Czego nie można wysłać kurierem?

7 min. lektura12 kwietnia 2023

Wydawać się może, że kurierem da się przewieźć wszystko. To jednak nieprawda. Każdy przewoźnik sam określa zakres swojej działalności i listę niedozwolonych w przewozie produktów. Przykładowo: niektóre firmy kurierskie dopuszczają wysyłkę drogocennych przedmiotów, natomiast inne nie podejmą się takiego zadania. Istnieją także takie przedmioty, których przewóz jest kategorycznie zabroniony przez prawo. Tego nie da się już obejść.

Towary wyłączone z transportu

Przede wszystkim kurierem nie można przewieźć towarów nielegalnych, np. substancji psychoaktywnych, broni palnej, chronionych roślin i zwierząt. Ów zakaz jest regulowany nie tylko przez polskie prawo, ale i określone przepisy z Unii Europejskiej.

Towary wyłączone z przewozu – o czym mowa?

Istnieją też takie towary, których przewóz określają regulaminy konkretnych firm kurierskich. Uznaje się je ogólnie za zabronione, ponieważ tylko kilku przewoźników (wyjątki) pozwala na ich transport. Mowa tutaj o:

 • Drogocennych przedmiotach (np. antykach, dziełach sztuki, kosztownej biżuterii i prawdziwych futrach zwierzęcych) – większość firm kurierskich nie chce brać odpowiedzialności za ewentualne zniszczenie lub zaginięcie tak cennych towarów. Potencjalne odszkodowanie za niewłaściwie zrealizowaną usługę może znacząco uszczuplić kapitał danego przewoźnika.
 • Alkoholu i innych płynnych produktach, znajdujących się w szklanych opakowaniach – istnieje prawdopodobieństwo, że podczas transportu szkło ulegnie rozbiciu, a ciecz zaleje inne przesyłki, powodując wyraźne szkody oraz mogąc nawet stwarzać zagrożenie dla kuriera.
 • Materiałach łatwopalnych, żrących (np. akumulatorach samochodowych, skrzyniach biegu, środkach czystości, farbach) – mogłyby one stanowić zagrożenie dla innych przesyłek, kuriera oraz każdego uczestnika ruchu drogowego sąsiadującego z przewożącym autem.
 • Niektórej żywności i używkach (np. papierosach) – chodzi szczególnie o żywność, która mogłaby się zepsuć w przewozie trwającym powyżej 7 dni. Zobacz, jak wysyłać i pakować żywność!
 • Żywych i martwych organizmach, szczątkach ludzkich, prochach – wyjątkiem są rośliny niestwarzające zagrożenia dla innych.

Niektórzy przewoźnicy nie pozwalają także na transport zabawkowej broni, poduszek powietrznych, kamizelek kuloodpornych, dokumentów księgowych i przetargowych, sprzętu hazardowego, nasion, leków, materiałów promieniotwórczych, numizmatyki, zbiorów filatelistycznych. Przeczytaj: Czy apteki mogą wysyłać leki klientom?

Dlaczego nie wolno przewozić materiałów łatwopalnych i żrących?

Nie wszystkie części samochodowe są zabronione w transporcie. Żaden przewoźnik nie ma – przykładowo – problemu z przewozem tzw. „czystych” części samochodowych (niestwarzających zagrożenia dla innych), tj. felg, opon.

Wszystkie kwestie związane z transportem przedmiotów żrących i łatwopalnych nie są wyssane z palca. Reguluje je umowa ADR z lat 50., dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych (ADR). Została ona ratyfikowana przez Polskę w 1975 roku. Co dwa lata (z początkiem roku nieparzystego) nowelizowane są jej przepisy – warto zapoznać się z tym obszernym dokumentem.

Czy przewóz antyków jest zawsze zabroniony?

Jeśli dany antyk da się rozmontować, nie niszcząc go przy tym, istnieje możliwość jego transportu. W odwrotnym przypadku (niemożność demontażu) konieczne jest znalezienie takiego przewoźnika, który podejmie się przewozu mebli w całości. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z tzw. giełdy samochodowej, na której konkretni przewoźnicy (czasem indywidualni) zgłaszają się ze swoimi ofertami. Osoba wystawiająca ogłoszenie, dotyczące potencjalnego transportu, musi dokładnie opisać stan techniczny cennego przedmiotu, a także określić, kiedy i gdzie chce go nadać. Bazując na odpowiedziach przewoźników, może wybrać najbardziej pasującego czy najtańszego.

Kiedy dozwolony jest przewóz alkoholu?

O ile osoby indywidualne, chcące wysłać alkohol lub inne szklane butelki z płynami, nie mają za wiele do gadania, o tyle sytuacja wygląda inaczej w przypadku sklepów internetowych z alkoholem. Zazwyczaj zawierają one indywidualną umowę z wybranym kurierem, który bezproblemowo realizuje transport zakupionych przez klienta szklanych towarów. Przykładem takiego przewoźnika jest UPS. Według regulaminu owej firmy kurierskiej zawartość przewożonego alkoholu nie powinna przekraczać 70%, a butelki mogą mieć maksymalnie 5 litrów pojemności.

Co ważne, alkohol powinien być prawidłowo zabezpieczony, np. umieszczony w drewnianych, często ozdobnych, pudełkach. Nie można zapominać o zamieszczeniu na przesyłkach etykiet ostrzegawczych, informujących o kruchej i delikatnej zawartości, np. „Uwaga, szkło!”, „Góra/Dół”.

Według polskiego prawa odbiorca przesyłki z alkoholem powinien być pełnoletni. Mając na uwadze przepis prawny, firma kurierska UPS wprowadziła specjalną, płatną usługę dodatkową – wymagany jest internetowy podpis osoby dorosłej. Owa zasada nie jest jednak regułą.

Przewóz drogocennych przedmiotów – jak to wygląda w praktyce?

Podobnie jak w przypadku przewozu alkoholu określone sklepy (np. jubilerzy) zawierają umowy z wybranymi kurierami. Klienci indywidualni zazwyczaj nic tutaj nie zdziałają, muszą zastosować się do zakazu.

Kiedy jeszcze kurier może odmówić przewozu przesyłki? Czego nie można wysłać kurierem?

Firmy kurierskie mogą odmówić przewozu paczek, które przekraczają dozwolone wymiary i ciężar (określone w regulaminie przewoźnika). Przykładają do tego bardzo dużą wagę. Każde z przedsiębiorstw ma inne maksymalne rozmiary – warto uprzednio zorientować się, który przewoźnik zrealizuje usługę transportu niestandardowej przesyłki. Zazwyczaj ostateczna waga to 30 kg. Sprawdź, jak to wygląda w InPost: Jakie kartony do paczkomatów? W co zapakować paczki do paczkomatu?

Przy wycenie każdej (w tym niestandardowej) paczki bierze się pod uwagę długość najdłuższego boku, sumę długość wszystkich boków oraz wagę. Nie warto zaniżać wymiarów – kurierzy, którzy zauważą nieścisłości, mogą odmówić przewozu. Transport niestandardowych przesyłek wymaga opłaty (często niemałej). Przykładowo DHL wymaga 16 zł, Pocztex prosi o dodanie 100% ceny podstawowej, natomiast UPS wymaga 12 zł za dodatkową usługę dla nietypowych przesyłek, 105 zł za dużą paczkę i 105 zł za element powyżej maksymalnych limitów, który nie powinien trafić do transportu.

Czego nie można wysłać Pocztą Polską?

Poczta Polska – jak każdy inny przewoźnik – ma określone zasady, czego nie można wysłać pocztą. Mowa przede wszystkim o m.in. substancjach psychoaktywnych, psychotropowych, odurzających (z wyjątkiem kawy czy alkoholu). Zabroniony jest przewóz rac, fajerwerków, petard, farb w pojemnikach ciśnieniowych, materiałów promieniotwórczych, broni, amunicji, żywych zwierząt (z wyjątkiem owadów i ptaków, w określonych sytuacjach), prochów, szczątków ludzkich i zwierzęcych, akumulatorów, substancji żrących, radioaktywnych, wybuchowych czy łatwopalnych.

Jak widać, każda firma kurierska ma swój regulamin – w tym Poczta Polska. Czego nie można wysyłać w inne rejony świata? Czy tutaj sytuacja różni się od polskich warunków?

Czego nie można wysłać za granicę?

Choć każdy rodzimy przewoźnik ustalił swoje własne zasady, związane z tym, czego nie można wysłać kurierem, zagraniczna lista towarów niedozwolonych w transporcie prezentuje się stale, klarownie, niezmiennie. Zabronione są zatem m.in. alkohol, leki, środki odurzające, papierosy, cygara, dzieła sztuki, kosztowności, biżuteria, karty kredytowe, organizmy żywe i martwe, broń, amunicja, fajerwerki, materiały wybuchowe, banderole, naklejki celne, materiały pornograficzne, części samochodowe, płyny (w tym kosmetyki, perfumy), niektóre artykuły spożywcze (żywność szybko psująca się, w szklanych opakowaniach).

To najważniejsze przedmioty, odpowiadające na pytanie „czego nie wolno wysłać za granicę”.

Sklep internetowy RAJA – opakowania na każdą okazję

Firma RAJA słynie ze swojej proekologicznej filozofii. Wszystkie tutejsze kartony (np. klapowe, fasonowe) są biodegradowalne, stworzone w wyniku recyklingu. Sklep nie zamyka się na inne profile działalności, udostępniając klientom specjalistyczne kartony na produkty niebezpieczne z oznaczeniem ONU.

 

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy