Na czym drukować etykiety?

6min. lektura25/01/2023

Zastanawiasz się, jak wydrukować, a także jak można wykorzystać etykiety samoprzylepne? Z poniższego artykułu dowiesz się praktycznie wszystkiego o tym, jak wygląda proces drukowania etykiet.

Standardowe etykiety czy nowoczesne rozwiązania? Co warto wybrać?

Prowadzenie własnej firmy handlowej lub magazynu przeładunkowego wymaga często stosowania etykiet samoprzylepnych, które są umieszczane bezpośrednio na paczkach lub nawet zbiorczych paletach. Wydrukowane etykiety samoprzylepne mają formę listu przewozowego, na którym umieszczone są wszelkie informacje takie, jak: adres odbiorcy, dane nadawcy, a nawet waga i rozmiary przesyłki.

W dzisiejszych czasach, aby wydrukować etykiety samoprzylepne lub standardowe, np. w formie listu przewozowego, nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu. Często wystarczy użycie zwykłej drukarki laserowej lub atramentowej. Możesz wydrukować etykiety na zwykłym papierze, np. A4, choć druk etykiet w taki sposób będzie nieco problematyczny, szczególnie w większej liczbie.

Jeśli chcesz wydrukować naklejki dla kuriera do oznaczenia paczki na drukarce laserowej – konieczne będzie odpowiednie ustawienie drukarki w odniesieniu do formatu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby drukować etykiety samoprzylepne na takim sprzęcie. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w firmach, gdzie wysyłka towarów kurierem odbywa się raczej sporadycznie. W dużych firmach wysyłkowych – także tych działających w branży e-commerce, warto wykorzystać profesjonalne drukarki do etykiet.

Drukarka etykiet samoprzylepnych – termotransferowa czy termiczna?

Każdy przedsiębiorca w branży wysyłkowej, prędzej czy później zastanawia się, jaki wybrać rodzaj drukarki do etykiet samoprzylepnych, a także jakie są dostępne rodzaje etykiet. Jeśli chodzi o etykiety kurierskie, najlepiej sprawdzają się modele termiczne, które mimo dość wątpliwej jakości wydruku charakteryzują się wyjątkową szybkością działania. W przypadku firm wysyłających setki przesyłek dziennie to właśnie ten parametr może okazać się kluczowy.

Wybierając drukarki termiczne, wystarczy zaopatrzyć się w dobry papier samoprzylepny o odpowiednim formacie. Dobry dostawca etykiet powinien udostępniać papier we właściwym formacie, dopasowanym do możliwości drukarki do etykiet. Obecnie etykiety kurierskie są standardowo drukowane w rozmiarze 100×150 mm.

Inną opcją na drukowanie etykiet jest wykorzystanie drukarki termotransferowej, która wymaga zakupu dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, aczkolwiek przekłada się to na lepszą jakość realizowanego wydruku. To istotne szczególnie wtedy, kiedy chcesz, aby kod kreskowy oraz pozostała część ich zawartości była widoczna nawet z daleka.

Dlaczego warto stosować etykiety samoprzylepne na paczkach?

Podstawowym powodem, dla jakiego warto zaopatrzyć swoją w firmę zarówno w nowoczesne drukarki, jak i etykiety samoprzylepne jest wysoka jakość wydruku, jaką oferują. Drukowanie samej etykiety w postaci naklejek na paczki nie jest trudne.

Decydując się na wydruki nowych etykiet na całej stronie A4, nie tylko zużyjesz więcej materiałów operacyjnych, ale także spowolnisz pracę magazynu ze względu na problematyczny sposób naklejania tak dużych etykiet na paczki.

Innowacją na rynku są etykiety samoprzylepne, które możesz tworzyć na swoim komputerze firmowym i przesyłać je do wydrukowania na profesjonalnej drukarce. Dane zamieszczone na etykiecie powinny być przede wszystkim czytelne, ale także widoczne na tle opakowania.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń stworzonych z myślą o przyspieszeniu pracy magazynów oraz firm działających w branży e-commerce, które możesz wykorzystać do drukowania etykiet. Główne powody, dla jakich warto stosować takie rozwiązania, to:

 • przyspieszenie pracy,
 • ograniczenie kosztów,
 • mniejsze ryzyko pomyłek w wyniku przyklejenia nieodpowiedniej etykiety,
 • zwiększenie bezpieczeństwa transportu – samoprzylepna etykieta wysokiej jakości nie powinna samoistnie odkleić się z kartonu, nawet w wyniku oddziaływania wilgoci i zmiennych temperatur.

Druk etykiet kurierskich samoprzylepnych – krok po kroku

Aby wydrukować naklejki samoprzylepne oraz etykiety kurierskie, możesz wykorzystać dedykowane oprogramowanie do wybranego modelu drukarki lub po prostu użyć prostego programu wbudowanego w system. To drugie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko wtedy, kiedy do drukowania etykiet używasz klasycznej drukarki laserowej. Procedura druku etykiet na profesjonalnych urządzeniach wygląda następująco.

 1. Generujesz nowy list przewozowy w systemie przewoźnika.
 2. Pobierasz dokument na komputer.
 3. Otwierasz list transportowy w dedykowanym programie, klikając przycisk wydrukuj etykiety.
 4. Następnie musisz wybrać drukarkę, na której chcesz zrealizować druk etykiety i potwierdzić operację.

Przed wydrukowaniem możesz też ustalić dowolną wysokość etykiety, a także jej szerokość, choć spore ograniczenia w tej kwestii nakładają same drukarki, np. termiczne, a także standardy etykiet ustalone przez międzynarodowe organizacje transportowe i regulacje przewoźników.

Idealna etykieta transportowa samoprzylepna – jakie powinna mieć cechy?

Drukowanie etykiet na słabej jakości papierze nie jest dobrym pomysłem, szczególnie ze względu na spore ryzyko zmazania się nadrukowanych danych lub całkowitego zniszczenia listu przewozowego na paczce. Drukując etykiety przewozowe, warto zadbać o to, aby te były odporne na wilgoć, promienie UV, ścieranie, a także różnice temperatur. Aby mieć pewność, że wydrukowane naklejki przetrwają nawet długą podróż przesyłki, warto nawiązać współpracę ze sprawdzonym dostawcą papieru samoprzylepnego na etykiety przewozowe.

Oczywiście spore znaczenie ma także sama technologia zadruku – termotransfer jest wytrzymały, ale i nieco kosztowny w użyciu. Drukarki laserowe nie są wystarczająco wydajne, mimo dobrej jakości druku, natomiast papier termiczny często jest zbyt podatny na uszkodzenia. Obecnie nie ma więc idealnego rozwiązania w kwestii druku etykiet. Po umieszczeniu listu przewozowego w tej formie na paczce możesz dodatkowo osłonić etykietę, np. folią stretch lub taśmą bezbarwną, a wtedy zadruk na pewno nie ulegnie najmniejszym uszkodzeniom. Warto też dodać, że podobne cechy mają etykiety produktów, które powinny być równie odporne na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie zewnętrznych czynników.

Dlaczego warto drukować listy przewozowe na profesjonalnej drukarce do etykiet?

Papier samoprzylepny ma to do siebie, że pozwala na szybkie umieszczanie dowolnie wydrukowanej etykiety na powierzchni paczki. Dzięki temu proces pakowania i nadawania przesyłek ulega znacznemu skróceniu. Jeśli chodzi o pozytywy wynikające z drukowania listów transportowych na etykietach samoprzylepnych, warto wyróżnić takie, jak:

 • możliwość wydrukowania etykiet w formatach zgodnych z regulacjami ustalonymi przez firmy kurierskie w kraju i za granicą,
 • szybki wydruk dowolnej liczby etykiet – jedna sztuka na profesjonalnym sprzęcie drukuje się nawet krócej niż 1 sekundę,
 • brak konieczności zakupu tuszu lub tonera (tylko w przypadku drukarek termicznych),
 • stosunkowo niedrogi papier samoprzylepny na rolce.

Ogólnie rzecz biorąc, oklejanie paczek standardowymi etykietami bez warstwy samoprzylepnej generuje konieczność jej montażu za pomocą taśmy, a to znacznie spowalnia proces pakowania paczek do wysyłki. Jeśli cenisz sobie wysoką jakość druku i chcesz szybko tworzyć naklejki transportowe, koniecznie postaw na profesjonalne drukarki i stwórz idealną etykietę na każdą paczkę, którą nadasz do klienta.

Najpopularniejsze tematy