Poznaj 4 skuteczne etapy pakowania paczek do wysyłki.
Tylko odpowiednie zapakowanie przesyłki gwarantuje, że dotrze ona do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Zobacz jak w 4 prostych krokach zapakować paczkę.
Jak przygotować paczkę do wysyłki? Jest na to prosty sposób i wcale nie potrzeba do tego wielu akcesoriów do pakowania – wystarczy pudełko odpowiedniej wielkości, wypełniacz do paczek, taśma klejąca oraz etykieta adresowa (ewentualnie specjalne oznaczenie).
Jak przygotować paczkę do wysyłki?
By paczka dotarła w całości do adresata, należy ją prawidłowo zapakować, czyli jak? Najlepiej jak najprościej. Zresztą jest to obowiązkiem nadawcy – firma kurierska nie przyjmie źle zapakowanej paczki. Odpowiednie opakowania zmniejsza do minimum ryzyko uszkodzenia paczki czy też niepożądanego otwarcia.
Jak pakować paczki? Oto 4 etapy pakowania:
- opakowanie zewnętrzne,
- wypełnienie wewnętrzne,
- zamknięcie,
- opis
Dopasowane do zawartości opakowanie zewnętrzne
Przed przystąpieniem do pakowania należy zastanowić się jakiej wielkości pudełko jest potrzebne. Najlepiej wybrać takie, które pasuje rozmiarem do zawartości. To bardzo ważne, ponieważ zbyt małe pudełko narazi towar na uszkodzenie, a zbyt duże spowoduje, że zawartość będzie przemieszczała się podczas transportu i także może ulec uszkodzeniu.
Pudełko do pakowania powinno być wytrzymałe – dopasowane do wagi i rodzaju przesyłki. Jeśli używasz pudełka, które już było wykorzystane do wysyłki, sprawdź czy nie ma rozdarć, przebić, dziur, że rogi nie są uszkodzone i że ma wszystkie klapy. A jeśli wysyłasz podłużne przedmioty, takie jak zrolowane grafiki, plakaty, mapy, to wtedy skorzystaj ze specjalnych tub wysyłkowych.
Oczywiście pudełko nie jest jedynym możliwym opakowaniem paczki, choć jest najpraktyczniejsze. Można użyć także specjalnych kopert kurierskich, jeśli wysyła się np. ubrania lub kopert bąbelkowych do albo taśmy stretch, jeśli wysyłany przedmiot nie mieści się do pudełka. Mniejsze przedmioty dość często wysyła się w kopertach, choć sklepy internetowe przeważnie używają jednak pudełek fasonowych.
Wypełnienie, czyli odpowiedni wypełniacz do paczek
Kolejny etap pakowania to zastosowanie odpowiedniego wypełniacza do paczek. Ma on zabezpieczyć zawartość przesyłki przed przesuwaniem się podczas transportu. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów delikatnych i kruchych – trzeba odseparować je od siebie i od boków, dna oraz rogów. Im bardziej dopasowane do wymiarów zawartości pudełko, tym mniej wypełniacza trzeba użyć. Jako wypełnienia można użyć m.in.: folii bąbelkowej, poduszek z powietrzem, papieru pakowego, tektury falistej, chipsów styropianowych, ekologicznego wypełniacza Flo-pak, wypełniacza SizzlePak, a nawet ścinków gazet. Najlepiej wybierać ekologiczne wypełniacze.
Skuteczne zamknięcie paczki
Kolejny etap to zamknięcie paczki – ważne, by było na tyle skuteczne, by nie doszło do jej przypadkowego otwarcia podczas transportu. Jak zamknąć pudełko? Przy pomocy mocnej taśmy pakowej o szerokości minimum 5 cm, także papierowej. Nie poleca się używania taśmy izolacyjnej, maskującej czy sznurka do owijania. Warto również zaopatrzyć się w taśmę spinającą, a jeśli wysyła się paczkę na palecie, warto zastosować folię stretch do paletyzacji.
Prawidłowe opisanie paczki
Ostatni etap to prawidłowe opisanie paczki. Co powinno znaleźć się na etykiecie adresowej? Imię i nazwisko adresata/nazwa firmy, dokładny adres wraz z kodem pocztowym, telefon dla kuriera. List przewozowy powinien być umieszczony na górze paczki w foliowej koszulce – nie należy umieszczać go na zamknięciu, szwie, taśmie klejącej. Jeśli korzystasz z pudełka, w którym była już wysyłana paczka, to usuń wszystkie stare etykiety, by nie doszło do pomyłki w wysyłce. Jeśli paczka zawiera elementy, które mogą ulec uszkodzeniu, należy nakleić odpowiednie naklejki ostrzegawcze – np. uwaga szkło.