Jak wysyłać i pakować żywność?

8 min. lektura16 stycznia 2023

Firmy kurierskie są zgodne – da się przewozić niektóre produkty żywnościowe. Nie każdy przewoźnik zgadza się na taką opcję. Nic dziwnego – transport żywności wymaga odpowiednich zabezpieczeń, pozwoleń. Nie chciałbyś przecież ponieść konsekwencji (często finansowych) za uszkodzenie paczek sąsiadujących z Twoją przesyłką. Przed podjęciem jakiegokolwiek kroku warto rozeznać się, jak wysyłać i pakować jedzenie.

Czy żywność można wysłać kurierem? Transport żywności a wymagania sanitarne

Większość firm kurierskich nie pozwala na transport żywności – to towar zakazany lub wykluczony z transportu. Nie ma jednak jednoznacznych wytycznych określających, jakiego rodzaju żywności nie wolno przewozić i jak wysyłać jedzenie.

Firmy kurierskie mają ujętą – ogólnie – dziedzinę tych produktów w swoich regulaminach przewozu. Według odgórnych zasad DPD i UPS nie przewozi towarów nietrwałych (w tym żywności). InPost, GLS i FedEx natomiast teoretycznie pozwalają na transport żywności, jednak z wyjątkiem produktów łatwo psujących się. Owi przewoźnicy nie przyjmują do transportu takiego rodzaju żywności, która wymaga stałej temperatury. Zakazany lub reglamentowany jest także przewóz towarów, które podlegają akcyzie (np. alkoholu, papierosów i innych wyrobów tytoniowych).

Cała ta sytuacja może być jednak przełamana. Kurierzy nieraz transportują żywność. Nadawca powinien mieć jednak na uwadze, że taka wysyłka jest sprzeczna z regulaminem przewoźników. Transport żywności przez firmy kurierskie, które – teoretycznie – nie zgadzają się na przewóz takich produktów, jest realizowany jedynie na odpowiedzialność osoby wysyłającej. Duże znaczenie ma też fakt, jak przebiegło zabezpieczanie i pakowanie żywności.

Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na wysyłkę żywności? Jak wysyłać jedzenie?

W związku z tym, że transport żywności realizuje się jedynie na odpowiedzialność nadawcy, można spodziewać się potencjalnych konsekwencji (np. w razie uszkodzenia lub zgubienia paczki). Jeśli przesyłka z żywnością ulegnie zniszczeniu lub zaginie, ubezpieczyciel najprawdopodobniej odmówi wypłaty odszkodowania ze względy na przewóz przedmiotów wykluczonych z transportu.

Jeśli kurier lub pracownicy sortowni odkryją, że w danej paczce znajduje się żywność, firma kurierska ma prawo zatrzymać taką przesyłkę. Paczka z żywnością podlega wtedy utylizacji na koszt nadawcy. Najgorszy scenariusz następuje w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia innych paczek w transporcie (np. ciecz ze stłuczonych butelek lub słoików zamoczy inne przesyłki, narażając ich wnętrze na zniszczenie). Wtedy nadawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia. Takie zdarzenia wynikają – po części – z nieprawidłowego pakowania żywności.

Jakie produkty żywnościowe są bezpieczne podczas wysyłki?

Niektóre produkty żywnościowe są stosunkowo bezpieczne w przesyłce – wynika to z ich konsystencji, wytrzymałości opakowania, rodzaju. Metalowe puszki o wydłużonym terminie przydatności (np. konserwy, kawa w puszkach) raczej nie stanowią problemu w przesyłkach. Podobnie z produktami suchymi (co ważne – nie sypkimi), zapakowanymi w próżniowe opakowania foliowe, o wydłużonym terminie przydatności, np. chrupkami i chipsami, większością słodyczy, herbatą i kawą, czekoladami. Transport żywności o takich cechach nie powinien stanowić problemu.

Jak wysyłać jedzenie w postaci produktów sypkich (mąka, kawa mielona, cukier)? Owe produkty spożywcze również należą do grona bezpiecznych produktów w przesyłce, jednak jedynie pod jednym warunkiem – jeśli zostały dodatkowo zabezpieczone.

Jakich produktów żywnościowych kategorycznie nie wolno wysyłać kurierem?

Transport żywności kurierem nie obejmuje szklanych produktów żywnościowych (zapakowanych w szklane pojemniki), czyli napojów, soków, powideł, dżemów, przetworów. Kategorycznie zabronione jest wysyłanie żywności łatwo psującej się (o terminie przydatności do spożycia krótszym niż 7 dni). Ponadto powinieneś unikać wysyłki ketchupu i innych sosów w foliowych tubach do wyciskania (wyjątek następuje wtedy, gdy zostaną one odpowiednio zabezpieczone).

Niewskazany jest także lód i wkłady chłodzące, a także produkty, które wymagają utrzymania kontrolowanej temperatury i wilgotności (co ciekawe, to nie tylko żywność, ale i niektóre leki, suplementy diety). Jak już zostało wspomniane wcześniej, firmy kurierskie zabraniają wysyłki alkoholu w szklanych butelkach i piwa w puszkach pod ciśnieniem.

Jak pakować żywność? Ogólne zasady

Wszystkie wysyłane, dozwolone produkty spożywcze powinny zostać odpowiednio zabezpieczone – to podstawowa zasada transportu żywności. Zabezpieczenie dają gwarancję, że – nawet jeśli coś wysypie się lub rozleje z określonych towarów – nie wpłynie to na stan i wygląd pozostałych paczek.

Odpowiedź na pytanie, jak pakować żywność, jest złożona. Do zabezpieczania i pakowania żywności konieczne będzie mocne, trwałe i stabilne pudełka kartonowe z tektury falistej. Coraz popularniejszym wyborem są ekologiczne kartony. Jeśli wysyłasz wiele żywności, powinieneś zainwestować w nie – to będzie ukłon w stronę ekologii, troski o środowisko naturalne. Zobacz, jakie opakowania są najmniej uciążliwe dla środowiska.

Ponadto przyda się folia bąbelkowa, wypełniacze do paczek, taśma klejąca oraz plastikowe pojemniki. Sprawdź tutaj, jak dobrze zapakować dużą paczkę.

Pakowanie żywności wygląda podobnie jak w przypadku innych towarów. Żywność powinna zostać umieszczona w foliowych torebkach lub plastikowych pojemnikach, które zapobiegną zniszczeniu, rozlaniu się zawartości paczki. Poszczególne składniki warto dodatkowo owinąć folią bąbelkową. Wolne przestrzenie między ściankami kartonu a produktami żywnościowymi należy wyłożyć tzw. wypełniaczami do paczek (styropianowymi, powietrznymi). Cała przesyłka powinna być sztywna i mocna. Nie można dopuścić, by produkty żywnościowe przesuwały się na boki – muszą być usztywnione dzięki obecności wypełniaczy.

Zabezpieczoną od wewnątrz paczkę należy dokładnie zakleić taśmą klejącą – najlepiej owinąć ze wszystkich stron. Dzięki temu zyskasz sporą pewność, że przesyłka będzie stabilna. Warto na koniec użyć folii stretch – owiń nią paczkę. Ogólnym zadaniem folii stretch jest zabezpieczanie przesyłki przed wilgocią i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. To jednak nie wszystko – nawet jeśli zawartość któregoś z produktów żywnościowych wyleje się, ów materiał daje pewność, że płyn nie wycieknie poza karton. Sprawdź tutaj, jak chronić przesyłki przed wilgocią.

Finalnie możesz zamieścić etykiety ostrzegawcze na paczce.

Jak pakować płynną żywność?

O ile w przypadku suchych produktów żywnościowych zabezpieczanie i pakowanie jest dość proste (włożenie do plastikowego pudełka lub torebki foliowej), o tyle płynna żywność wymaga szczególnej uwagi. Nie może ona znajdować się w żadnym opakowaniu, które może być podatne na stłuczenia. Optymalnym wyborem będzie plastikowa lub metalowa butelka. Transport żywności płynnej w słoikach jest kategorycznie zakazane w każdej firmie kurierskiej.

To jednak nie wszystko. Metalowe lub plastikowe opakowanie z żywnością należy dodatkowo umieścić w foliowym woreczku strunowym – to daje gwarancję zabezpieczenia w krytycznych sytuacjach (np. gdy pojemnik zostanie uszkodzony ostrym przedmiotem). Alternatywą będą trwałe pojemniki plastikowe z zamykanym wieczkiem.

Każdy płynny produkt powinien być szczelnie zamknięty – warto sprawdzić, czy zakrętka lub wieczko zostały dokładnie dokręcone. Ignorancja w tym zakresie prawdopodobnie skończy się wylaniem zawartości i dużymi stratami finansowymi dla nadawcy. Jeśli nie jesteś pewien, czy zakrętka została dobrze zakręcona, wykonaj sprytny krok – dokładnie oklej nakrętkę taśmą klejącą, która uniemożliwi odkręcenie się jej podczas transportu.

Opakowania RAJA – idealne do pakowania żywności

Jeśli decydujesz się na transport żywności, powinieneś zainwestować w wytrzymałe, trwałe i mocne kartony, które przeżyją kontakt z wilgotnymi produktami, wyciekającą cieczą lub ostrymi krawędziami. Firma RAJA nieustannie dba o swoich klientów – wśród asortymentu możesz odnaleźć m.in. ekologiczne opakowania z tektury falistej. Inne interesujące produkty, które można by wykorzystać przy transporcie żywności, to kartony teleskopowe, płaskie.

Wszystkie ekologiczne opakowania RAJA zostały wyprodukowane z wytrzymałych tektur falistych: 3-, 5-, 7– warstwowych Zapewniają one dobre podparcie, ochronę zawartości. RAJA wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej – oferowane pudełka są biodegradowalne, ekologiczne.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy