Jak składować kartony w magazynie?

7 min. lektura 12 maja 2023

Bezpieczne i prawidłowe przechowywanie opakowań w magazynach to ważna część logistyki, e-commerce. Niezbędnym narzędziem w hurtowniach, sklepach internetowych czy firmach przeprowadzkowych są kartony – czy to zapełnione, czy to jeszcze puste. Właściwe ich składowanie wymaga pewnej wiedzy – zła metoda przechowywania może spowodować, że owe pudełka stracą swoje właściwości ochronne. W jakich warunkach i jak składować kartony w magazynie?

Nie tylko kartony. Jakich opakowań używa się w logistyce?

Istnieje wiele rodzajów opakowań, które wykorzystuje się w magazynach do przewozu towarów. Najpopularniejsze to kartony, worki i woreczki foliowe.

Pudełka z tektury falistej zasługują na szczególną uwagę, ponieważ mają dobre właściwości techniczne. Im grubszy materiał, tym lepsza wytrzymałość, stabilność, trwałość (mowa o tekturze falistej 5-warstwowej i 7-warstwowej). Kartony o mocnym splocie trudno uszkodzić podczas przenoszenia.

Worki i woreczki foliowe przeznaczone są docelowo do transportu produktów sypkich. Najważniejsze jest to, by były szczelnie zamknięte. Nie mają dodatkowych, wewnętrznych lub zewnętrznych, zabezpieczeń, dlatego lepiej nie przenosić w nich przedmiotów wrażliwych, kruchych, szklanych (nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne).

Z branżą opakowaniową w magazynach powiązane są także różnorodne papiery i folie. Czasem przybierają one postać opakowania (wystarczy otoczyć nimi pakunek). Mogą też zostać użyte jako wypełnienie do paczek, dodatkowa warstwa ochronna. Chronią przed brudem, zgnieceniem, wstrząsami.

Niestandardowe opakowania magazynowe

Poza tym w magazynach wykorzystuje się beczki cylindryczne, klatki, palety, kontenery i cysterny. Te pierwsze mają postać drewnianych, metalowych lub plastikowych pojemników, przeznaczonych do przewozu ładunków płynnych. Najczęściej są gładkie lub faliste. Mają kształt walca. Zdarza się, że mają w górnej części specjalne otwory – wtedy, gdy substancja, która wypełnia wnętrze, fermentuje.

Klatek używa się do transportu zwierząt, w związku z czym muszą spełniać specjalne wymagania – obecność solidnej podłogi, odpowiednia odległość między deskami, a także wytrzymałość konstrukcji. Palety, niezbędne w magazynach, różnią się od siebie wielkością, liczbą desek. Najtrwalsze z nich nawet po wielokrotnym użytkowaniu nie mają pęknięć, przetarć i innych wyraźnych uszkodzeń. Kontenery i cysterny przeznaczone są do transportu towarów niebezpiecznych. Dzielą się na uniwersalne (do przesyłek jednostkowych) oraz specjalistyczne (tylko do tych najgroźniejszych substancji).

Jak składować kartony w magazynie?

Istnieją dwa sposoby składowania kartonów w magazynie. Pierwsza metoda to przechowywanie w formie rozstawionej, natomiast druga: składowanie w złożonej formie (zazwyczaj zalecana). Podstawowe zalecenia dotyczące warunków przechowywania pudełek kartonowych dotyczą temperatury i wilgotności.

Jak wilgotność wpływa na jakość kartonu?

Każdy przedsiębiorca, który dysponuje magazynem, powinien pamiętać o monitorowaniu wilgotności w tym pomieszczeniu (wskaźnik ma się mieścić między 25% a 75%). Nawet niewielkie wahania powyżej lub poniżej tego poziomu mogą pogorszyć jakość i trwałość kartonów w magazynie. Dzieje się tak, ponieważ tektura falista jest materiałem higroskopijnym – w miarę wzrostu wilgoci pochłania ją. Wraz ze wzrostem wilgotności sztywność kartonu maleje nawet 2-krotnie. Wiele zależy od właściwości (tektura z dobrze sklejonych półproduktów ma większą odporność na wilgoć aniżeli tektura z półproduktów nieklejonych). Nawet mały dodatek nieklejonych składników w strukturze kartonu może doprowadzić do jego mniejszej sztywności.

Warto nadmienić, że istnieje urządzenie, pomagające mierzyć wilgoć pudełek kartonowych – to kontaktowy miernik wilgotności (inaczej: wskaźnik wilgoci).

Jak temperatura wpływa na jakość kartonu?

Optymalna temperatura w magazynie to kolejna sprawa, jaką powinien mieć na uwadze przedsiębiorca. Utarło się, że powinna plasować się między -14 a 40 stopniami Celsjusza. Średnio pofałdowana tektura falista może być – ogólnie – składowana w temperaturze około 20 stopni Celsjusza.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat, jak składować kartony w magazynie? Kartony nie powinny znajdować się w pobliżu przeciągów, okien, urządzeń grzewczych lub chłodzących. Odległość między urządzeniami grzewczymi a pudełkami muszą wynosić co najmniej 1 m. Krytyczne sytuacje pojawiają się wtedy, kiedy przenosi się karton z zimnego do ciepłego otoczenia. Liczą się różne środki ostrożności. Najważniejsze to z nich to: przechowywanie pudełek zgodnie z zaleceniami producenta, uprzednie zapakowanie kartonów w materiał odporny na wilgoć (np. folia stretch). Zdjęcie folii następuje nie od razu, a jedynie wtedy, gdy materiał będzie mieć zbliżoną temperaturę do pomieszczenia (równowaga temperaturowa).

Techniki składowania kartonów w magazynie

Złożenie kartonów ma ważną zaletę – zajmują tylko ułamek przestrzeni. O ile mniejsze kartony mogą być w formie rozstawionej (rozłożone), o tyle duże pudełka lepiej złożyć – to pozwala zaoszczędzić więcej miejsca. Wolne metry sześcienne mogą posłużyć do innych celów. Złożone kartony to też znacząca wada – tracą one swoją sprężystość z każdym procesem składania. Pamiętaj zatem, że zbyt ciężkie otwieranie i zamykanie opakowań z tektury falistej skraca ich żywotność. I kolejna istotna zasada: kartony można składać tylko wtedy, gdy są w pełni suche.

W warunkach magazynowych  kartony do użytku profesjonalnego mogą przetrwać około sześciu miesięcy – później materiał staje się nietrwały i może ulec uszkodzeniu, np. na skutek dużego obciążenia. Ta zasada nie odnosi się raczej do użytku prywatnego.

Zasady składowania kartonów w magazynie

Inne zasady dotyczą kartonów, które mieszczą się na podłodze, a odmienne tych znajdujących się na regałach magazynowych. W pierwszym wypadku, podczas układania pudełek, wskazane jest maksymalne obciążenie (wysokość całego stosu nie powinna przekroczyć 3 m). Pełne pudła należy zakleić za pomocą taśmy klejącej. Podczas składania rozłożonych kartonów pamiętaj o braku pustych przestrzeni w środku – w innym wypadku pudełko może ulec zdeformowaniu. Opakowania z tektury, znajdujące się na paletach, nie mogą się przemieszczać na boki ani wykraczać poza jej granice. Aby zapobiec przesuwaniu, stosuje się podkładki paletowe.

Każdy magazynier wie również, jak przechowywać puste kartony w magazynie. Najczęściej umieszcza się je na stalowych regałach magazynowych. Co ważne – pudełka muszą być złożone (a przynajmniej te, które nie będą używane w najbliższym czasie). Przeczytaj: Jak składać pudełka kartonowe?

W magazynie warto zadbać również o segregację, czyli podział względem rozmiaru (na duże, średnie, małe kartony). Świadomość, w którym miejscu znajdują się pasujące kartony, usprawni codzienną pracę. Magazynier nie będzie musiał lawirować między poszczególnymi regałami, poszukując pudełka o pożądanym rozmiarze. Uszkodzone lub nieprzydatne kartony ulegają pocięciu. Można zmienić ich zastosowanie (staną się ekologicznymi wypełniaczami do paczek) lub oddać do utylizacji. Sprawdź: Jak wygląda proces recyklingu pudeł kartonowych?

Dobrej jakości, trwałe i wytrzymałe kartony – tylko w RAJA

W sklepie internetowym RAJA można znaleźć większość opakowań, wykorzystywanych w magazynach. Nie brakuje zatem kartonów (np. tuby kartonowe, pudełka kartonowe z automatycznym dnem, regulowaną wysokością, wzmacniane, płaskie) oraz innych produktów do pakowania: koperty kurierskie i depozytowe, foliopaki, koperty bąbelkowe, papier pakowy, folia stretch.

Wszystkie opakowania są wodoodporne i ekologiczne – nic dziwnego, firma RAJA stawia za jeden z głównych celów ekologię i ochronę środowiska, czym wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej.

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy