Wysyłka książek za granicę – zasady pakowania

7 min. lektura27 marca 2023

Sprzedaż internetowa książek, lektur szkolnych i akcesoriów czytelniczych wymaga odpowiedniego przygotowania paczek. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia towaru podczas realizowania transportu przez firmę kurierską. Chociażby z tego względu warto wiedzieć, jak powinna odbywać się wysyłka książek za granicę. Wyjaśniliśmy tę kwestię krok po kroku w naszym poradniku dla przedsiębiorców.

Czy wysyłka książek za granicę jest bezpieczna?

Przepisy krajowe i międzynarodowe nie regulują dokładnie kwestii, jak wysyłać książki za granicę. To oznacza, że firmy e-commerce i księgarnie internetowe mają pełną dowolność w tej kwestii. Najważniejsze jest to, aby wysłać towar do klienta w odpowiednio dopasowanym kartonie. To przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo towaru, lecz także poziom zadowolenia klienta po otrzymaniu przesyłki od kuriera.

Zamknięcie lektury w standardowym foliopaku nie będzie dobrym pomysłem. Takie opakowanie nie stanowi żadnego zabezpieczenia dla rantów książki – co najwyżej chroni produkt przed zawilgoceniem. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa przesyłki, warto wykorzystać sprawdzone materiały operacyjne RAJA. To nie tylko dedykowane opakowania na książki dostępne w kilku wariantach, lecz także koperty bąbelkowe i papier pakowy typu kraft.

Wysyłka książek za granicę wcale nie musi być kosztowna. Sprawdź, jak tanio wysłać paczkę i ograniczyć koszty działalności. Wystarczy wybrać odpowiednią firmę kurierską, wynegocjować dobre warunki wysyłki lub skorzystać z usług zewnętrznego operatora kurierskiego.

Na czym polega wysyłka książek za granicę? Krok po kroku

Zawartość przesyłki ma spory wpływ na to, jakiego kartonu należy użyć do wysyłki. Książki bywają naprawdę ciężkie. Z tego względu do wysyłki zbiorczych opakowań z lekturami warto wykorzystać pudełka kartonowe z tektury falistej 7-warstwowej. Są wytrzymałe, wygodne do zamykania i świetnie chronią zawartość przesyłki przed zniszczeniami. Aby nieco ułatwić pakowanie i wysyłkę książek za granicę, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik krok po kroku na temat bezpiecznego i szybkiego przygotowywania książek do wysyłki.

 1. Ustal gabaryty paczki – to ważne, chociażby ze względu na koszty wysyłki oraz sposób pakowania towaru. Pojedyncze sztuki lektur można zapakować w owijki na książki. Jeśli paczka będzie większa i cięższa, lepiej wybrać karton z automatycznym dnem z tektury 3 i 5-warstwowej.
 2. Włóż książkę do kartonu i zabezpiecz przed uszkodzeniami – to najważniejszy krok, jeśli chodzi o wysyłkę książek za granicę. Tranzyt międzynarodowy może trwać nawet do kilkunastu dni. Odpowiednia ochrona papierowego przedmiotu to podstawa. W tym celu warto wykorzystać folię bąbelkową na metry lub koperty foliowe. To dodatkowa ochrona książki przed oddziaływaniem ewentualnej wilgoci – jak wiadomo, papier jest mocno podatny na ten czynnik.
 3. Zamknij karton z książkami – szczelne zamknięcie opakowania z tektury jest równie ważne, jak zabezpieczenie wnętrza przesyłki. Do tego przydatne są taśmy pakowe samoprzylepne. Umożliwiają szybkie zabezpieczenie kartonu przed ryzykiem samoistnego otwarcia w trakcie transportu.
 4. Oklej opakowanie odpowiednimi oznaczeniami – w tym celu można wykorzystać taśmę ostrzegawczą pakową RAJA lub gotowe etykiety samoprzylepne. Książki nie są wysoce wrażliwym materiałem, a więc upadki z wysokości raczej nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Problemem jest zawilgocenie opakowania lub jego rozszczelnienie. Z tego względu warto poprawnie oznaczyć przesyłkę dla informacji kuriera.
 5. Oznacz paczkę etykietą kurierską – poprawne oznakowanie paczki jest jednym z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o wysyłkę książek za granicę. W księgarni internetowej doskonałym wyborem jest drukarka termiczna, do której potrzebne są etykiety termiczne. To znacznie przyśpiesza proces pakowania paczki i jednocześnie daje gwarancję, że etykieta nie ulegnie zniszczeniu nawet podczas wielodniowego transportu.

Po zastosowaniu się do powyższych kroków wysyłka książek za granicę wydaje się o wiele łatwiejsza. Trudności pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy klient zamówi większą liczbę książek w jednej paczce. Wraz z rosnącą wagą przesyłki zwiększa się ryzyko jej uszkodzenia, np. podczas upadku. Chociażby z tego względu ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i stosowanie, np. wypełniaczy do paczek.

Ile kosztuje wysyłka książek za granicę?

Koszt wysyłki książek za granicę może wynieść średnio od kilku złotych w górę. Rozbieżności bywają spore, gdyż każda firma przewozowa stosuje inne stawki za przewóz paczek na arenie międzynarodowej. Aby ocenić, co wpływa na koszt przesyłki kurierskiej poza granicę kraju, trzeba uwzględnić kilka czynników:

 • wagę opakowania,
 • gabaryty paczki,
 • zawartość, np. książki,
 • docelowy adres, czyli kraj dostawy,
 • sposób dostawy – wiele firm kurierskich proponuje wysyłkę ekspresową, która jest dodatkowo płatna.

Na podstawie tych kilku parametrów można ustalić średni koszt wysyłki książek za granicę. To konieczne, szczególnie podczas prowadzenia sprzedaży lektur przez internet. Potencjalni klienci, finalizując zamówienie, powinni wiedzieć, ile zapłacą za pakowanie i wysyłkę książki do kraju docelowego.

Jakie materiały użyć do wysyłki lektur za granicę?

Do pakowania książek i artykułów papierniczych warto używać wyłącznie sprawdzonych materiałów operacyjnych. Tylko w ten sposób książka przygotowana do wysyłki poza granicę kraju będzie idealnie zabezpieczona, np. przed oddziaływaniem wilgoci. Kilka polecanych produktów, których nigdy nie powinno zabraknąć na magazynie księgarni internetowej to:

 • Tekturowe opakowania: do wysyłki książek za granicę polecamy kartony fasonowe Rajapost oraz opakowania ekonomiczne. W firmie warto mieć kilka rodzajów opakowań o różnych rozmiarach. Dzięki temu można łatwo dopasować gabaryty kartonu do wielkości wysyłanych książek. Im lepiej dobrane opakowanie, tym mniejsze zużycie dodatkowego wypełniacza do pustych przestrzeni w kartonach.
 • Folia bąbelkowa: to prawdopodobnie najpopularniejszy wypełniacz do paczek. Folie bąbelkowe mają wiele cech charakterystycznych. Zabezpieczają wnętrze przesyłki przed uderzeniami, wilgocią, a nawet całkowitym zalaniem paczki. 
 • Koperty z pęcherzykami powietrza: kartonowe koperty to dobry wybór w przypadku wysyłki pojedynczych sztuk produktów papierniczych. W ten sposób wysyłka książek za granicę jest znacznie tańsza i bezpieczniejsza. Wewnętrzna warstwa pęcherzyków powietrza doskonale chroni ranty książek oraz uniemożliwia przenikanie wilgoci do wnętrza.
 • Taśma klejąca: bez taśmy klejącej zamykanie paczek byłoby mocno utrudnione. Sprawdzone taśmy pakowe RAJA umożliwiają szczelne zamknięcie przesyłki. To gwarantuje, że karton z książkami wewnątrz dotrze na miejsce w nienaruszonym stanie.
 • Naklejki na paczki: wysyłka książek za granicę wymaga odpowiedniego oznaczenia przesyłki. Aby poinformować kuriera o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, warto wykorzystać taśmę ostrzegawczą lub gotowe naklejki.
 • Zabezpieczenia do krawędzi i narożników: to najczęściej profile piankowe, które są używane w przemyśle. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby wykorzystać je do zabezpieczenia wartościowej książki przed wysyłką za granicę.

Warto też wiedzieć, jak dobrze zapakować dużą paczkę. To szczególnie ważne podczas wysyłki większego zamówienia na książki – nawet do kilkunastu sztuk w jednej przesyłce. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku będzie waga przesyłki. Firmy kurierskie najczęściej umożliwiają tranzyt międzynarodowy paczek do ok. 30 kilogramów. Powyżej tej wagi transport nie jest możliwy lub wymaga dodatkowej opłaty.

Sprzedaż i wysyłka książek poza granicę kraju – podsumowanie

Wysyłka książek za granicę nie jest trudna, szczególnie z użyciem sprawdzonych materiałów pakowych. Przed rozpoczęciem sprzedaży online z opcją wysyłki towaru poza granicę kraju warto sprawdzić, jakie są największe koperty bąbelkowe i najmocniejsze opakowania kartonowe. To niezbędna wiedza, która umożliwia wybór odpowiedniego zaopatrzenia magazynu z artykułami papierniczymi i bezpieczną wysyłkę lektur do klientów.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy