Jak układać towar na paletach?

6 min. lektura 12 grudnia 2022

Wysyłka towarów wielkogabarytowych oraz zamówień zbiorczych to niezwykle częsta praktyka w wielu firmach handlowych, usługowych i przemysłowych. W takim przypadku, zamiast wysyłać pojedyncze kartony, najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie przesyłki paletowej. Jak układać towar na paletach? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Wysyłka przesyłek paletowych – czy warto wysyłać palety?

Przesyłki paletowe to dość często wykorzystywana praktyka, szczególnie gdy mamy do czynienia z koniecznością nadania dużych maszyn czy sprzętów elektronicznych. Co więcej, jest wiele branż na rynku, które stosują tę metodę, oszczędzając jednocześnie czas i koszty. Dlaczego? Sytuacja głównie tyczy się zamówień wielopaków lub wielosztuk, które tradycyjnie nadane zostałyby w pojedynczych kartonach falistych lub innych opakowaniach. Odpowiednio poukładane na palecie dotrą do klienta w nienaruszonym stanie.

Paleta to nic innego, jak drewniana platforma składająca się z poprzecznie ułożonych desek, które wzmocnione są dodatkowymi wspornikami z tego samego materiału. Dostępne w uniwersalnych rozmiarach doskonale sprawdzają się do składowania towaru. Niezwykle ważnym aspektem jest wspomniana wyżej konstrukcja, która umożliwia swobodne przemieszczanie palety przy pomocy paleciaka lub odpowiedniego podnośnika. Ze względu na solidność wykonania wybrane modele mogą przewozić nawet do kilku tysięcy ton ładunku. Wszystko uzależnione jest zarówno od rodzaju nośnika, jak i opcji udostępnionych przez przewoźnika, który odbierze od ciebie przygotowaną przesyłkę.

Jaki towar można załadować na paletę?

Paleta to produkt, który pozwala na przewożenie niemal każdego rodzaju produktów. Najważniejszym aspektem jest tutaj odpowiednie przygotowanie ładunku. To właśnie dlatego najczęściej pojawiającym się pytaniem jest, jak układać towar na paletach. Zanim jednak do tego przejdziemy, musisz wiedzieć, jakich produktów nie powinieneś przewozić przy pomocy drewnianego podestu.

Oczywiście w opisany sposób zabrania się transportu jakichkolwiek zwierząt. Istotne jest, aby transportowane towary były odpowiednio zabezpieczone i nieuszkodzone. W szczególności tyczy się to produktów sypkich jak np. ziemia ogrodnicza, pasza dla zwierząt, mąka itp. To właśnie dlatego, zanim nadasz przesyłkę, odpowiednio ją zabezpiecz, a towar ułóż tak, by nie stwarzał zagrożenia dla kurierów i pracowników. Dowiedz się tutaj, jak zorganizować przestrzeń magazynową, aby usprawnić pracę Twojego zespołu.

Jak układać towar na paletach, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu?

Szukając właściwych metod pakowania towaru na paletach, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim stabilność konstrukcji. O ile do przewiezienia masz jeden produkt o większych gabarytach, o tyle sprawa wydaje się prosta. Wystarczy właściwie umieścić sprzęt na palecie i zabezpieczyć przed ewentualnymi przesunięciami. Co jednak zrobić, kiedy Twoja paleta ma pomieścić kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych produktów? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kartonów wysyłkowych, w których poukładasz drobniejsze przedmioty. Kartony ciasno ułożone jeden na drugim pozwolą zachować stabilność i zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wysyłki.

Pod uwagę musisz wziąć dostępne wymiary jasno podane przez przewoźnika. Co ważne, produkty nie mogą w żaden sposób wystawać poza obszar palety oraz ich wysokość nie może wynosić więcej niż 2 metry.

Czy wiesz, że podczas przygotowywania palety możesz zastosować specjalnie przygotowane akcesoria, które zapewnią przewiezienie przesyłki bez uszkodzeń? Najczęściej wybieranym elementem są przekładki kartonowe lub plastikowe, które rozdzielają poszczególne warstwy towaru ułożonego jeden na drugim. Takie działanie uniemożliwi jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne poprzez otarcia lub zarysowania. Dodatkowo warto zadbać o użycie folii stretch, której funkcją jest owinięcie palety. Sprawdź tutaj, jakie produkty do pakowania palet warto wykorzystać, układając zapakowane kartony do wysyłki.

Jak ułatwić sobie przygotowywanie palet?

W układaniu towaru na paletach z pewnością pomogą Ci odpowiednie narzędzia. Niezwykle istotnym elementem mogą okazać się wagi platformowe oraz wagi precyzyjne. Dlaczego? Ponieważ oprócz nośności palety, firma kurierska, z którą masz podpisaną umowę, jasno określa, jaką maksymalną wagę możesz nadać za ich pośrednictwem. Ponadto podczas tworzenia usługi przewozu musisz podać orientacyjną wagę oraz wymiary palety. Pozwoli to kurierowi na przygotowanie odpowiedniego sprzętu np. wózka lub paleciaka.

W równomiernym i stabilnym rozłożeniu poszczególnych produktów na palecie pomogą Ci również noże uniwersalne, noże do kartonu oraz taśmy spinające. Takie rozwiązania są niezwykle przydatne nie tylko w czasie przygotowywania przesyłek, ale również ich magazynowania. To właśnie dlatego warto, abyś zapoznał się tutaj ze sprawdzonymi produktami, które zoptymalizują pracę w przedsiębiorstwie.

Przygotowanie palety do wysyłki – dlaczego to się opłaca?

Wysyłki paletowe wykorzystywane są z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym punktem jest możliwość wysłania produktów wielkogabarytowych, które, jako standardowa przesyłka, byłyby trudne do przeniesienia i dostarczenia na wskazane miejsce. Drugim, niezwykle ważnym powodem jest aspekt ekonomiczny. Przygotowanie przesyłki nadawanej na palecie zajmuje dużo mniej czasu, dzięki czemu Twoi pracownicy szybko będą mogli skupić się na pozostałych zadaniach realizowanych w firmie. Co więcej, jest to dużo bardziej ekonomiczna opcja, która umożliwia zaoszczędzenie kosztów, chociażby realizując jedną wysyłkę zbiorczą zamiast kilkunastu mniejszych paczek.

Ważne jest, że poszczególne palety wykorzystywane do przesyłek są wielorazowego użytku, co przyczynia się do oszczędności oraz ochrony środowiska. Przed nadaniem warto jednak sprawdzić, czy produkt jest cały i nie nosi widocznych znaków uszkodzeń. Jest to kwestia bezpieczeństwa transportowanych produktów, które mają do klienta dotrzeć w nienaruszonym stanie.

Sprawdź tutaj, jak uporządkować składowany towar na magazynie i zabezpieczać poszczególne produkty.

Firma RAJA – najlepszy producent opakowań na rynku

Do zabezpieczenia towarów na palecie wykorzystaj produkty proponowane przez hurtownię i producenta opakowań firmę Raja. Możemy pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, które zdobywaliśmy na całym rynku europejskim. Zaufanie, które osiągnęła nasza firma, ugruntowane jest wysoką jakością proponowanych towarów oraz bezproblemową realizacją usług. Wiele produktów dostępnych na stronie internetowej możesz uzyskać „od ręki”, co w praktyce oznacza, że po złożeniu zamówienia wysyłka nastąpi nawet w ciągu 24 godzin.

Z propozycji dostępnych na stronie internetowej mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy potrzebujący większej liczby opakowań. Zapoznaj się z szeroką ofertą produktową, która obejmuje folie zabezpieczające, kartony, produkty ekologiczne i biodegradowalne, a także takie, w których produkcji wykorzystano materiały z recyklingu.

Wysyłka paletowa to jedna z najwygodniejszych możliwości dostarczania większej ilości towaru do jednego kontrahenta. Przygotuj ją odpowiednio, aby zapewnić najwyższą satysfakcję klienta z realizowanych usług.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy