Czym jest etykieta logistyczna?

6 min. lektura 22 stycznia 2023

Etykieta logistyczna GS1 to rodzaj oznaczenia jednostki logistycznej, który jest coraz częściej stosowany przez producentów na etapie organizowania procesów magazynowych, a także przez dostawców produktów do sieci handlowych. Etykieta logistyczna GS1 jest dość uniwersalnym nośnikiem informacji, który pozwala na łatwiejszy kontakt osób i firm uczestniczących na etapie transportu towaru przez firmę logistyczną.

Z czego składa się etykieta logistyczna GS1?

Na etykiecie logistycznej znajduje się wiele informacji, które są zakodowane w kodzie kreskowym GS1-128. Taki sposób znakowania przesyłek na etykiecie jednostki logistycznej pozwala na łatwiejsze organizowanie transportu, czyli po prostu zarządzanie łańcuchem dostaw. Kod kreskowy na etykiecie logistycznej GS1 opisuje zawartość przesyłki.

Najistotniejszym elementem, który znajduje się na etykiecie logistycznej, jest unikalny 18-znakowy numer seryjny SSCC. To seryjny numer jednostki wysyłkowej, który jest nadawany przez globalną organizację GS1 i pozwala na identyfikowanie praktycznie każdej jednostki handlowej na terenie całego świata. Można powiedzieć, że etykieta logistyczna GS1 składa się z kilku podstawowych oznaczeń w postaci ujednoliconych kodów:

  1. IZ (02), czyli numer towaru GTIN i jednostki handlowej na palecie lub opakowaniach zbiorczych.
  2. IZ (37) – oznacza liczbę towarów.
  3. IZ (15) – oznaczenie daty przydatności towaru.
  4. IZ (10) – oznaczenie partii i serii produkcyjnej.
  5. IZ (00) – seryjny numer jednostki wysyłkowej/logistycznej.

Etykieta logistyczna składa się głównie z kodu kreskowego, ma numer SSCC umieszczony bezpośrednio na etykiecie, a także takich danych, jak: nazwa towaru, cyfra kontrolna, uzupełniająca oraz tzw. serial shipping container code.

Co znajduje się na etykiecie logistycznej? Najważniejsze informacje

Seryjny numer jednostki logistycznej to nie wszystko, co można znaleźć na etykiecie GS1. Przed przystąpieniem do tworzenia etykiety GS-1 warto sprawdzić, z jakich elementów składa się ten identyfikator handlowców i dostawców. Oto trzy podstawowe części.

  1. W górnej części znajdują się dane, które nanoszą bezpośrednio firmy transportowe i handlowe. W tym miejscu powinna znaleźć się nazwa firmy, logotyp, dane handlowe oraz kontaktowe.
  2. W środkowej części zawarte są informacje tekstowe wraz z danymi na kodach kreskowych, które powinny być przedstawione w czytelny sposób.
  3. Dolna część złożona jest z symboli kodów kreskowych, które dokładnie oznaczają etykietę logistyczną.

Podsumowując, na etykietach logistycznych znajdują się wszelkie dane dotyczące znakowania jednostek logistycznych, a także identyfikatory zastosowań konkretnych przesyłek w łańcuchu dostaw.

Dlaczego warto stosować etykiety logistyczne w łańcuchu dostaw?

Jest wiele powodów, dla jakich warto zdecydować się na etykietę logistyczną w przypadku organizowania i zarządzania łańcuchem dostaw. Najistotniejsze pozytywy płynące z takiego rozwiązania to:

  • o wiele mniej błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych do systemu transportowego,
  • skrócenie czasu przyjęcia oraz wydania towaru z magazynu ,
  • łatwiejszy system inwentaryzacji przesyłek w firmie transportowej,
  • szansa na szybkie śledzenie historii produktu oraz trasy przewozowej w ramach jednego łańcucha dostaw.

Traceability – etykieta logistyczna GS1 umożliwia też zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie wprowadzania na rynek produktów zagrażających życiu czy nawet zdrowiu. Jak to możliwe? Otóż stosowanie etykiety logistycznej GS1 daje szansę na śledzenie drogi przebytej paczki, a także całych partii produktów w łańcuchu dostaw, dzięki czemu możliwe jest szybkie wycofanie towaru z obiegu na podstawie konkretnych numerów i kodów kreskowych, szczególnie w sytuacjach, kiedy produkt nie spełnia akceptowalnych kryteriów. Oprócz wyżej wymienionych kwestii, warto też zaznaczyć, że etykiety logistyczne:

  • ułatwiają wycofanie produktów z rynku, które są niezgodne z normami,
  • zwiększają bezpieczeństwo po stronie konsumentów,
  • umożliwiają spełnianie wymogów prawnych odnośnie do organizowania łańcucha dostaw,
  • pozwalają na redukcję kosztów produkcji, a nawet kontrolę jakości gotowych wyrobów.

W jakich branżach sprawdzają się etykiety logistyczne?

Jeśli chodzi o najczęściej stosowane rozwiązania, które nie wiążą się już z ręcznym wprowadzaniem danych do systemów transportowych, warto zaznaczyć, że etykieta logistyczna GS1 ma najszersze zastosowanie w branży:

  • farmaceutycznej,
  • logistycznej,
  • motoryzacyjnej,

Dzięki odpowiednio oznaczonym etykietom producenci, hurtownicy, dystrybutorzy, a nawet detaliści są w stanie szybciej przekazywać między sobą informację o towarach, które powinny zostać wycofane z obiegu. Co ciekawe, etykiety logistyczne znacznie ułatwiają też działania operatorom logistycznym oraz przewoźnikom, a to znacznie przyspiesza łańcuchy dostaw i umożliwia na szybsze reagowanie w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Jeśli chcesz dodatkowo wyróżnić swoją firmę, koniecznie sprawdź polecane pudełka, opakowania i taśmy z nadrukiem.

Jakie właściwości powinna mieć etykieta logistyczna?

Etykiety logistyczne GS-1 są często uzupełniane dokumentem RFID, które jest rozwiązaniem zbliżeniowym i jeszcze bardziej ułatwia zarządzanie łańcuchem dostaw oraz identyfikowaniem produktów na zbiorczych przesyłkach, np. paletowych. Warto wiedzieć, że etykieta logistyczna GS1 powinna mieć odpowiedni rozmiar dopasowany do łańcucha dostaw, a także być wystarczająco trwała, czyli wyróżniać się odpowiednim współczynnikiem trwałości. Jeśli chodzi o podział danych na poszczególne rodzaje, rozróżniamy: segment dostawcy, odbiorcy oraz przewoźnika i to właśnie na tej podstawie dokonuje się podstawowej weryfikacji etykiet.

Generowanie etykiety logistycznej GS1 – krok po kroku

Wygenerowanie etykiety na transportowanym towarze to kluczowe zadanie, jakim powinien zająć się bezpośrednio producent lub dystrybutor towaru. Oto kilka kroków, które należy zrobić, aby wygenerować etykietę logistyczną.

  1. Ustal liczbę produktów, które pozostaną elementami jednostki logistycznej – warto zwrócić uwagę na to, jaką liczbę można wygenerować jednorazowo w ramach numerów SSCC.
  2. Nadaj produktom numery GTIN, czyli inaczej kody kreskowe EAN-13.
  3. Uporządkuj numery GTIN.
  4. Uzgodnij z odbiorcom towaru, jakie dane powinny znaleźć się w kodach kreskowych na etykiecie GS1 – warto też zapoznać się z wytycznymi ustalanymi przez polskie sieci handlowe.
  5. Oznacz odpowiednią jednostkę logistyczną – w tym przypadku przydaje się specjalistyczne oprogramowanie.
  6. Wyślij zbiorczą dostawę, np. całą partię produktów z etykietami logistycznymi GS1 do odbiorcy.

Podsumowując – etykieta logistyczna umieszczana na jednostkach logistycznych, np. paletach, to sposób przekazywania informacji w ramach międzynarodowego systemu standardów i rozwiązań biznesowych. Dane przedstawione w postaci tekstu oraz czytelnych kodów kreskowych znacznie ułatwiają zarządzanie łańcuchem dostaw. Oprócz wiedzy na temat generowania etykiet logistycznych warto też poznać 4 skuteczne sposoby na pakowanie paczek, co ułatwi prowadzenie działalności w branży transportowo-wysyłkowej.

Generowanie etykiet logistycznych na potrzeby transportu i zbiorczej dystrybucji towarów to w dzisiejszych czasach podstawa, aby wygodnie zarządzać łańcuchem dostaw, a także wygenerować obniżenie kosztów zarówno dla producenta, jak i hurtowników czy detalistów.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy