Jak bezpiecznie zapakować kable do wysyłki?

5 min. lektura18 kwietnia 2023

Pakowanie sprzętu elektronicznego oraz urządzeń RTV i AGD wymaga sporo precyzji i wykorzystania specjalistycznych materiałów pakowych. To samo tyczy się wysyłki kabli za pośrednictwem firmy kurierskiej. Dotyczy to głównie sklepów internetowych, które zajmują się dystrybucją podzespołów elektronicznych i przewodów potrzebnych do budowy sieci energetycznych i teleinformatycznych. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak bezpiecznie wysłać kable.

Pakowanie i wysyłka kabli kurierem – czy to na pewno bezpieczne?

Nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie do tego, aby wysłać przewody elektryczne kurierem. Dlaczego? Otóż same przewody nie stanowią żadnego zagrożenia dla paczki oraz osób znajdujących się w jej pobliżu. Osoby odpowiedzialne za wysyłkę towarów tego typu powinny wiedzieć, jak bezpiecznie pakować przesyłki. Poradnik RAJA na ten temat może okazać się niesamowicie przydatny, szczególnie dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w działaniach magazynowych.

O ile pakowanie elektroniki użytkowej bywa wymagające i problematyczne, o tyle wysyłka samych kabli nie stanowi większego problemu. W tym przypadku wystarczy zadbać o kilka kwestii:

 • Brak nadmiernych zagięć przewodów elektrycznych – kable w paczce powinny układać się naturalnie, bez ryzykownych zagięć.
 • Zerowa wilgotność w paczce – przewody elektryczne są wysoce wrażliwe na oddziaływanie wilgoci i wody, dlatego warto kupić pochłaniacze wilgoci w saszetkach i umieścić je w paczce z kablami.
 • Odpowiednie zabezpieczenie kabli na ryzyko przetarcia lub przecięcia – nigdy nie umieszczaj przewodów tuż pod miejscem cięcia kartonu w celu otwarcia pakunku.

Wystarczy zastosować się do powyższych zasad, a pakowanie kabli do wysyłki będzie o wiele wygodniejsze. Najważniejsze jest to, aby przewody dotarły w nienaruszonym stanie do potencjalnego klienta.

Jakie materiały pakowe są przydatne do wysyłki kabli? Sprawdź!

Jest naprawdę mnóstwo materiałów operacyjnych, które można wykorzystać na etapie pakowania przewodów elektrycznych i innych kabli do wysyłki kurierem. To nie tylko kartony zbiorcze z tektury falistej, ale także takie wyroby, jak:

 • Woreczki antystatyczne z folii bąbelkowej – to podstawowe wyposażenie magazynu zajmującego się wysyłką kabli i wrażliwej elektroniki. Zamykając towar w takich opakowaniach, redukujesz ryzyko występowania przepięć elektrycznych, które mogłyby doprowadzić do zwarcia lub uszkodzenia produktu czy nawet całego pakunku.
 • Worki i woreczki do pakowania – to grupa produktów, które doskonale nadają się do pakowania drobnej elektroniki, a także kabli. W Woreczkach strunowych możesz wysłać drobne kable do naprawy urządzeń elektrycznych, a także grubsze przewody przeznaczone do użytku w budynkach, np. na etapie budowania instalacji elektrycznej.
 • Kartony fasonowe do wysyłki – świetnie nadają się do wysyłki kabli, szczególnie jeśli nie chcesz narażać przewodów na ryzyko przecięcia, np. podczas otwierania paczki przez odbiorcę. Fasonowe modele kartonów tekturowych mają wygodne otwarcie, a także wzmocnione ranty. Dzięki temu nawet długa podróż przewodów elektrycznych nie będzie stanowić żadnego zagrożenia dla ich stanu.
 • Folia stretch – to podstawa, jeśli chodzi o produkty do pakowania kabli do wysyłki. Możesz nią owinąć gotowe przewody przeznaczone do wysyłki lub zabezpieczyć dodatkowo przesyłkę z zewnątrz. Dzięki temu ryzyko przedostania się wody lub wilgoci do wnętrza paczki jest minimalne.
 • Folia termokurczliwa – dobrze sprawdza się do wysyłki drobnych i wrażliwych na uszkodzenia kabli. Zgrzewając wiązkę przewodów folią termokurczliwą, nie tylko zabezpieczasz towar na czas transportu, ale także minimalizujesz ryzyko zaginięcia któregokolwiek z przewodów w trakcie tranzytu.

Do wysyłki kabli przydaje się także taśma pakowa. Zwinięte przewody możesz okleić taśmą dookoła, aby uniknąć jej rozwijania się podczas wkładania do opakowania kartonowego. To naprawdę dobry sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń przewodów elektrycznych, internetowych lub jakichkolwiek innych.

Wysyłka kabli a oznakowanie paczki – jakie oznaczenia wykorzystać podczas pakowania?

Decydując się na wysyłkę kabli firmą kurierską, musisz zadbać nie tylko o poprawne zamknięcie przesyłki i zabezpieczenie przewodów. Istotne jest także właściwe oznakowanie kartonu. Możesz użyć do tego naklejki i etykiety na paczki dostępne w ofercie RAJA. Kilka sprawdzonych materiałów do oznakowania paczek z kablami to:

 • naklejki ostrzegawcze,
 • przylgi kurierskie – możesz w nich bezpiecznie umieścić list przewozowy lub fakturę dla klienta.

Wysyłanie kabli kurierem jest o wiele łatwiejsze niż transportowanie gotowego sprzętu elektronicznego. Ten trzeba odpowiednio zabezpieczyć, co bez profesjonalnych akcesoriów magazynowych bywa mocno problematyczne.

Do pakowania i wysyłki kabli warto też wykorzystać koperty tekturowe i takie z warstwą pęcherzyków powietrza. Więcej o zastosowaniu takich materiałów pakowych przeczytasz w naszym wpisie poradnikowym, co można wysłać w kopercie. Takie opakowania sprawdzają się do wysyłki różnych towarów, a w tym kabli drobnicowych.

Wysyłka kabli kurierem a waga paczek – o czym trzeba pamiętać?

Przed finalnym zamknięciem paczki z przewodami warto zweryfikować wagę przygotowanego kartonu. Przewody elektryczne mogą być naprawdę ciężkie. Jeśli wysyłasz do klienta całą szpulę przewodów, może okazać się, że jednostkowa paczka waży kilkadziesiąt kilogramów. W takiej sytuacji uniknięcie wysokich dopłat za ponadgabarytową paczkę jest możliwe tylko w jeden sposób. Musisz zlecić transport paletowy i umieścić kable w skrzyniopalecie.

Podsumowując: jeśli prowadzisz własną firmę e-commerce i sprzedajesz części elektroniczne wraz z wyposażeniem elektrycznym, musisz znać podstawowe zasady bezpiecznego pakowania paczek. Wysyłka kabli nie jest skomplikowana, ale bez odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą i wilgocią mogłoby dojść do uszkodzenia przewodów lub np. pojawienia się oznak korozji.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy