Jak zabezpieczyć przesyłki wysyłane drogą morską?

6 min. lektura23 lipca 2023

Realizacja transportu towarów na terenie całego świata odbywa się z wykorzystaniem linii lotniczych, a także floty morskiej. O ile transport samolotowy nie generuje dodatkowego ryzyka uszkodzenia paczek, o tyle tranzyt morski już tak. W trakcie nawet kilkudziesięciodniowej podróży statkiem przesyłki są narażone na oddziaływanie wody i wilgoci. Jak w takim razie zlecić transport towarów drogą morską, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia towaru? Poznaj sposoby zabezpieczania przesyłek wysyłanych drogą morską.

Paczki wysyłane drogą morską – czy są bezpieczne?

Jeśli chodzi o tranzyt towarów na arenie międzynarodowej z wykorzystaniem przewozów morskich przy pomocy statków, paczki są narażone na wiele niekorzystnych czynników. Wszystkie przesyłki wysyłane drogą morską, które zawierają żywność, wrażliwą elektronikę, odzież i inne materiały, które mogą ulec zniszczeniu, powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Najpowszechniejsze czynniki, które generują wysokie ryzyko uszkodzenia zawartości transportowanych przesyłek to:

 • wilgoć wynikająca z podniesionej wilgotności powietrza,
 • ekspozycja paczek na oddziaływanie soli morskiej,
 • uszkodzenia mechaniczne w wyniku uderzeń paczki, np. o ściany kontenera transportowego,
 • skrajnie zmienne temperatury – wysokie i niskie,
 • liczne wstrząsy i wibracje,
 • zmiana ciśnienia.

To podstawowe parametry, które oddziałują bezpośrednio na bezpieczeństwo każdej paczki wysyłanej drogą morską. Nie każda trasa transportowa wiąże się z ryzykiem występowania wszystkich czynników. Wiele zależy od pory roku, docelowej lokalizacji przewozu wodnego, a także sposobach przechowywania paczek jednostkowych. 

Na dużych kontenerowcach najczęściej przechowuje się je w specjalnie przygotowanych kontenerach, choć te nigdy nie gwarantują idealnej szczelności i ochrony paczek przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Transport towarów drogą morską – jak przebiega ten proces?

Szukasz dodatkowych informacji na temat tego, jak przygotowywać przesyłki wysyłane drogą morską do klientów? Nasz poradnik pomoże Ci zrozumieć, jak ważne jest bezpieczeństwo towarów zamkniętych w przesyłkach. Dowiesz się też, jakie palety transportowe wybrać w przypadku zlecania tranzytu międzynarodowego drogą morską.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że transport morski to najpowszechniejszy sposób przewożenia towarów na masową skalę. Kilka kroków, które pomogą Ci przygotowywać towar do wysyłki transportem kontenerowym to:

 1. Ustalenie wagi i gabarytów przesyłki. To ważne parametry, które rzutują na całkowite koszty transportu przesyłki drogą morską, a także przekładają się na wykorzystane sposoby zabezpieczania paczek.
 2. Wybór odpowiednich materiałów pakowych. Jeśli wiesz, że przesyłka będzie przewożona na kontenerowcu, koniecznie zadbaj o jej właściwą ochronę, np. przed oddziaływaniem wody i wilgoci.
 3. Zamknięcie towaru w pudełkach z tektury falistej przeznaczonych do transportu towarów. Ten etap przygotowywania paczek wysyłanych drogą morską jest nieco bardziej skomplikowany. Więcej informacji o procedurach pakowania przedmiotów do transportu morskiego znajdziesz w dalszej części artykułu.
 4. Przekazanie paczek w ręce przewoźnika, który zajmie się przewozem, załadunkiem i rozładunkiem towarów z kontenerowców.

To prosty opis tego, jak wygląda w praktyce transport przesyłki wysyłanej drogą morską. Oczywiście procedury dla paczek transportowanych w ten sposób mogą być nieco bardziej skomplikowane. Formalności powiązane z nadawaniem przesyłek to:

 • opłaty celno-skarbowe,
 • pozwolenia na transport,
 • oznakowanie paczek zgodnie z wymogami danego kraju.

Po zapoznaniu się z procedurami wysyłki towarów kontenerowcami warto też przyswoić dodatkowe informacje, jak układać towar na paletach, a także jakich materiałów używać do zabezpieczania przesyłek na czas transportu międzynarodowego.

Paczki wysyłane drogą morską – jak je pakować?

Decydując się na wysyłkę paczek drogą morską, musisz zadbać o odpowiednie procedury pakowania tego typu przesyłek. W przeciwnym razie może dojść do zawilgocenia, uszkodzenia mechanicznego, a nawet całkowitego zniszczenia towaru. Wysyłając towar w długą drogę przeprawą morską, trzeba zapakować go przy użyciu specjalistycznych materiałów operacyjnych.

Paczki wysyłane drogą morską mogą zostać zabezpieczone poprzez użycie:

 • Mocnych pudełek kartonowych z tektury falistej – tutaj masz do wyboru opakowania 3, 5, a nawet 7-warstwowe wraz ze wzmacnianym dnem i ściankami. Towary umieszczone w takich opakowaniach są w 100% bezpieczne i nie ma ryzyka, że uderzenia z zewnątrz lub upadki spowodowałyby zniszczenie ich zawartości.
 • Kopert bąbelkowych – jeśli chodzi o paczki wysyłane drogą morską, prawdopodobnie nie ma lepszego zabezpieczenia dla towaru drobnicowego. W kopercie z pęcherzykami powietrza produkty są chronione przed uderzeniami, a dodatkowo oddziaływaniem wilgoci.
 • Wypełniaczy do paczek – mowa tu przede wszystkim o folii bąbelkowej, wypełniaczu papierowym oraz papierze pakowym typu kraft. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie przekładek tekturowych, które oddzielają od siebie poszczególne warstwy towaru, co zmniejsza ryzyko ich zniszczenia w czasie transportu morskiego.
 • Pochłaniaczy wilgoci – to uzupełnienie paczek wysyłanych drogą morską. Dzięki pochłaniaczom wokół przesyłek nie gromadzi się wilgoć, a ta mogłaby przy długotrwałym oddziaływaniu uszkodzić paczkę wraz z zawartością.
 • Pianki polietylenowej ochronnej – to niezbędny artykuł do pakowania przesyłek wysyłanych drogą morską. Świetnie izoluje, chroni przed wilgocią, a dodatkowo amortyzuje towar przed upadkami.
 • Koper foliowych – można ich użyć jako dodatkowe zabezpieczenie towaru znajdującego się w zbiorczym opakowaniu z tektury falistej. Dzięki foliopakom wilgoć, które mogłaby uszkodzić zewnętrzny karton tekturowy nie przedostanie się bezpośrednio do produktów, a więc nie spowoduje strat.

Teraz już wiesz, jak poprawnie zabezpieczać paczki przed transportem towarów drogą morską. Wystarczy, że zaopatrzysz swoją firmę w powyższe materiały operacyjne. Wszystkie znajdziesz w ofercie RAJA, gdzie bez problemu złożysz zamówienie na kartony, wypełniacze, taśmy i folie dostępne w rozsądnych cenach.

W kwestii pakowania paczek do wysyłki drogą morską warto też poznać wskazówki, jak przymocować towar do palety. Kiedy przesyłki paletowe są przewożone kontenerowcami, kluczowe jest to, aby stabilnie umiejscowić kartony na palecie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wysyłany towar dotrze na miejsce w takim samym stanie, w jakim wyjechał z Twojego magazynu.

Przesyłki wysyłane drogą morską a bezpieczeństwo i koszty – podsumowanie

Przesyłki do transportu drogą morską zawsze powinny być pakowane tak, aby ryzyko ich uszkodzenia było bliskie zeru. Wybór odpowiedniego kontenera morskiego jest kluczowy dla bezpieczeństwa przesyłki. Materiały takie jak folia bąbelkowa, papier pakowy, taśma klejąca i wypełniacze mogą być używane do zabezpieczenia morskich przesyłek przed uszkodzeniami i oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Aby mieć pewność, że towar transportowany drogą morską dojedzie do klienta w nienaruszonym stanie – wystarczy precyzyjnie zapakować i zabezpieczyć produkty na czas tranzytu, a także wykorzystać do tego specjalistyczne materiały pakowe. To gwarancja udanej dostawy drogą morską – nawet na drugi koniec świata.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy