Bezpieczny transport przesyłanych towarów

5min. lektura09/08/2019

Na pewno zadbałeś o bezpieczny transport na wakacje. A czy tak samo postarałeś się, jeśli chodzi o zabezpieczenie towarów?

Jeśli ktoś wybiera się w podróż, dba nie tylko o ewentualny nocleg, ale także o to, by bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Zapewnienie sobie komfortowego transportu jest niezwykle istotne. Ta sama zasada powinna dotyczyć także towarów wysyłanych do klientów – przedsiębiorcy zależy przecież na tym, by wysyłany towar został dostarczony w nienaruszonym stanie. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę przypakowaniu i wysyłce zamówienia?

Przygotowanie towaru

Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie towaru do zapakowania. Najpierw należy jeszcze raz dokładnie obejrzeć towar (dotyczy to zwłaszcza większych rzeczy) – czy nie jest uszkodzony, ewentualnie czy zawiera wszystkie części.

Jeśli tak, można przejść do przygotowania towaru do zapakowania. W tym celu najlepiej sięgnąć po folię bąbelkową i wypełniacze do kartonów. Towar należy owinąć delikatnie folią, tak, żeby nie naruszyć samej foli, a także zabezpieczyć małymi fragmentami taśmy – dzięki temu towar nie wyślizgnie się z folii już podczas transportu.

Warto pamiętać o tym, by towar był ściśle owinięty folią; w innym wypadku, jeśli między wysyłanym przedmiotem a folią bąbelkową będzie zbyt dużo wolnego miejsca, zabezpieczanie towaru w ten sposób mija się z celem.

Folia bąbelkowa

Dlaczego folia bąbelkowa jest tak ważna? Głównie przez swoją specjalną strukturą – to właśnie ona zapobiega ewentualnym pęknięciom podczas transportu, ponadto chroni też towar przed wstrząsami i drganiami, które towarzyszą nieodłącznie przewożeniu towarów.

Warto pamiętać też o tym, że folia bąbelkowa zabezpiecza towar przed pyłem, wilgocią i kurzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku wysyłki elektroniki. Dodatkowo przedsiębiorcy powinni sobie zdawać sprawę z faktu, że klienci obecnie po prostu oczekują dobrego zabezpieczenia towaru, m.in. za pomocą folii.

Dzięki temu są pewni, że sprzedawca zrobił wszystko, by należycie przygotować towar do wysyłki, a jego relacja z klientem nie kończy się w momencie odebrania pieniędzy za zakupiony przedmiot. Takie podejście ze strony przedsiębiorcy zwiększa też szansę na to, że klient –zachęcony poziomem obsługi – w przyszłości wróci do danej firmy na zakupy.
h

Inny sposób na bezpieczny transport towarów? Wypełniacze do pudełek

Oprócz owinięcia towaru w folię bąbelkową warto także zadbać o wypełniacze do pudełek. Mogą one przybrać formę np. mat i poduszek wypełnionych powietrzem. Wypełniacze do pudełek chronią towar przed przemieszczaniem się w pudełku podczas transportu.

Aby zapewnić bezpieczny transport towarów pamiętać, że owinięcie danej rzeczy w folię bąbelkową zabezpiecza towar przed otarciami, pęknięciami czy wilgocią, ale jeżeli wysyłany przedmiot zostanie zapakowany do znacznie większego pudełka, podczas dużych wstrząsów i tak będzie narażony na uszkodzenie.

Z drugiej strony, przy pakowaniu towaru można też zadbać oto, by pudełko w jak największym stopniu odpowiadało wymiarom towaru. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się wyszukiwarka rozmiarów pudełek BOXSELECTOR, dzięki której łatwo i szybko można znaleźć odpowiedni format kartonu.. Opakowania tego rodzaju najlepiej sprawdzają się właśnie w przypadku towarów o niestandardowych rozmiarach.

Nie można zapomnieć o odpowiednich oznaczeniach

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać przy przygotowywaniu towaru do wysyłki. Jeśli dana rzecz jest wyjątkowo delikatna lub narażona na pęknięcia (dobrym przykładem mogą być naczynia, zwłaszcza ze szkła czy porcelany), należy w takim wypadku dodatkowo oznaczyć pudełko. Inna sprawa, że niemal w każdym przypadku warto poświęcić dodatkową chwilę na oznaczenie paczek – dzięki temu kurier będzie mógł ocenić, które paczki należy dodatkowo zabezpieczyć. Dla własnej wygody przedsiębiorcy najczęściej wybierają do tego celu etykiety samoprzylepne. Niektóre z nich zawierają tylko grafikę, sugerującą, że z daną przesyłką należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie. Inne (białe lub różnokolorowe) są gotowe do samodzielnego wypełnienia.

Odpowiednie zapakowanie towaru minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Klienci to doceniają!

Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że czas poświęcony na przygotowanie przesyłki to jednocześnie czas poświęcony samemu klientowi. Zamawiający doceniają, gdy otrzymają nie tylko towar dobrej jakości, ale jednocześnie odpowiednio zabezpieczony. Świadczy to zresztą również o profesjonalizmie sprzedawcy i zachęca do zrobienia ponownych zakupów.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze opakowań, skontaktuj się z nami poprzez nr. tel.: 801 55 3000* lub e-mail: poczta@rajapack.pl. Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązania opakowaniowe, dostosowane do specyfiki firmy.

*Koszt według taryfy operatora.

Źródło zdjęcia wyróżniającego: unsplash.com/pixabay.com

Najpopularniejsze tematy