Jak tanio wysłać paczkę?

6min. lektura 10/02/2023

Wysłanie paczki wiąże się zawsze z różnymi kosztami – niezależnie od wybranego przewoźnika. Wysoka cena za jedną przesyłkę może jeszcze nie zaboli, jednak wysyłka większej ilości niestandardowych dużych przesyłek wyniesie sporo. Potencjalni klienci przebierają wśród ofert poszczególnych firm kurierskich, poszukując najtańszej i najkorzystniejszej usługi. Jak tanio wysłać paczkę – oto jest pytanie.

Najpopularniejsi pośrednicy do wysyłki przesyłki

Finalne koszty za paczkę są uzależnione od wielkości, ciężaru i kształtu przesyłki, kierunku nadania, rodzaju przewoźnika. Najpopularniejsi przewoźnicy to:

  • Poczta Polska,
  • InPost,
  • Firmy kurierskie, np. DPD, DHL.

Tania wysyłka paczki na Poczcie Polskiej – o co chodzi?

W Poczcie Polskiej stosunkowo niewielkie paczki o standardowych kształtach można wysłać za pośrednictwem najtańszej wysyłki pocztowej – popularnej usługi Paczka+ (koszt za nadanie przesyłki zaczyna się od kilkunastu złotych). Decydując się na nią, należy uprzednio zapoznać się ze specyfikacją wagi i gabarytów.

Tania wysyłka paczki Paczkomatem

Paczkomat InPost to jedna z najprostszych metod wysyłki przesyłek. Tanie nadanie paczki odbywa się za pośrednictwem charakterystycznego paczkomatu. Zainteresowane osoby muszą skorzystać z opcji nadania i odbioru w automacie paczkowym lub wykorzystać internet, aplikacje. Nie każda przesyłka nadaje się do paczkomatu – dużą rolę odgrywa wielkość, gabaryty, ciężar.

Tania wysyłka paczki kurierem

Na polskim poletku można odnaleźć wiele firm kurierskich. Najpopularniejsze z nich to DPD, DHL, GLS. Ze względu na dużą konkurencję na rynku oferują one wiele atrakcyjnych cen za nadawanie paczki zarówno do polskich miejscowości, jak i zagranicę. Potencjalny klient przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien porównać cenniki i jakość usług wybranych przewodników. Wszystkie informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych firm kurierskich.

Nadanie paczki w punkcie lub paczkomacie – prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy

Zamówienie kuriera do domu to zdecydowanie najłatwiejszy logistycznie sposób. Nie musisz wychodzić z mieszkania, by nadać paczkę. Wystarczy tylko oczekiwać na przyjazd kuriera. Ma jednak sporą wadę – wyższe koszty wysyłki. Znacznie tańszym sposobem jest własnoręczne udanie się do lokalu pocztowego lub najbliższego paczkomatu. Rezygnacja z odbioru osobistego paczki przez kuriera to oszczędność aż kilku złotych (około 4-5 zł)! Czasem taka obniżka może okazać się zbawienna.

Nadanie paczki w paczkomacie wiąże się jeszcze z własnoręcznym wydrukiem etykiety z informacjami o nadawcy, odbiorcy, limitach w wymiarach i ciężarze przesyłanej przesyłki. Jeśli nie masz drukarki, musiałbyś się udać do najbliższego punktu ksero. Paczkomat ma jednak jeden wielki plus – nadanie paczki może się odbyć o dowolnej porze, nawet późną nocą.

Tanie spakowanie paczki – jak to wygląda?

Tania wysyłka paczki to nie wszystko. Ważny jest także proces pakowania. Jak zapakować paczkę do wysyłki? 4 zasady bezpiecznego pakowania – poznajmy je.

Paczkę da się spakować szybko, tanio, sprawnie. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości opakowania kartonowe, wypełniacze do paczek i różne akcesoria.

Istnieje kilka trików, które pomagają zapakować i zabezpieczyć przesyłkę taniej niż zazwyczaj. Aby znacząco obniżyć koszty paczki, można wybrać karton (duży, średni, mały), idealnie dopasowany do zawartości – tak, aby ilość wolnego miejsca została ograniczona do minimum. Paczka będzie wydawać się nieco ściśnięta. Mniejsza przesyłka to tańsza przesyłka – to zasada obowiązująca w każdej firmie kurierskiej.

Wypełniacze do paczek stanowią niezbędny dodatek podczas każdego pakowania przesyłki. Obniżenie kosztów wysyłki będzie możliwe tylko dzięki obecności lekkich poduszek powietrznych lub wypełniaczy ekologicznych. Mimo swojego nikłego ciężaru owe elementy zapewniają skuteczną amortyzację całej zawartości paczki. Nie dopuszczą do tego, by coś złego spotkało wnętrze przesyłki podczas transportu, załadunku, rozładunku. Najpopularniejszym wypełniaczem do paczek jest jednak niezastąpiona, tania folia bąbelkowa.

Jednym z ważnych akcesoriów, jakich używa się podczas pakowania i zabezpieczania przesyłki, są różnego rodzaju, mocne, wydajne taśmy pakowe. Aby koszty wyszły jak najtaniej, warto wybierać szeroką, lekką taśmę o wysokiej wydajności.

Zniżki

Firmy kurierskie, aby pozyskać nowych klientów i zachęcić do ponownego skorzystania starych, często umieszczają atrakcyjne ceny wysyłki przesyłek kurierskich – najczęściej dzieje się tak w okresie świątecznym. Choć różne zabiegi marketingowe mają na celu zdobycie nowych klientów, nie należy się na nie obrażać. Lepiej wykorzystać dobry czas. Istnieją strony internetowe z różnymi kodami rabatowymi (zdarza się nawet zniżka 60-70%) na nadanie przesyłki kurierskie. Zniżki to kolejna odpowiedź na pytanie: jak tanio wysłać paczkę.

Opakowania z recyklingu

Jeśli przesyłka nie jest zbyt ciężka, do zapakowania zawartości można wykorzystać pudełka, które zalegają w domu. Sporo pudeł zalega w magazynach sklepów spożywczych – warto zapytać sprzedawców, czy nie udostępniliby jakichś kartonów. Pamiętaj jednak, by wybierać tylko takie, które są dobrej jakości. Zniszczone, zbytnio zużyte opakowanie po produktach spożywczych mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kwestia opakowań kartonowych jest dość skomplikowana. Najlepszym, choć nie najtańszym sposobem byłby zakup nowych opakowań kartonowych od czołowych producentów z branży opakowaniowej. Takie pudełka kartonowe mają perfekcyjnie wyliczone wymiary, mieszczące się w przedziale wymiarów podanych przez daną firmę kurierską. W przypadku starych, sklepowych pudełek sytuacja wygląda inaczej – nie zostały one wykreowane pod oczekiwania przewoźników, dlatego nie muszą się zgadzać wymiarowo.

Jak tanio wysłać paczkę? Inne sposoby zaoszczędzenia na pakowaniu paczki

W taniej paczce można wykorzystać także stare wypełniacze, które znajdowały się we wcześniejszych paczkach adresowanych do Ciebie. To ekologiczny i praktyczny sposób. Nie trzeba zatem kupować specjalnych i nowych wypełniaczy do kartonów. Zamiast tego poleca się wykorzystać starą folię bąbelkową lub zgniecione kawałki gazet, zużytego papieru.

Tanie pudełka kartonowe wysokiej jakości – tylko w RAJA

Jedno można z pewnością powiedzieć o opakowaniach RAJA – efektywne pakowanie w magazynach i e-commerce. Owa firma ma imponujący asortyment – niezliczoną liczbę pudełek kartonowych o różnej wysokości, kształcie, charakterze przeznaczenia, rodzaju tektury.

Poznajmy zatem hity sprzedażowe RAJA – 10 bestsellerów dla e-commerce! Na początku nadmieńmy, że wszystkie – wymienione niżej – opakowania zostały wyprodukowane z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów, co stawia producenta w wyjątkowym, pozytywnym świetle.

Najpopularniejsze pudełka dla sklepów internetowych to m.in.: kartony fasonowe, owijki na książki, kartony z regulowaną wysokością, kartony do wysyłki butelek, koperty tekturowe ochronne, koperty bąbelkowe ochronne, kartony z automatycznym dnem, kartony teleskopowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Najpopularniejsze tematy