Jak zabezpieczyć przesyłki z produktami elektronicznymi?

4 min. lektura 29 września 2023

Sprzedaż gotowych urządzeń elektronicznych, a także drobnych podzespołów związanych z elektroniką to standard w branży e-commerce. Jak jednak zabezpieczyć przesyłki z produktami elektronicznymi, które są wyjątkowo wrażliwe? Mowa tu przede wszystkim o płytach głównych, układach scalonych oraz drobnych komponentach elektronicznych, które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. Poznaj kilka wskazówek i dowiedz się, jak zabezpieczyć wrażliwą elektronikę na czas wysyłki kurierem.

Jak pakować elektronikę do wysyłki kurierem? Kluczowe porady w pigułce

Przygotowywanie przesyłek zawierających drobną elektronikę wymaga przede wszystkim precyzji w wykonywanych działaniach. Komponenty elektroniczne lub drobne urządzenia mogą ulec uszkodzeniom w wyniku oddziaływania wilgoci i przedostania się na powierzchnię produktu ciała obcego. Kilka porad, które pomogą Ci bezpiecznie pakować elektronikę do paczek to:

 • staraj się wykorzystywać folie i opakowania antystatyczne, które zabezpieczają przedmioty przed wyładowaniami elektrostatycznymi,
 • korzystaj z opakowań antykorozyjnych, które zabezpieczą wrażliwą elektronikę przed oddziaływaniem wody lub wilgoci,
 • drobne komponenty elektroniczne pakuj do woreczków antyelektrostatycznych,
 • stosuj rękawice ochronne podczas pakowania elektroniki do paczki.

Już na etapie konfekcjonowania towaru przeznaczonego do wysyłki kurierem warto zadbać o odpowiednie warunki w miejscu pracy. Blat magazynowy powinien być suchy i pozbawiony zbędnych ciał obcych. To znacznie redukuje ryzyko uszkodzenia produktów elektronicznych podczas standardowego przygotowywania przesyłek do przekazania w ręce kuriera.

Zabezpieczanie elektroniki do wysyłki – krok po kroku

Procedurę zabezpieczania paczek z produktami elektronicznymi oraz komponentami do takich urządzeń można opisać w kilku krokach. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo wysyłanych przedmiotów, koniecznie wykorzystaj poniższą procedurę. W ten sposób zyskasz pewność, że wysyłane produkty elektroniczne nie ulegną uszkodzeniu podczas transportu przez firmę kurierską.

 1. Najpierw wybierz odpowiednie opakowanie. Dopasuj je do gabarytów produktów elektronicznych. Dobrym wyborem są kartony z tektury falistej 7-warstwowej, która są grube i odporne na uszkodzenia.
 2. Następnie przygotuj wnętrze pudełka kartonowego, aby dodatkowo zamortyzować skutki uderzeń lub upadków. Możesz wykorzystać folię bąbelkową, która stanowi świetną warstwę zabezpieczającą.
 3. W razie potrzeby drobne produkty elektroniczne umieść w opakowaniach antystatycznych lub owiń je folią stretch, folią bąbelkową lub pianką polietylenową ochronną. Alternatywnie możesz wykorzystać gotowe koperty bąbelkowe, które spełniają podobną funkcję.
 4. Puste przestrzenie w pudełku uzupełnij wypełniaczem styropianowym do paczek. To dobry sposób, aby unieruchomić produkty elektroniczne wewnątrz pudełka, co pozwala uniknąć licznych uszkodzeń towaru.
 5. Na koniec ułóż warstwę przekładek tekturowych lub oddziel poszczególne przedmioty od siebie właśnie tym materiałem. Unikniesz w ten sposób ryzyka zetknięcia się ze sobą dwóch produktów lub podzespołów elektronicznych.
 6. Zamknij opakowanie, w którym zostały umieszczone produkty elektroniczne. Możesz użyć taśmy pakowej na dyspenserze.
 7. Na koniec oklej przesyłkę etykietą przewozową oraz etykietami ostrzegawczymi.

To już wszystko, co musisz zrobić, aby przygotować produkty elektroniczne do bezpiecznej wysyłki. Odpowiedni sposób zabezpieczenia towaru to podstawa, szczególnie w przypadku wrażliwych podzespołów oraz produktów elektronicznych.

Pakowanie produktów elektronicznych a pochłaniacze wilgoci – dlaczego są niezbędne?

Stosowanie pochłaniaczy wilgoci ma sens szczególnie wtedy, kiedy w paczce znajduje się wrażliwa elektronika. Dzięki temu można uniknąć ryzyka jej uszkodzenia w wyniku oddziaływania wilgoci. Alternatywnie warto też umieścić w paczce wskaźnik wilgoci. Głównie po to, aby wiedzieć, jakie warunki transportowe zostały zachowane przez przewoźnika.

Pamiętaj, że brak prawidłowego zabezpieczenia produktów elektronicznych do wysyłki najczęściej skutkuje tym, że towar ulega uszkodzeniu. To wiąże się z koniecznością zrealizowania zwrotu towaru od klienta, a więc tym samym stratą dla firmy e-commerce.

Zobacz, na czym polega reklamacja usługi kurierskiej. Dowiedz się, jak to działa i kiedy można podjąć stosowne kroki, aby za uszkodzenia paczki pociągnąć do odpowiedzialności przewoźnika.

Zabezpieczenie produktów elektronicznych do wysyłki – podsumowanie

Zabezpieczenie produktów elektronicznych do wysyłki jest niezbędne, aby zapewnić ich bezpieczny transport do odbiorcy. Kluczowe jest wykorzystanie odpowiednich materiałów wypełniających, takich jak: folia bąbelkowa czy piankowe wkładki, które amortyzują wstrząsy i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Oryginalne opakowanie produktu często jest najlepszym wyborem, ponieważ jest specjalnie zaprojektowane do ochrony konkretnego urządzenia elektronicznego. Zamykając dodatkowo towar w opakowaniu z tektury falistej wraz z wypełniaczami i folią antystatyczną, zyskujesz gwarancję bezproblemowej dostawy.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy