Transport palet – zabezpieczanie ładunku w transporcie

3 min. lektura21 marca 2018

Odpowiednie zabezpieczenie palet przed transportem nie tylko pozwala uchronić towar przed uszkodzeniem lub zniszczeniem, ale też gwarantuje bezpieczeństwo kierowcy, w przypadku wystąpienia na drodze nieprzewidzianych sytuacji. Jak przygotować palety do transportu, by cały proces przebiegł pomyślnie, a towar dotarł na miejsce w nienaruszonej formie?

Transport palet – jak się do niego przygotować?

Za transport palet odpowiada firma przewozowa, jednak załadowanie towaru leży w gestii nadawcy. To właśnie on jest zobowiązany do przygotowania przesyłki w taki sposób, by nie stwarzała zagrożenia dla osób, które będą brać udział w jej transporcie. Przede wszystkim, waga paczki musi być dostosowana do maksymalnej masy załadunku pojazdu. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj palet – powinny być dostosowane zarówno do środka transportu, jak i rodzaju przesyłki. Ponadto, muszą być dobrej jakości. Nie wolno stosować palet pękniętych, złamanych czy zbutwiałych .

Kolejną, istotną kwestią dotyczącą zabezpieczenia załadunku jest ułożenie paczek na paletach. Materiały należy rozłożyć równomiernie, w taki sposób, aby paczki znajdowały się jedna na drugiej – takie rozwiązanie zapewni stabilność konstrukcji i umożliwi późniejsze zabezpieczenie jej folią stretch. Cięższe przesyłki powinny być umieszczane na spodzie, z dbałością o to, żeby żadna z nich nie wystawała poza obręb palety. W przypadku załadunku towarów o nieregularnych kształtach, dobrze jest stosować specjalne wypełniacze do paczek, które zapewnią stabilność konstrukcji i uchronią przedmioty przed zniszczeniem.

Sposoby zabezpieczania ładunku

Palety można zabezpieczyć na wiele sposobów. Wybranie konkretnego rozwiązania jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju i specyfiki transportowanego towaru. Jednak niezależnie od zastosowanej metody należy pamiętać o tym, że to właśnie stabilizacja ładunku jest gwarancją jego bezpieczeństwa.

Na co trzeba zwrócić uwagę przygotowując palety do transportu?

 • Nie wolno przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, dlatego przed załadowaniem towaru, należy obliczyć ciężar ładunku razem z materiałami mocującymi.
 • Przed transportem, palety należy unieruchomić. Można do tego celu wykorzystać chociażby folię ochronną lub przekładki tekturowe.
 • Odciągi, w postaci taśmy, łańcucha lub stalowej liny, to podstawowy element służący do zabezpieczenia palet. To akcesoria, które umożliwiają związanie ze sobą elementów ładunku lub przymocowanie ich do platformy.
 • Do ładunku na palecie, składającego się z drobnych elementów, idealnie sprawdzi się półautomatyczna owijarka do folii stretch, która zapewni precyzyjne zabezpieczenie towarów.
 • Gumowe maty, dywany lub inne antypoślizgowe podłoże przyczyni się do zwiększenia tarcia miedzy podłogą, a ładunkiem. To dodatkowy element zabezpieczenia podczas transportu palet.
 • Metalowe bloki z kolcami, czyli tzw. jeże, skutecznie unieruchomią elementy ułożone warstwowo, np. drewno.

Stabilnie zapakowaną paletę można spokojnie przekazać do firmy transportowej, która zadba o to, by dostarczyć ją w nienaruszonej postaci.

Przygotowując palety do transportu, warto pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Tego typu działanie nie tylko uchroni przewożone materiały przed zniszczeniem, ale też zapewni bezpieczeństwo osobie, która będzie je przewozić.

Źródło zdjęć: unsplash.com, pixabay.com

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy