Dlaczego odpowiedni dobór sprzętu magazynowego ma znaczenie?

4 min. lektura25 sierpnia 2020

Odpowiednie zarządzanie magazynem to klucz do sukcesu logistycznego. Jedną z kluczowych kwestii związanych z posiadaniem przestrzeni magazynowej jest właściwy dobór sprzętu. Jak usprawnić pracę w magazynie i jak go wyposażyć?

Właściwy przebieg procesu logistycznego, czyli bez opóźnień i zakłóceń jest możliwy tylko w sytuacji sprawnego zarządzania magazynem. Ważnymi elementami takiego zarządzania są porządek oraz odpowiednie wyposażenie. To wszystko jest istotne z punktu widzenia konkurencyjności na rynku. Efektywne działanie magazynu to także minimalizacja kosztów.

Usprawnienie pracy w magazynie

Aby usprawnić działanie magazynu, należy ustrukturyzować jego dostępną przestrzeń, czyli optymalnie ją wykorzystać. Chodzi tu m.in. o zaplanowanie ścieżek logistycznych i wydzielenie stref – magazynowania, pracy, z zapasami, składowania, przygotowania zamówień, przyjęcia dostaw. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni to także umieszczenie wysokich regałów.

Środowisko pracy w magazynie i jego efektywność należy poprawić także poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia. Wszystko do magazynu, czyli meble, maszyny oraz akcesoria powinno być dobrane do konkretnych warunków i potrzeb. Bardzo przydatne w przestrzeni magazynowej są wózki – paletowe i widłowe, gdyż pozwalają na przewożenie towarów, a także czytniki kodów kreskowych, które ułatwiają automatyczną identyfikację towarów. Ważnym elementem wyposażenia są regały – należy je dobrać w zależności od tego co chce się magazynować (masa i wymiary ładunków) oraz metrażu magazynu. Mogą to być regały paletowe czy przesuwne.

Do usprawnienia działania magazynu stosuje się tzw. zasadę 5S – sortowanie, systematyka, sprzątanie, standaryzacja i samodyscyplina. Jest to narzędzie Lean Manufacturing i Lean Management, mające na celu zorganizować prawidłowo środowisko pracy. Przez sortowanie rozumie się pozbycie się zbędnych rzeczy, systematykę oznakowania towarów i umieszczenie ich w wyznaczonych miejscach, sprzątanie, regularne porządkowanie i zapewnienie środków czystości, standaryzację i określenie standardów rozmieszczenia towarów oraz samodyscyplinę, wyrobienie nawyku przestrzegania ww. zasad.

Wszystko do magazynu, czyli co?

Dobrze zarządzany magazyn powinien być odpowiednio wyposażony. Wszystko do magazynu znaleźć można w sklepach oferujących tego typu sprzęt. W każdej przestrzeni magazynowej, w zależności od jej rodzaju, powinny znaleźć się następujące rzeczy:

 • wyposażenie warsztatu/stanowiska pracy (stoły do pakowania, stoły robocze, modułowe stoły, stoły mobilne, stojaki na folię i/lub papier)

To podstawowe elementy wyposażenia warsztatu i stanowiska pracy. Stoły robocze są wytrzymałe i łatwe w montażu. Stojaki na folię są dostępne w wersji poziomej i pionowej.

 • meble magazynowe (regały, podesty, taborety)

W każdym magazynie przydadzą się regały i półki do przechowywania towarów, a także taborety – tzw. stopy słonia – służące do sięgania przedmiotów składowanych na wyższych półkach.

 • wózki magazynowe (wózki stołowe, z pałąkiem, z burtami, dwukołowe, paletowe, meblowe, transportowe, piętrowe, nożycowe, z funkcją wagi)

Wózki transportowe umożliwiają szybki przewóz ładunków w obrębie hali magazynowej.

 • maszyny do pakowania (systemy do produkcji wypełniaczy papierowych, powietrznych oraz dyspensery do taśm, owijarki do folii, urządzenia do zamykania worków, do bandowania)
 • akcesoria magazynowe (noże, wagi, miarki, nożyce)
 • folia stretch i akcesoria do paletyzacji (folia ręczna, do pakowania, maszynowa, termokurczliwa, palety, kątowniki i narożniki ochronne)

Niezbędne tam, gdzie towar pakuje się na palety.

 • pudełka i pojemniki (tekturowe, plastikowe, z polipropylenu, kolorowe, z pokrywą, ażurowe)

Wszelkie pojemniki ułatwiają segregację produktów. Można je dobrać w zależności od potrzeb i magazynowanych towarów.

 • opakowania tekturowe (do pakowania i wysyłki towarów)
 • taśmy (samoprzylepne i spinające)

Są potrzebne do zabezpieczania wszelkiego rodzaju przesyłek.

 • folia bąbelkowa i wypełniacze do paczek

Mają za zadanie zabezpieczać przesyłane produkty przed wstrząsami i uszkodzeniami.

Wszystko do magazynu, czyli szeroki wybór mebli, wózków magazynowych, pojemników, akcesoriów do pakowania i paletyzacji, maszyn do pakowania itp. można znaleźć w sklepie: https://www.rajapack.pl/rajapro_cms_000070.html.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy