr ten podawany jest w dpi (dots per inch – punkty na cal), a im jest wyższy, tym wyższa jest również jakość druku. Wymienione w tym wpisie informacje na temat drukarek do etykiet, pozwolą w podstawowym zakresie poznać te urządzenia i z pewnością ułatwią wybrać sprzęt, który sprawdzi się w warunkach, które panują w konkretnych firmie, magazynie lub sklepie.

Źródło zdjęcia wyróżniającego: © Thinkstock.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Najpopularniejsze tematy