Jak dobrać odpowiednie opakowanie przesyłki kurierskiej?

2 min. lektura17 marca 2022

Jak dobrać odpowiednie opakowanie przesyłki kurierskiej?

Wiele sklepów internetowych, firm, a także klientów indywidualnych korzysta z usług firm kurierskich. Wysyłka kurierska dociera bowiem najszybciej do adresata – zazwyczaj na następny dzień od nadania. Aby kurier przyjął przesyłkę, należy ją odpowiednio zapakować – zgodnie z wymogami konkretnego przewoźnika.

Aby dowiedzieć się jakie konkretnie wymagania co do pakowania przesyłek ma dana firma kurierska, należy zajrzeć na jej stronę i sprawdzić. Ogólne zasady są jednak podobne w przypadku większości przewoźników.

Karton do wysyłki – jak pakować paczki?

Najczęściej do pakowania paczek kurierskich używa się kartonów do wysyłki, ale nie tylko – często także kopert foliowych kurierskich – w przypadku towarów o mniejszych gabarytach i takich, które nie ulegną zniszczeniu w transporcie – zazwyczaj dotyczy to odzieży. Opakowania do wysyłki ubrań to foliopaki. Przede wszystkim jednak używa się pudełek do wysyłki. Trzeba je jednak dopasować pod względem wielkości i rodzaju do wysyłanego towaru. Niektóre towary wymagają specjalnych opakowań – np. do wysyłki alkoholu specjalny karton do wysyłki wina, karton do wysyłki laptopa, opakowania do wysyłki książek (owijki), kartony do wysyłki miodu. A może nawet karton do wysyłki roweru? W przypadku przesyłek niestandardowych należy sprawdzić jakie wymogi ma konkretny przewoźnik.

Jak zapakować paczkę do wysyłki Pocztą Polską?

Nadal wiele osób korzysta z usług Poczty Polskiej. Jakie wymogi ma ten operator? To zależy od rodzaju paczki – są bowiem dwie opcje: zwykła paczka oraz Pocztex, czyli pocztowy kurier. W przypadku zwykłej paczki jej minimalny wymiar to 9×14 cm, a maksymalny: długość i obwód muszą wynosić maksymalnie 300 cm (gabaryt A: dł. 60, szer. 50, wys. 30 cm, gabaryt B: co najmniej jeden wymiar jest większy niż w przypadku gabarytu A, ale największy z nich nie może przekroczyć 150 cm). W przypadku wysyłki Pocztexem do wyboru jest 5 gabarytów: S (9x40x65 cm – do 20 kg), M (20x40x65 cm, do 20 kg), L (42x40x65 cm, do 20 kg), XL (60x60x70 cm, do 20 kg) i 2XL (wys.+szer.+dł.<=250 cm, do 30 kg).

Najczęściej stosuje się opakowania fasonowe (pocztowe).

Jak zapakować paczkę do wysyłki kurierem?

Zazwyczaj przesyłka powinna być zapakowana w karton do wysyłki, ale dość często może to być także koperta foliowa kurierska (foliopak). W przypadku kartonów należy używać takich, które są dopasowane pod względem zawartości, są trwałe i mocne. Jeśli korzysta się z kartonu już wcześniej wykorzystanego, należy upewnić się, że nie jest uszkodzony. Grubość tektury falistej, z której wykonane jest pudełko powinna być dostosowana do ciężaru przesyłki – czym cięższa, tym grubsza tektura. Warto pamiętać, że paczki w kartonie nie można oklejać ani owijać folią stretch, ponieważ tak spakowana przesyłka jest paczką niestandardową i podlega dodatkowym opłatom.

Zdarza się jednak, że trzeba wysłać coś, co nie zmieści się w kartonie, jak wspomniany wyżej rower. Co wtedy? Jest to przesyłka niestandardowa, czyli niesortowalna. Ma nieregularny kształt (nie jest prostopadłościanem), nie jest zapakowana w karton, ma kształt owalny, cylindryczny, okrągły, ma wystające elementy, jest owinięta folią stretch, ma oznaczenie „OSTROŻNIE”/”SZKŁO”. Za taką paczkę zostanie także uznana przesyłka, która nie została spakowana w firmową kopertę danego przewoźnika.

Jeśli towar wymaga zabezpieczenia, należy użyć wypełniacza do paczek, czyli np. folii bąbelkowej, chipsów styropianowych, papierowego wypełniacza, papieru pakowego, drewnianych trocin, specjalnego ekologicznego wypełniacza itp.

Ważne! Nie należy łączyć paczek ani owijać ich folią. Paczki owinięte nie mogą być sortowane na taśmie w sortowni – wymagają sortowania ręcznego i dlatego nadawca zostanie obciążony dodatkową opłatą za transport. Większość tak zapakowanych paczek ginie, a pozostałe wracają do nadawcy.

W sklepie RAJA znaleźć można szeroką ofertę opakowań przesyłek kurierskich, w tym pudełka fasonowe oraz wszelkie inne rodzaje kartonów do wysyłki.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

     

    Najpopularniejsze tematy