Wymiary paczek do paczkomatów. Jak wybrać gabaryt?

6 min. lektura23 czerwca 2023

Prowadzenie własnej działalności związanej z wysyłką towarów na odległość wymaga przede wszystkim zaangażowania oraz ciągłych inwestycji w nowoczesne metody pakowania paczek. Dlaczego warto znać wymiary paczek do paczkomatów? Chociażby z tego względu, aby zoptymalizować procesy realizacji zamówień w magazynie i ograniczyć zużycie kartonów i wypełniaczy.

Wymiary paczek do paczkomatów – jakie są gabaryty przesyłek?

Aktualne wymiary paczek do paczkomatów znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika. Warto dodać, że gabaryty kartonów mieszących się w paczkomatach nie zmieniają się od dłuższego czasu. Ta firma kurierska dba o to, aby nadanie i odbieranie paczek odbywało się ekspresowo i bez najmniejszych problemów.

Standardowe wymiary paczek do paczkomatów to:

 • Gabaryt A – maksymalny rozmiar paczki to 8 x 38 x 64 cm,
 • Gabaryt B – maksymalny rozmiar paczki to 19 x 38 x 64 cm,
 • Gabaryt C – maksymalny rozmiar paczki to 41 x 38 x 64 cm.

Warto dodać, że waga dla każdego gabarytu przesyłki to maksymalnie 25 kilogramów. Już nie musisz zastanawiać się, jaki wymiar paczki do paczkomatu będzie odpowiedni. Wystarczy, że przyswoisz powyższe informacje, a bez problemu dopasujesz wymiar paczki do paczkomatu, aby ta zmieściła się do wybranego gabaryty komory w urządzeniu nadawczym.

Rodzaje paczek do paczkomatu – gdzie szukać dedykowanych kartonów?

Najlepsze i dedykowane opakowania z tektury pod wymiar paczki do paczkomatu znajdziesz w ofercie Raja. Możesz wybrać kartony fasonowe do paczkomatów Inpost, gabaryt A, B lub C, zależnie od potrzeb. Pamiętaj, że fasonowe modele opakowań to niejedyna odmiana kartonów. Inne, które warto wykorzystać to: kartony klapowe, płaskie, 3-warstwowe i inne standardowe opakowania paczkomatowe.

A może chcesz dowiedzieć się, jak nie pakować paczek? W innym wpisie blogowym Raja znajdziesz kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci bezpiecznie zamknąć towar do wysyłki i uniknąć niezadowolenia klienta.

Gabaryt paczek do paczkomatu – dlaczego trzeba przestrzegać wymiarów?

Wysyłanie towarów za pośrednictwem firm kurierskich oraz przy użyciu paczkomatów InPost wymaga dostosowania odpowiednich wymiarów paczek. W przeciwnym razie kurier może odmówić odbioru przesyłki od nadawcy lub przygotowany karton po prostu nie zmieści się do otworu w paczkomacie.

Wiedząc, jaki wymiar paczki do paczkomatu będzie odpowiedni, możesz sprawniej przygotować paczkę i nadać ją bez zbędnych problemów. Aby uniknąć konieczności mierzenia kartonów, warto zamówić dedykowane opakowania do paczkomatów dostępne w ofercie Raja. 

Jeśli nie dostosujesz się do aktualnych wymogów i wymiary paczki do paczkomatu będą zbyt duże, po prostu nie nadasz towaru. To niestety przełoży się na spadek zadowolenia klientów Twojego sklepu internetowego.

Rodzaje paczek do paczkomatu – jakie przesyłki można wysłać tym kurierem?

Choć gabaryt paczek do paczkomatu jest bardzo istotnym parametrem, to jednak nie jest najważniejszy. Zanim zdecydujesz się na przygotowanie towaru do wysyłki paczkomatem, koniecznie sprawdź rodzaje opakowań tekturowych, które można wykorzystać w celu realizacji zamówienia.

Biorąc pod uwagę wymiary paczek do paczkomatów, możesz wybrać dedykowane opakowania takie, jak:

 • kartony fasonowe do paczkomatów InPost,
 • kartony klapowe do paczkomatów InPost.

To dobry sposób, aby ograniczyć zużycie innych materiałów operacyjnych do pakowania paczek. Jak to możliwe? Otóż im lepiej dopasowane wymiary paczek do paczkomatów i wysyłanego towaru, tym łatwiej zamknąć paczkę bez użycia dodatkowych wypełniaczy.

Prowadzisz sklep internetowy i zawsze chcesz jak najlepiej zoptymalizować działania związane z realizacją zamówień? W takim razie dowiedz się, jak wybrać opakowania do sklepu internetowego. Na blogu Raja znajdziesz kompleksowy poradnik na ten temat.

Gabaryt paczek do paczkomatu a pakowanie towaru do wysyłki

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim oszczędność kosztów związanych z wysyłką towarów oraz przyśpieszenie procesów logistycznych. To przekłada się na realne zyski przedsiębiorstwa zajmującego się handlem towarami na odległość. Kupując kartony dopasowane na wymiar paczki do paczkomatu, ograniczysz zużycie takich materiałów, jak:

To tylko kilka popularnych materiałów operacyjnych, które można praktycznie wykorzystać podczas wysyłki towarów w pudełkach. Te, które mają dedykowane wymiary paczek do paczkomatów, ograniczają zużycie wypełniacza tekturowego lub z tworzywa sztucznego, chociażby przez wzgląd na brak konieczności uzupełniania licznych pustych przestrzeni w opakowaniu.

Jaki wymiar paczki do paczkomatu będzie odpowiedni?

Jeśli chcesz tanio i skutecznie wysyłać towar paczkomatem, musisz zapamiętać maksymalne wymiary opakowań dla konkretnych gabarytów przesyłek. To jedyny skuteczny sposób, aby usprawnić procesy logistyczne i skrócić czas potrzebny na pakowanie paczki.

Pamiętaj, że do paczkomatu możesz wsadzić mniejsze opakowanie niż maksymalne wymiary paczek do paczkomatów w określonych gabarytach. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wysyłkę towaru. Najważniejsze jest to, aby nie przekroczyć nawet o centymetr wymiarów wskazanych przez przewoźnika. To mogłoby skutkować niemożnością włożenia przesyłki we wskazane miejsce w urządzeniu paczkomatowym.

Ile kosztują opakowania na wymiar paczki do paczkomatu?

W koszty prowadzenia działalności gospodarczej związanej z wysyłką towarów wlicza się przede wszystkim zakup materiałów operacyjnych: taśmy, folii stretch oraz opakowań z tektury falistej.

Jeśli chodzi o pudełka na wymiar paczki do paczkomatu, najmniejsze pudełka gabarytu A to wydatek poniżej 2 złote za sztukę. Ta cena dotyczy kartonu fasonowego, który można łatwo zamykać i otwierać. Decydując się na nieco trwalsze kartony klapowe do paczkomatów InPost zapłacisz nieco więcej.

Pozostając w tematyce cen, może chcesz się dowiedzieć, co wpływa na koszt przesyłki kurierskiej? To nie tylko ceny paliw, ale także wydatki związane z pakowaniem, tranzytem i przeładunkiem przesyłek na magazynach transportowych. 

Podsumowując: odpowiednie wymiary paczek do paczkomatów to gwarancja, że przedmiot przygotowany do wysyłki bez problemu zmieści się w wyznaczonej komorze urządzenia paczkomatowego. Wiedza, jaki wymiar paczki do paczkomatu będzie odpowiedni, przydaje się pracownikom magazynu, którzy są odpowiedzialni za przygotowywanie przesyłek do tranzytu firmą kurierską.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy