Zastosowanie i rodzaje folii stretch

4 min. lektura 21 lipca 2021

Zastosowanie i rodzaje folii stretch.

Folia stretch (czyt. strecz) jest powszechnie stosowana do owijania ciężkich ładunków wysyłanych na palecie, ale używają jej także sklepy internetowe do zabezpieczania mniejszych przesyłek, ale ciężkich. Czym charakteryzują się folie stretch i jakie są ich rodzaje? Czy jest dostępna ekologiczna folia stretch?

Folia stretch kojarzy się głównie z czarną folią do pakowania, jednak dostępnych jest wiele jej rodzajów. Poniżej przedstawiamy właściwości folii oraz jej rodzaje i zastosowanie.

Folia stretch – charakterystyka i zastosowanie

Folie strecz służą do stabilizacji i zabezpieczania towarów, głównie na paletach, choć nie tylko, podczas transportu i składowania. Używa się jej przeważnie w branży transportowej. Jest rozciągliwa, więc można nią szybko i skutecznie zabezpieczyć różne przesyłki, nie tylko te ciężkie. Często zabezpiecza się nią książki oraz przesyłki o nietypowych kształtach i wymiarach. Folia ta jest szczelna, więc chroni przed wilgocią, porysowaniem, zabrudzeniem, zanieczyszczeniem itp. czynnikami szkodliwymi. Poza tym utrudnia otwarcie przesyłki przez osoby postronnie, więc chroni jej zawartość przed kradzieżą. Ma także zastosowanie do stabilizacji przesyłek umieszczonych na paletach. Tak owinięty ładunek nie przemieszcza się w trakcie transportu, nawet w sytuacji gwałtownych manewrów.

Jej użycie jest łatwe i szybkie i nie wymaga stosowania żadnych urządzeń – w strecz można owijać przesyłki ręcznie. Folia stretch dostępna w sklepie RAJA jest wykonana z 3-warstwowej folii polietylenowej. Cechuje się ona świetnymi właściwościami użytkowymi – są to wytrzymałość, odporność na rozerwanie, przecięcie i przebicie. Doskonale chroni przesyłki w trakcie transportu i magazynowania. Jest też bardzo elastyczna, a warstwa klejąca ściśle przylega do owijanej powierzchni, wyklucza to przypadkowe odwinięcie podczas transportu. RAJA oferuje szeroki wybór różnych rodzajów folii stretch.

Rodzaje folii stretch

W ofercie RAJA są dostępne różne rodzaje folii strecz, tj.:

  • folia stretch czarna,
  • folia stretch kolorowa,
  • folia stretch przezroczysta (folia stretch transparentna),
  • folia stretch samoprzylepna,
  • folia pre-stretch,
  • ekologiczna folia stretch,
  • folia stretch w mini rolkach,
  • folia stretch typu blown.

Ekologiczna folia stretch

Ekologiczna folia strecz typu cast jest wykonana z folii polietylenowej w aż 80% z recyklingu. Jej strona wewnętrzna jest klejąca, dzięki czemu łatwiej się przykleja. Jest elastyczna i odporna na rozdarcia. Odwijanie przebiega szybko i cicho. Występuje w 2 wersjach – zielonej przezroczystej i nieprzezroczystej czarnej. Więcej na temat paletyzacji w wersji eko przeczytasz w naszym artykule: Jak wspomagać ochronę środowiska w magazynie.

Folia stretch kolorowa i czarna

Kolorowa folia stretch, w tym czarna pozwalają na ukrycie zawartości przesyłki oraz szybkie jej zabezpieczenie. Jest elastyczna i odporna na przetarcia.

Folia stretch transparentna

Folia stretch przezroczysta jest używana do pakowania i zabezpieczania różnych towarów. Dzięki temu, że jest transparentna może łatwo zobaczyć co jest w środku. Ułatwia składowanie i transport towarów. Transparentna folia strecz charakteryzuje się wysoką elastycznością, wytrzymałością i jest uniwersalna, a owijanie nią jest łatwe i bezwysiłkowe.

Folia pre-stretch

Folia pre-stretch to folia wstępnie rozciągnięta – jest alternatywą dla tradycyjnej folii stretch. Ułatwia skuteczną stabilizację ładunku, dzięki czemu minimalizuje ryzyko przesunięcia ładunku podczas transportu. Lekkość tej folii ułatwia jej używanie – aplikacja nie wymaga dodatkowego wysiłku.

Folia stretch typu blown

Ten rodzaj folii doskonale stabilizuje ładunek paletowy. Jest wykonana z polietylenu rozciągniętego metodą podmuchu „blown”, dzięki czemu zabezpiecza produkty o bardzo ostrych i odstających krawędziach. Jest rozciągliwa do 150% w dwóch kierunkach. Ma wewnętrzną stronę klejącą. Jest odporna na działanie niskich temperatur.

Akcesoria do folii stretch

Podczas używania folii strecz przydatne mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria, takie jak: dyspensery do mini rolek stretch, dyspensery z tworzywa do folii stretch oraz końcówki plastikowe do folii. Te ostatnie umożliwiają bezwysiłkowe owijanie. Dyspensery do folii stretch są praktyczne i ergonomiczne, dzięki czemu znacząco ułatwiają pracę pakowacza.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy