Jak wysłać paczkę do Anglii?

8 min. lektura22 czerwca 2023

Jeszcze przed 1 stycznia 2021 roku wysyłka paczek do Anglii odbywała się identycznie co w przypadku innych państw z UE. Po tej dacie Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, a zatem zmieniły się zasady nadawania przesyłek do tego kraju. Brexit zmienił wiele w zakresie eksportu i importu przesyłek z i do Anglii. Nowe zasady (np. dotyczące cła) obejmują nie tylko sklepy internetowe i hurtownie wysyłkowe, ale też prywatne wysyłki, przewożone kurierem do Wielkiej Brytanii. Jak wysłać paczkę do Anglii po Brexicie?

Wysyłka paczki do Anglii Pocztą Polską

Wysyłka paczki do Wielkiej Brytanii Pocztą Polską wymaga spełnienia kilku kroków. Najpierw przejdź na stronę Pocztex (pocztex.pl), w odpowiednim formularzu wybierając jako kraj wysyłki Wielką Brytanię. Następnie uzupełnij pozostałe pola w nim (ciężar przesyłki, wymiary opakowania, sposób pakowania, zawartość). Na koniec kliknij przycisk „Nadaj przesyłkę” i opłać zamówienie. Postępuj zgodnie z późniejszymi wskazówkami.

Jak wiadomo, transport paczki do Anglii odbędzie się najprawdopodobniej drogą lotniczą – można zatem uznać, że przesyłka do Wielkiej Brytanii z Polski (u dowolnego przewoźnika) zwie się przesyłką lotniczą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym typie paczki, przeczytaj: Przesyłka lotnicza – zasady nadawania paczek i czas oczekiwania.

Jak wysłać paczkę kurierem do Anglii?

Wysyłka paczki do Anglii może odbyć się także kurierem. Warto zorientować się cenowo, który z przewoźników jest najbardziej opłacalny. Zdarza się, że kwota wysyłki paczki do Wielkiej Brytanii kurierem jest korzystniejsza niż ta od Poczty Polskiej. Najpopularniejsze firmy kurierskie, które umożliwiają wysyłkę przesyłki do Anglii, to: DPD, UPS, DHL, FedEx. Każdy z wymienionych przewoźników ma odrębne wytyczne nadawania paczki oraz różne ceny za wysyłkę.

Jak wygląda wysyłka paczki do Anglii kurierem DPD?

Wysyłka paczki do Anglii za pośrednictwem kuriera DPD wiąże się z kilkoma zadaniami. Przede wszystkim na stronie DPD online należy przygotować etykietę wysyłkową (zostanie później przyklejona w widocznym miejscu na kartonie). Znajduje się tam także formularz, który należy dokładnie wypełnić – należy wpisać tam informacje o ciężarze i wymiarach paczki, zawartości, sposobie pakowania – podobnie jak w przypadku Poczty Polskiej. To jednak nie wszystko. Na stronie DPD mieści się także formularz odprawy celnej, który również trzeba wypełnić. Nie zapominaj o upoważnieniu do odprawy celnej.

Jak wysłać paczkę do Anglii kurierem DHL?

Wysyłka przesyłki do Anglii kurierem DHL również nie wymaga wyjścia z domu. Wystarczy skorzystać ze strony MyDHL+, gdzie odbywa się nadanie paczki do Wielkiej Brytanii. Przygotuj przesyłkę (odpowiednio zapakowaną oraz zabezpieczoną), po czym wygeneruj etykietę przewozową. Dopóki kurier nie przyjedzie po paczkę, musi ona pozostać otwarta. Przeprowadzi on kontrolę zawartości. Jeśli wszystko będzie w porządku, zabierze przesyłkę w dalszą podróż.

Paczkę do Anglii można także nadać w stacjonarnym punkcie Servicepoint (np. sklepy Relay, Inmedio, One Minute). Wystarczy przekazać ją pracownikowi tego miejsca.

Podobnie jak w firmie kurierskiej DPD konieczne będzie uzupełnienie większej liczby dokumentów administracyjnych. Zwiększają one koszty za usługę, a także wpływają na łańcuchy dostaw. To jednak obowiązek każdego przewoźnika.

Jak wysłać paczkę kurierem do Anglii? Przewoźnik FedEx

Zapakowana i zabezpieczona paczka, którą zamierzasz wysłać do Anglii za pomocą kuriera FexEx, musi zostać poprawnie zaadresowana. W odpowiednich miejscach formularza muszą znaleźć się dane osobowe nadawcy i odbiorcy, ich numery telefonów, podstawowe parametry przesyłki (głównie waga i wymiary), ewentualne informacje dodatkowe. Nie zapomnij wpisać kodu pocztowego do Anglii oraz wydrukowaniu etykiety przewozowej. Tak przygotowana paczka jest zabierana przez kuriera FexEx. Należy dołączyć do niej, omawiane wcześniej, dokumenty administracyjne. Całą jej drogę można śledzić w dedykowanym panelu.

Jak wysłać paczkę do Anglii kurierem UPS?

W przypadku kuriera UPS poszczególne etapy przygotowywania listu przewozowego, wypełniania różnych formularzy wyglądają niemal identycznie. Nadawca ma do wyboru wysyłkę ekonomiczną lub ekspresową. Pierwsza opcja daje możliwość doręczenia przesyłki zazwyczaj w ciągu 3-4 dni roboczych (drugie – szybciej). Wiele zależy jednak od odległości, odprawy celnej. Jak wysłać paczkę kurierem do Anglii? Jak widać, większość przewoźników ma podobne zasady wysyłki.

Wysyłka paczki do Anglii – jakie informacje muszą znaleźć się w każdym formularzu?

Jak mogłeś zauważyć, w części wypadków wysyłając paczkę do Anglii, musisz wypełnić specjalny formularz – zarówno w Poczcie Polskiej, jak i firmach kurierskich. Należy podać tam takie informacje jak: ilość sztuk towaru, cena za sztukę, waga sztuki, kraj produkcji przedmiotów, opis towaru (musi znaleźć się tu jak najwięcej szczegółów na temat towaru, uwzględniając też materiał i przeznaczenie). Sklep internetowy musi przedstawić także w tym miejscu numer faktury sprzedażowej (dołączona do paczki), na której mieści się wysyłany produkt. Na tym dokumencie należy też podać kody HD towarów z przesyłki. Jet to kod taryfy celnej. Można go znaleźć w bazie ISZTAR.

Opłaciwszy przesyłkę i wydrukowawszy niezbędne dokumenty, spakuj je do specjalnej koperty (np. koperta kurierska z rozszerzanym dnem) i przyklej do paczki. Mowa o: Karcie Odprawy Celnej, oświadczeniu o pochodzeniu towarów (jeśli zostały wyprodukowane na obrębie Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii), upoważnieniu celnym, fakturze pro forma.

Wysyłka paczki do Anglii – ograniczenia celne

Jak wysłać paczkę do Anglii po Brexicie? Wiele zdarzyło się od tego momentu. Każda osoba wysyłająca paczkę do Anglii musi najpierw zorientować się w kwestiach ograniczeń celnych. Być może nie każdy jest świadomy, że przesyłki muszą przejść kontrolę celną. W związku z tym ogranicza się ich zawartość wyłącznie do przedmiotów na użytek własny. Nie może zatem zawierać zbyt wielu sztuk produktów sprawiających wrażenie handlowych. Pamiętaj także, że w środku nie mogą znaleźć się towary zakazane (np. alkohol, żywność, substancje psychoaktywne, perfumy, broń, materiały pirotechniczne) – to jednak oczywiste.

Zwraca się uwagę także na wartość paczki – w przypadku wysyłki od osób fizycznych nie może ona przekroczyć 45 euro. Powyżej tej kwoty zostaje naliczone cło i podatek VAT. Jeżeli wysyłającym jest przedsiębiorca (firma e-commerce), w przesyłce nieprzekraczającej wartości 158 euro musi podać numer VAT (nadany w UK) i numer EORI (numer identyfikacji celnej). Jeżeli kwota za paczkę jest wyższa, ma obowiązek podać też numer EORI odbiorcy (jeśli to również przedsiębiorstwo).

Jak wysłać paczkę do Anglii bez cła? Wszystko zależy od przebiegu odprawy celnej – na jej podstawie będziesz wiedzieć, czy dana paczka zostanie objęta cłem (jeśli informacje o zawartości wydają się zbyt podejrzane, urzędnik celny może przeprowadzić nawet bardziej szczegółową kontrolę).

Co można wysłać w paczce do Anglii?

Istnieje szereg towarów zakazanych w wysyłce. Jest to jednak podejście umowne – każda firma kurierska ma własne zasady – informacje o niedozwolonych w przewozie przedmiotach znajdują się w regulaminach przewoźników. Niezależnie od dostawcy kategorycznie zabronione są: zwierzęta, produkty niebezpieczne (broń, substancje łatwopalne i żrące, materiały pirotechniczne), substancje psychoaktywne. Jeśli chodzi o żywność, alkohol, wyroby tytoniowe, leki czy żywe rośliny, tutaj kwestia jest względna.

Warto – jeszcze przed nadaniem paczki – dowiedzieć się m.in., jak wysłać żywność kurierem. Wysyłka towarów dozwolonych, choć ciężkich (np. książki, meble, elektronika, sprzęty AGD), odbywa się standardowym rytmem. Przeczytaj: Wysyłka książek za granicę – zasady pakowania.

Wysyłka paczki do Anglii – tylko z RAJA

Firma RAJA – wyjątkowa na polu innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej – daje możliwość zakupu różnorodnych produktów, niezbędnych do zapakowania i zabezpieczenia przesyłki międzynarodowej. Mowa zatem o pudełkach kartonowych, wypełniaczach do paczek (flopak, SizzlePak, folia bąbelkowa, papier pakowy), taśmach klejących i pakowych, etykietach ostrzegawczych, foliach stretch. Prawidłowo zapakowana przesyłka z pewnością dotrze do adresata (mieszkającego w Wielkiej Brytanii) w stanie nienaruszonym.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy