Jak wysłać zderzak?

6 min. lektura21 kwietnia 2023

Handlowanie częściami zamiennymi do pojazdów mechanicznych bywa problematyczne, szczególnie jeśli robisz to przez internet. Musisz wiedzieć, jak zapakować zderzak do wysyłki, aby ten nie uległ nawet najmniejszemu uszkodzeniu. To niejedyne wyzwanie, z jakim się zmierzysz. Sprzedaż części do samochodów i elementów karoserii wymaga podpisania odpowiedniej umowy z przewoźnikiem – najpewniej na towary ponadgabarytowe.

Wysyłka zderzaka samochodowego – jakie materiały pakowe są potrzebne?

Jeśli sprzedajesz na co dzień części samochodowe, prawdopodobnie potrzebujesz też profesjonalnych materiałów do pakowania paczek. Bez tego Twój towar może ulec uszkodzeniom lub całkowitemu zniszczeniu w trakcie tranzytu przez firmę przewozową. Niezbędne materiały do pakowania paczek z częściami karoserii samochodowych to:

 • Folia stretch – jest podstawowym materiałem pakowym do zabezpieczania powierzchni elementów karoserii z tworzyw sztucznych lub blachy. Dzięki temu na powierzchni materiału nie powstają odpryski i zarysowania w wyniku przewożenia przedmiotów przez firmę kurierską.
 • Kartony paletowe – niektóre części karoserii samochodowej, np. zderzaki mieszczą się w nieco większych kartonach paletowych. Możesz kupić opakowania z tektury falistej i umieścić w nich zderzak do wysyłki – oczywiście przy wcześniejszym zabezpieczeniu przedmiotu.
 • Folia bąbelkowa – ten materiał operacyjny jest konieczny, szczególnie w podczas wysyłki zderzaka kurierem. Możesz owinąć folią całą powierzchnię wybranego elementu. To świetna warstwa ochronna przed zarysowaniami, a także dodatkowe wsparcie amortyzacyjne w razie upadku paczki z wysokości. Karoseria samochodowa jest najczęściej wrażliwa na uszkodzenia, dlatego lepiej mieć pod ręką folię z pęcherzykami powietrza.
 • Folia polietylenowa – kupisz ją w gotowych arkuszach lub na rolce, jako dodatkowa warstwa zabezpieczająca. Jak wysłać zderzak w folii polietylenowej, aby ten nie uległ uszkodzeniu? To proste. Wystarczy, że owiniesz go dookoła, następnie włożysz do kartonu, a ostatecznie uzupełnisz puste przestrzenie wypełniaczem styropianowym do paczek.
 • Papier pakowy kraft – w tym przypadku masz kilka możliwości. Możesz zaopatrzyć się w papier krepowany, arkusze tekturowe jako przekładki oraz tekturę falistą do owijania przedmiotów przeznaczonych do nadania. Wysyłka zderzaka samochodowego zabezpieczonego papierem pakowym redukuje ryzyko pojawienia się zarysowań na jego powierzchni.
 • Narożniki ochronne piankowe – to podstawowe wyposażenie magazynu odpowiedzialnego za wysyłkę zderzaków samochodowych. Przed przekazaniem towaru w ręce przewoźnika, postaraj się stabilnie zamocować narożniki z pianki. Umieść ją w newralgicznych miejscach, gdzie nawet drobne uderzenie w zderzak mogłoby go uszkodzić.

Wyżej wymienione produkty to tylko kilka najistotniejszych materiałów, dzięki którym wysyłka zderzaka samochodowego jest znacznie mniej problematyczna. Oczywiście liczą się także umiejętności osoby odpowiedzialnej za wysyłkę.

Jak zapakować zderzak do wysyłki? Krok po kroku

Sprzedaż elementów karoserii samochodowej przez internet wymaga zaznajomienia się z poradnikiem, jak wysłać zderzak kurierem wprost do klienta. Kilka kroków, których nie możesz pominąć na etapie pakowania zderzaka to:

 1. Zamocuj narożniki krawędziowe z pianki, które będą amortyzować uderzenia.
 2. Owiń cały zderzak folią stretch, polietylenową lub papierem pakowym kraft. Całość zabezpiecz taśmą pakową tak, aby materiał nie rozwinął się samoistnie.
 3. Dopasuj karton z tektury falistej do gabarytów zderzaka i włóż produkt do środka.
 4. Uzupełnij puste przestrzenie wypełniaczem.
 5. Zamknij karton taśmą pakową i oklej naklejkami ostrzegawczymi.
 6. Umieść list przewozowy w górnej części paczki.

Finalnie możesz przekazać gotową paczkę ze zderzakiem w ręce kuriera. Pamiętaj, że zderzaki są wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, które może pęknąć nawet w wyniku zmiennych temperatur. Czasem zdarza się, że nawet idealnie zapakowany zderzak nie dojdzie do klienta w całości.

Jeśli prowadzisz własną firmę zajmującą się sprzedażą wysyłkową części samochodowych, może przyda Ci się nasz poradnik, jak wysłać opony kurierem. Przedstawiamy w nim kilka praktycznych wskazówek na temat pakowania ogumienia samochodowego do kartonów.

W jakiej cenie można wysłać zderzak samochodowy?

Oszacowanie średniej ceny wysyłki zderzaka kurierem nie jest takie proste. Aby poznać całkowite koszty wysyłki, musisz skontaktować się z wybranym przewoźnikiem, który regularnie realizuje przewóz niestandardowych paczek. Niektóre firmy transportowe odmawiają wysyłki paczek o nieregularnych kształtach bez podpisanej umowy na świadczenie tego typu usług przewozowych.

Średnia cena wysyłki zderzaka samochodowego na terenie kraju nie powinna przekraczać 100-200 złotych za przewóz na terenie kraju. Zlecenia wysyłki zderzaka samochodowego za granicę mogą generować nieco większe koszty. Aby ocenić wydatki, warto wziąć pod uwagę:

 • rozmiary i kształt zderzaka,
 • wagę paczki,
 • adres docelowy dostawy i termin przewozu.

Na podstawie takich informacji przewoźnik będzie w stanie dokonać wstępnej wyceny usługi. Jak widzisz, wysyłka zderzaka samochodowego kurierem jest nieco droższa od standardowych przesyłek realizowanych na co dzień.

Jak wysłać zderzak kurierem i na co zwrócić uwagę, wybierając przewoźnika?

Zanim zdecydujesz się wysłać zderzak samochodowy kurierem, wybierz odpowiedniego przewoźnika. Możesz to zrobić na podstawie kilku czynników:

 • doświadczenie firmy przewozowej na rynku,
 • opinie dotychczasowych klientów,
 • cennik usług,
 • czas dostawy,
 • zakres usług dodatkowych, np. doręczenie w sobotę, powiadomienia SMS.

Wybór rzetelnej firmy przewozowej jest niezbędny, jeśli chcesz, aby wysyłka zderzaka do auta zawsze przebiegała bezproblemowo. Sprawdź też, w jak wysłać fotele samochodowe. Gabarytowo są podobnej wielkości, jak zderzaki, choć wymagają delikatnie innej formy zabezpieczenia na czas przewozu.

Jak zapakować zderzak do wysyłki? Podsumowanie

Zarówno właściciel firmy, jak i osoba odpowiedzialna za pakowanie paczek powinni wiedzieć, jak wysłać zderzak samochodowy, aby ten nie uległ nawet najmniejszemu uszkodzeniu.   Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek poprawnego pakowania, a także wyposażyć magazyn w niezbędne materiały pakowe. 

Porady, jak zapakować zderzak do wysyłki są bardzo podobne, jak w przypadku wysyłki koła samochodowego kurierem. To cięższe przedmioty to niestandardowych rozmiarach jak dla przesyłek kurierskich.

Podczas wysyłki zderzaka samochodowego lub jakichkolwiek innych części wykorzystaj profesjonalne kartony tekturowe, wypełniacze oraz materiały do zabezpieczania przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia. Zyskasz pewność, że zderzak przekazany w ręce kuriera dojedzie do klienta na czas i to bez żadnych uszkodzeń.

Najpopularniejsze tematy