Jak wysłać przesyłkę za pobraniem?

7 min. lektura22 czerwca 2023

Paczki możemy – pod względem terminu płatności – podzielić na dwa rodzaje: przesyłkę przedpłaconą oraz pobraniową. Ta pierwsza zakłada zapłatę z góry za produkt, natomiast druga – opłatę dopiero przy odbiorze paczki. Jak wysłać paczkę za pobraniem? Jakie są zasady odbioru przesyłki za pobraniem? Czy u każdego przewoźnika odbywa się to tak samo?

Przesyłka za pobraniem – co to znaczy?

Przesyłka za pobraniem (przesyłka pobraniowa) jest specjalnym rodzajem przesyłki kurierskiej. Jej założenia są bardzo proste – kupujący może opłacić dany towar i dostawę dopiero w momencie odbioru paczki. To alternatywa dla przesyłki przedpłaconej (zapłata z góry).

Jeżeli zastanawiasz się, czy jest różnica między kwestią, jak wysłać list za pobraniem, a jak wysłać paczkę za pobraniem, musimy Cię uświadomić – nie ma takowych. Wysyłka odbywa się niemal identycznie.

Jak wygląda odbiór paczki w przesyłce pobraniowej? Jak wysłać przesyłkę za pobraniem?

Odbiór należności przez adresata paczki w przypadku usługi „przesyłka za pobraniem” przebiega bardzo prosto. Kurier, który doręcza przesyłkę pobraniową, odbiera od odbiorcy kwotę pobrania (łączna wartość za cenę zamówionego towaru oraz wysyłki) w gotówce lub jako płatność kartą. Zostaje to zarejestrowane w systemie firmy kurierskiej. Uiszczona kwota wędruje stamtąd do nadawcy przesyłki (najczęściej sklep internetowy). Najszybszą formą jest płatność bezgotówkowa. Większość firm kurierskich zachęca do korzystania z tej możliwości.

Zalety przesyłki za pobraniem

Przesyłka pobraniowa ma wiele plusów. Przede wszystkim daje możliwość zabezpieczenia się przed ewentualnym oszustwem. Odbiorca, płacąc za towar dopiero w momencie jego odbioru, upewnia się, że został oszukany. Taki strach jest zrozumiały w przypadku prywatnych transakcji (np. z ogłoszeń na portalach internetowych) lub zamówień w hurtowniach i sklepach wysyłkowych, które nie zostały wcześniej przetestowane przez kupującego. Przesyłka za pobraniem stanowi także jedną z odpowiedzi na pytanie „jak tanio wysłać paczkę”.

Bardzo często przesyłka za pobraniem jest znacznie szybsza aniżeli inne typy wysyłki. Dlaczego się tak dzieje? Otóż sprzedający wysyła towar od razu po zakupie, bez oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty. To daje – szacunkowo – przyspieszenie o jeden dzień. Spodoba się to szczególnie tym kupującym, którym bardzo zależy na jak najszybszym czasie otrzymania przesyłki.

Co ciekawe, na udostępnieniu usługi „przesyłki pobraniowej” zyskuje również sprzedający – niezależnie od tego, czy jest to osoba fizyczna, czy sklep internetowy. Taki rodzaj przesyłki pozwala uwiarygodnić jego ofertę. Wpływa również pozytywnie na opinię o firmie. Nic dziwnego – przesyłka pobraniowa od razu przywodzi na myśl uczciwego sprzedającego, który sam ryzykuje. Jeśli jesteś sprzedawcą, być może powinieneś zainteresować się zasadami, jak wysłać przesyłkę za pobraniem.

Jak odbywa się przesyłka za pobraniem w DHL?

Nadawanie przesyłki pobraniowej przez firmę kurierską DHL przebiega bardzo prosto. Nie trzeba podpisać żadnej umowy, a jedynie wypełnić prosty i intuicyjny formularz nadawania. Początkowo odbywa się to tak samo, jak w przypadku klasycznej przesyłki. Musisz wprowadzić takie dane jak: adres nadawcy i odbiorcy paczki, jej rozmiar i wartość ubezpieczenia. Następnie wybierasz odmienną opcję: usługę dodatkową „paczka pobraniowa”. Wprowadzasz kwotę nadania, a także podajesz numer konta bankowego, na który mają zostać zwrócone środki.

Jak wysłać paczkę za pobraniem w InPost?

Nadanie paczki za pobraniem poprzez InPost (ma trochę wyższą cenę niż tradycyjna) jest nieco bardziej skomplikowane niż w DHL. Na początku musisz wypełnić formularz internetowy w tzw. Managerze Paczek. Wprowadzasz tam podstawowe dane o przesyłce (parametry fizyczne oraz dane dostawy). Wpierw – oczywiście – trzeba dobrze spakować i zabezpieczyć paczkę, zmierzyć i zważyć ją, a także opłacić, wydrukować i nakleić na nią etykietę wysyłkową. Nie zapomnij o danych do zwrotu środków.

Jak wysłać paczkę za pobraniem? W przypadku przesyłki pobraniowej masz do wyboru trzy opcje. Możesz nadać przesyłkę kurierem InPost (bardzo wygodna opcja, gdyż po wykonaniu wszystkich internetowych formalności tylko czekasz na kuriera). Istnieje też opcja nadania jej w paczkomacie. Wtedy, po udaniu się do tego miejsca, musisz jedynie nacisnąć na ekranie paczkomatu napis: „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”, zeskanować przesyłkę i włożyć do skrytki. Najmniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest nadanie przesyłki pobraniowej w Punkcie Obsługi Paczek.

Szkopuł tkwi dopiero w sposobie odebrania przesyłki pobraniowej. Zaraz po umieszczeniu jej w paczkomacie adresat otrzymuje SMS ze specjalnym kodem. Teoretycznie wszystko odbywa się jak przy odbiorze tradycyjnej paczki – musi on wprowadzić na ekranie terminala paczkomatu numer telefonu oraz kodu. Później zostaje przekierowany na stronę z płatnością. Dopiero po uiszczeniu zapłaty może odebrać zamówioną paczkę – nigdy wcześniej.

Firma kurierska InPost daje także możliwość wysyłki paczek (w tym przesyłek pobraniowych) bez etykiety. Owa nietypowa opcja jest możliwa dzięki aplikacji InPost Mobile. Jak wysłać paczkę bez etykiety w paczkomacie? Wystarczy wykorzystać – otrzymany wcześniej – 9-cyfrowy kod nadania oraz kod QR.

Jak wysłać paczkę za pobraniem na Poczcie Polskiej?

Wysyłka paczki za pobraniem przez Pocztę Polską odbywa się nieco inaczej niż w poprzednich wypadkach. Po zapakowaniu i zabezpieczeniu przesyłki należy zanieść ją do najbliższej placówki pocztowej. Następnie pobierz i uzupełnij specjalny druk do nadania. Jeśli chcesz, możesz wybrać dodatkowe opcje (np. wysyłka priorytetowa, potwierdzenie odbioru paczki). Musisz zaakceptować regulamin i opłacić nadanie. W okienku placówki Poczty Polskiej powierz paczkę pracownikowi. Pobrana od odbiorcy paczki kwota może być przekazana na rachunek bankowy nadawcy lub przekazem pocztowym na jego adres (każda usługa wymaga opłaty kilku złotych).

Jeśli skorzystasz z usługi kurierskiej, realizowanej w ramach Poczty Polskiej (kurier Pocztex) możesz nadać przesyłkę pobraniową bezpośrednio u kuriera.

Jak zapakować przesyłkę za pobraniem?

Wiedza na temat tego, jak wysłać paczkę za pobraniem, jest bardzo istotna, ale nie najważniejsza. Zwróć uwagę także na odpowiednie zapakowanie paczki. Przesyłka za pobraniem powinna zostać wyjątkowo dobrze i szczelnie zapakowana, zabezpieczona. Musi trafić do adresata w nienaruszonym stanie. Najważniejsze elementy, jakie muszą zostać użyte podczas jej pakowania to:

Wszystkie wymienione produkty można odnaleźć w rozbudowanym sklepie internetowym RAJA, działającym prężnie w branży opakowaniowej.

Zastanawiasz się zapewne, jak dobrać odpowiednie opakowanie przesyłki kurierskiej. Wszystko zależy od zawartości. Przykładowo – w foliopakach transportuje się raczej odzież. Kartony natomiast mają uniwersalne znaczenie. Choć znany jest już ich podstawowy podział (pudełka kartonowe klapowe i fasonowe), istnieją także mniej popularne opakowania z tektury, związane z konkretną zawartością. Mowa tutaj np. o kartonach do wysyłki laptopa, kartony do wysyłki miodu, kartony do wysyłki wina i innych alkoholi, kartony do wysyłki książek (tzw. owijki na książki).

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy