wnętrze pudełka kartonowego

Jak składać pudełka kartonowe?

7 min. lektura 28 października 2022

Opakowania z kartonu to ekologiczne rozwiązanie, przydatne w branży transportowej, przeprowadzkowej, wysyłkowej, e-commerce. Istnieje kilka najważniejszych typów pudełek – sposób ich składania wygląda inaczej w zależności od modelu. Co warto wiedzieć o poszczególnych typach kartonów? Jak poprawnie składać pudełka kartonowe?

Najpopularniejsze rodzaje kartonów

Pudełka kartonowe, przeznaczone do magazynowania oraz sprzedaży wysyłkowej, da się podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Kartony klapowe – składają się z kilku charakterystycznych klap, umieszczonych w górnej i dolnej części. Takie pudełka zakleja się za pośrednictwem taśmy klejącej. Do ich produkcji wykorzystuje się 7-warstwową, 5-warstwową lub 3-warstwową tekturę. Stosuje się je szeroko przy przeprowadzkach, w branży transportowej. Pudełka kartonowe klapowe umożliwiają szybką i skuteczną wysyłkę, magazynowanie przedmiotów o dużych gabarytach. Nie są jednorazowe – ich właściwości (trwałość i wytrzymałość) gwarantują możliwość wielokrotnego użytkowania.
  • Kartony fasadowe (wykrojnikowe) – pudełka zamykane na zakładki (zaimplementowane specjalne rowki), które umożliwiają ekspresowe zamknięcie. Ich nazwa bierze się od wykrojnika, który wykorzystuje się przy produkcji każdego opakowania. Owe kartony wykonuje się – najczęściej – na indywidualne zamówienie danego klienta. Mogą mieć dowolny kształt lub wielkość. 

Inne typy pudełek kartonowych to kartony sztancowane, teleskopowe, automatyczne oraz dysponujące wiekiem. Pierwszy rodzaj jest wyjątkowy, tworzony pod potrzeby danego klienta – kartony sztancowe wykorzystuje się często w branży reklamowej. Wykraja się je pod wymiary konkretnych produktów. Zazwyczaj składanie pudełek kartonowych sztancowanych nie wymaga użycia taśmy klejącej.

Stosunkowo uniwersalne kartony teleskopowe mają dość specyficzną postać – są podłużne. Ich długość jest regulowana (od kilku do kilkunastu centymetrów). Wykorzystuje się je głównie w branży e-commerce. W kartonach teleskopowych można pomieścić kilka zamówionych produktów, co ogranicza koszty związane z koniecznością zakupu kilku pudełek kartonowych o różnych rozmiarach.

Kartony automatyczne przypominają pudełka fasadowe, zawierające pasek taśmy. Składanie pudełek kartonowych w takiej postaci nie wymaga użycia dodatkowej taśmy zabezpieczającej od zewnątrz. 

Kartony z wiekiem to ozdobne egzemplarze, służące do pakowania niewielkich przedmiotów (najczęściej prezentów). Zamyka się je charakterystycznym wiekiem. Najczęściej wykonane są z tektury falistej. 

Z czego najczęściej wykonuje się pudełka kartonowe? Opakowania ekologiczne

Dobrej jakości pudełka kartonowe – niezależnie od typu – powinny być produkowane z bezpiecznych dla środowiska, naturalnych materiałów. Taka potrzeba pojawia się wraz ze wzrostem świadomości ludzi – żywo zainteresowanych klimatem, ochroną przyrody. Opakowania ekologiczne powstają z tworzyw łatwo rozkładających się oraz nadających się do recyklingu. 

Wśród pudełek kartonowych, wykorzystywanych w transporcie i wysyłce, najczęściej pojawia się termin „tektura falista” lub „tektura lita”. Oba materiały można niewątpliwie określić jako ekologiczne. Inne naturalne tworzywa to papier (pochodzący z odzysku), trzcina cukrowa, biopolimery. 

Tektura falista i lita – charakterystyka

Tektura może być jednowarstwowa lub wielowarstwowa. Wersja lita to jednowarstwowy arkusz papieru o grubości około 1 mm. To materiał lekki, a jednocześnie wytrzymały i odporny na różne uszkodzenia mechaniczne. Tektura lita jest używana do produkcji tych opakowań kartonowych, w których transportuje się lekkie produkty, np. ciasta, lekarstwa, bieliznę. 

Tektura falista jest znacznie grubsza i wytrzymalsza niż poprzedniczka. Charakteryzuje się sztywnością oraz odpornością na zginanie. Może uzyskać grubość o wartości nawet 6 mm. Pudełka kartonowe najczęściej produkuje się z tektury falistej 3-warstwowej (fala E, B, C) lub 5-warstwowej (fala EB, BC). W opakowaniach o mniejszej grubości można przenosić szklane przedmioty, lekki sprzęt RTV i AGD, buty. Mocniejszą tekturę 5-warstwową stosuje się natomiast przy przeprowadzkach oraz transporcie cięższego sprzętu RTV i AGD, niezłożonych mebli.

Ekologiczne pudełka kartonowe RAJA z tektury falistej

W sklepie RAJA można odnaleźć wiele ekologicznych pudeł kartonowych – w pełni przyjaznych środowisku. Najczęściej są to kartony fasadowe oraz opakowania wykonane z tektury 3-warstwowej, 5-warstwowej, 7-warstwowej. Nie brakuje również pudełek płaskich, długich, wzmacnianych, z automatycznym dnem, z regulowaną wysokością oraz dodatków (ekologicznego papieru pakowego, kartonowych przywieszek, tekturowych narożników zabezpieczających, toreb i papierowych worków, owijek na książki). 

Sprawdź w naszym ostatnim artykule, dlaczego warto wybierać ekologiczne kartony i opakowania.

Najważniejsze zalety wszystkich pudełek kartonowych

zestaw pudełek kartonowych w różnych rozmiarach

Niezaprzeczalną zaletą wszystkich opakowań z kartonu jest ich naturalność. Tektury faliste i lite mogą zostać bezproblemowo poddane recyklingowi. Ponadto podczas tworzenia nadruków i ozdobnych elementów na kartonach wykorzystuje się tylko ekologiczne farby wodne, niemające negatywnego wpływu na środowisko. Warto także wspomnieć o wysokiej wytrzymałości tektury na uszkodzenia oraz możliwości wykorzystania pudełek kartonowych w wielu branżach.

Składanie pudełek kartonowych klapowych – jak to zrobić?

Przy składaniu klapowych pudełek kartonowych niezbędna jest mocna taśma klejąca. W fazie początkowej dostajesz karton w formie płaskiej – dopiero przy użyciu własnych rąk i taśmy klejącej nadasz mu odpowiednie kształty.

Pierwszym krokiem jest rozchylenie boków kartonu na zewnątrz. Należy dokładnie zgiąć krótsze i dłuższe klapy do środka, a następnie połączyć je ze sobą taśmą klejącą – nakładaj ją bardzo dokładnie wzdłuż łączenia każdej klapy. Nie wolno zapominać o kawałkach boków zewnętrznych klapowych pudełek kartonowych. Taśma nie może obejmować tylko i wyłącznie łączeń międzyklapowych. 

Jak składać fasonowe pudełka kartonowe?

mężczyzna i kobieta składają pudełko kartonowe

Składanie pudełek fasonowych wygląda znacznie inaczej – wiele zależy od modelu. Podobnie jak w przypadku kartonów klapowych na początku masz do czynienia jedynie z formą płaską. Pierwszy krok polega na ustawieniu bocznych ścianek w pionie. Następnie nadchodzi trudniejsza część – tylna ściana kartonu musi zostać złożona do środka. Co ważne, ten krok odbywa się przy jednoczesnym przytrzymywaniu bocznych ścianek drugą dłonią. 

Aby całkowicie zamknąć karton fasadowy, należy złożyć także przednią ściankę – w analogiczny sposób. Takie pudełko zamyka się przy pomocy specjalnych nakładek. Jeśli jest ono przeznaczone do wysyłki jakiegoś produktu, trzeba dodatkowo zakleić górną ściankę z bocznymi (między sobą). Idealnie sprawdzi się przy tym taśma klejąca. Takie działanie da gwarancję, że fasonowe pudełko kartonowe nie otworzy się podczas transportu. 

Sprawdzony sposób na złożenie teleskopowego pudełka kartonowego

Karton teleskopowy składa się bardzo podobnie jak karton klapowy. Istnieje jedyna różnica między tymi dwoma opakowaniami – karton teleskopowy składa się z dwóch części. Pierwszym krokiem jest rozchylenie wszystkich boków pudełka na zewnątrz. Następnie musisz zgiąć klapy do środka i mocno zakleić taśmą klejącą. Pracownicy firm wysyłkowych i transportowych mają sprawdzony patent na dodatkowe zabezpieczenie teleskopowego kartonu – nie zapominają, że znajduje się w nim kilka pakunków, które mogą się przemieszczać podczas transportu. 

Sposób jest bardzo prosty. Mniejsze pudełko wkładasz w jeszcze większe opakowanie, dostosowane do długości przedmiotów. Tak skonstruowaną kombinację należy zabezpieczyć na koniec taśmą. 

Jak składać pozostałe pudełka kartonowe?

Złożenie automatycznego pudełka kartonowego może się odbyć bez użycia taśmy klejącej. Cała procedura wygląda podobnie jak składanie kartonu fasadowego. Pamiętaj jednak – nie używasz taśmy.

Składanie prezentowych kartonów z wiekiem jest również bardzo proste. Na początku należy zgiąć dłuższe boki pudełka i złożyć do środka. Następnie wykonujesz analogiczny krok – tym razem zginasz i składasz jedynie krótsze boki opakowania, przy okazji wsadzając charakterystyczne zakładki do specjalnie profilowanych dziurek, umieszczonych w fakturze kartonu.

Sprawdź:

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy