Jak zapakować paczkę do wysyłki? 4 zasady bezpiecznego pakowania

4 min. lektura19 lutego 2021

To czy przesyłka dotrze w stanie nienaruszonym do adresata zależy przede wszystkim od tego czy zostanie dobrze zapakowana. Nieodpowiednie traktowanie jej podczas transportu też ma znaczenie, ale mniejsze. Oczywiście może zdarzyć się tak, że zostanie uszkodzona w magazynie czy przez kuriera, dlatego należy zapakować ją tak, by tego uniknąć.

Wystarczy poznać 4 zasady prawidłowego pakowania, aby wiedzieć jak zabezpieczyć paczkę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Przedstawiamy je poniżej.

Jak bezpiecznie zapakować paczkę?

Jak zapakować paczkę, by była bezpieczna podczas pokonywania drogi od nadawcy do odbiorcy? Stosuj się do poniższych 4 zasad, a będziesz mieć pewność, że twoja paczka dotrze w całości.

  1. Do pakowania użyj mocnego i odpornego na warunki zewnętrzne opakowania, czyli kartonu lub folii. Pudełko powinno być wykonane z grubej tektury falistej 3-, 5- lub 7-warstwowej. Takie kartony wytrzymają nawet lekkie upadki z wysokości, a także transport i sortowanie. Najlepiej używać nowych opakowań, bo ma się pewność, że nie są zniszczone. Oczywiście można użyć takiego, które było już wykorzystane, ale trzeba upewnić się czy nie jest w żaden sposób uszkodzone.
  2. Zadbaj o odpowiednie wypełnienie. Można użyć powszechnie stosowanych folii bąbelkowej, chipsów styropianowych, gąbki albo ekologicznego wypełniacza Flo-pak. Dzięki użyciu wypełniacza do kartonów przedmioty nie będą się przemieszczać podczas transportu. Nie w każdym przypadku konieczne jest stosowanie wypełnienia, np. przy wysyłaniu książek, ubrań, zabawek. Jednak są takie przedmioty, które nie obejdą się bez wypełniacza, tj. kosmetyki, szklane przedmioty czy elektronika.
  3. Pamiętaj, o dobrym zamknięciu paczki, żeby nie otworzyła się przypadkowo podczas transportu. Bardzo przydatne są pudełka fasonowe, które pozostają zamknięte nawet bez użycia taśmy pakowej. W przypadku innych pudełek zabezpieczenie taśmą jest konieczne. Można użyć taśmy klejącej papierowej, żeby przesyłka była ekologiczna. Zwykła taśma biurowa nie jest zbyt mocna i może się odkleić.
  4. Nie zapomnij odpowiednio oznaczyć opakowania. Chodzi tu o przyklejenie etykiet ostrzegawczych, takich jak np. „Uwaga szkło!”, „Góra, dół” itp. Oczywiście takie naklejki stosuje się wtedy, gdy przesyłka rzeczywiście jest delikatna. Ważną sprawą jest także umieszczenie prawidłowej etykiety adresowej. Dzięki temu paczka szybko dotrze do adresata i będziemy mieć pewność, że nie zaginęła w akcji. Należy podać imię i nazwisko adresata, a także dokładny adres wraz z kodem pocztowym, numerem lokalu i na wszelki wypadek numer telefonu dla kuriera. Jeśli korzysta się z opakowania wcześniej użytego, należy sprawdzić czy nie ma na nim starej etykiety adresowej, która może zmylić kuriera.

Wypełniacz do kartonów

Jakiego wypełniacza użyć do zapakowania paczki? Jest kilka możliwości. Można wykorzystać do tego celu powszechnie używaną folię bąbelkową – teraz dostępną również w wersji ekologicznej, a także chipsy styropianowe czy gąbkę. Ekologiczną alternatywą jest naturalny wypełniacz Flo-pak, ścinki papierowe, trociny czy nawet zwykły papier pakowy.

Folia pęcherzykowa świetnie zabezpiecza zawartość przesyłki przed wstrząsami i zarysowaniami oraz chroni przed innymi czynnikami zewnętrznymi (wilgoć, woda, zabrudzenia). Jest także wodoszczelna. Dostępna jest również w wersji ekologicznej – wykonana w aż 50% z recyklingu. Do wyboru są małe i duże bąble. Możną nią łatwo owinąć przedmioty o różnych kształtach. Najczęściej zabezpiecza się nią przedmioty szklane, książki, większe przedmioty takie jak meble, urządzenia RTV i AGD, elektronikę. Zabezpiecza się nią także wnętrza kartonów. Zamiast folii bąbelkowej stosuje się też poduszki wypełnione powietrzem i folię perforowaną w podajniku.

Innym jeszcze bardziej ekologicznym wypełniaczem do kartonów jest Flo-pak. Świetnie nadaje się do zabezpieczania i stabilizacji zawartości paczki oraz do wypełniania pustych miejsc. Wypełniacz ten jest lekki, ekonomiczny, mocny i w 100% ekologiczny. Idealnie sprawdza się jako zabezpieczenie także cięższych przedmiotów. Ulega całkowitej biodegradacji pod wpływem wody i powietrza w ciągu od 9 do 60 miesięcy. Nie wytwarza przy tym żadnych toksycznych substancji. Jest wykonany w 100% ze skrobi kukurydzianej. W ofercie RAJA dostępny jest wypełniacz Flo-pak Green oraz Flo-pak Natural. Wypełniacz ten jest aż 5 razy bardziej antystatyczny niż chipsy polistyrenowe.

Wszystkie produkty niezbędne do odpowiedniego i bezpiecznego przygotowania przesyłki znajdziesz tutaj.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy