jak-przechowywac-puste-kartony-w-magazynie

Jak przechowywać puste kartony w magazynie?

7 min. lektura 19 kwietnia 2023

Dobra organizacja przestrzeni magazynowej jest niezbędna, aby pracownicy wykonywali swoje zadania z maksymalną wydajnością. Magazyny sklepów e-commerce ze względu na duży obrót zamówień powinny inwestować w profesjonalne meble i akcesoria magazynowe. Z tego artykułu dowiesz się, jak i gdzie przechowywać puste kartony do wykorzystania w przyszłości.

Puste kartony do wysyłki – jak je składować?

Opakowania z tektury falistej to podstawowe wyposażenie każdego magazynu zajmującego się przyjmowaniem dostaw oraz wysyłką towaru do klientów. Pudełka wykonane z grubej tektury falistej są wszechstronne, bezpieczne oraz wygodne w użyciu. Z ich pomocą można wysyłać nawet najbardziej wrażliwe towary do klientów na terenie całego świata. Składowanie opakowań kartonowych na magazynie powinno odbywać się z użyciem takich elementów wyposażenia hali, jak:

  • regały i meble magazynowe do składowania,
  • stoły magazynowe,
  • duże pojemniki euro i skrzynie.

Puste i nieużywane kartony można składować na magazynie wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W przeciwnym razie na hali zapanuje wszechobecny nieporządek, co spowolni proces pakowania towaru do wysyłki.

Przechowywanie pustych opakowań kartonowych na magazynie – jak robić to dobrze?

Utrzymanie porządku w miejscu pracy to podstawowy obowiązek każdego pracownika, ale także pracodawcy. Mimo najszczerszych chęci magazynierów bez odpowiedniego sprzętu oraz mebli przemysłowych nie da się wygodnie przechowywać pustych opakowań z tektury.

Czy wiesz, że koszty logistyczne w przedsiębiorstwie to także wydatki związane z zakupem materiałów operacyjnych, recyklingiem oraz przechowywaniem pustych opakowań? Więcej na ten temat możesz przeczytań na naszym blogu dotyczącym wydatków logistycznych w firmach e-commerce.

Kilka wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć wydatki i jednocześnie komfortowo składować większe ilości opakowań tekturowych to:

  1. Wyznacz odpowiednią przestrzeń magazynową do przechowywania pustych opakowań z tektury. Możesz do tego użyć regały magazynowe wykonane ze stali. Takie elementy infrastruktury hali są niezbędne, aby zapanować nad chaosem i utrzymać porządek w zakładzie.
  2. Złóż kartony, których nie zamierzasz używać w najbliższym czasie. Poskładane opakowania tekturowe zajmują znacznie mniej miejsca. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad porządkiem w miejscu pracy.
  3. Posegreguj opakowania tekturowe na trzy kategorie względem rozmiaru: duże, średnie i małe. W ten sposób nawet po złożeniu będziesz mieć świadomość, z którego miejsca składowania wziąć karton do zapakowania towaru do wysyłki.
  4. Zetnij niepotrzebne opakowania, które są uszkodzone lub całkowicie nieprzydatne. Wykorzystaj akcesoria magazynowe takie, jak noże do tapet, aby pociąć kartony. Poszczególne arkusze tektury możesz przeznaczyć do stworzenia ekologicznego wypełniacza do paczek. W tym przypadku niezbędna jest inwestycja w urządzenie do wytwarzania papierowego wypełniacza PadPak Compact.

Jeśli zarządzasz halą magazynową i dbasz o to, aby w miejscu pracy zawsze panował porządek, koniecznie wykorzystaj, chociażby jedną z powyższych wskazówek. To sprawdzone sposoby na wykorzystanie i składowanie nieużywanych opakowań z tektury.

Kartony tekturowe do pakowania paczek – nowe czy używane?

Prowadzenie własnej firmy zajmującej się wysyłkową sprzedażą towarów to spora odpowiedzialność oraz stres związany ze stale rosnącymi wydatkami. Koszty prowadzenia działalności możesz nieco ograniczyć, np. wykorzystując opakowania kartonowe, które przywieziono do hali magazynowej z innych firm. Po wyciągnięciu towaru wystarczy:

  • odkleić listy przewozowe i wszelkie etykiety z paczek,
  • wyczyścić kartony z zabrudzeń,
  • poskładać (o ile to możliwe),
  • umieścić w miejscu przeznaczonym do składowania opakowań tekturowych.

Wiele pudełek kartonowych po jednorazowym przewozie wciąż nadaje się do ponownego wykorzystania. Dzięki temu nie musisz za każdym razem inwestować w zupełnie nowe opakowania, a jedynie wykorzystać te, które przyjechały do Twojej firmy.

A może chcesz dowiedzieć się, jak poprawić rentowność magazynu? W poradniku RAJA przedstawiamy kilka informacji o tym, jakie działania podjąć, aby praca magazynu była efektywniejsza i przynosiła zadowalające zyski.

Magazynowanie kartonów do pakowania paczek a wyposażenie hali magazynowej

Na wyposażeniu nowoczesnej hali magazynowej powinno znaleźć się przede wszystkim urządzenie do wytwarzania papierowego wypełniacza. Dzięki temu ograniczasz koszty prowadzenia firmy i zakupu materiałów eksploatacyjnych, które są potrzebne do wysyłki towarów. W ten sposób można przyczynić się także do ochrony środowiska naturalnego – znacznie mniej materiału ulega zbędnemu zużyciu.

Inne, niezbędne wyposażenie hali magazynowej, które ułatwia przechowywanie i przenoszenie kartonów z tektury to:

Jeśli chcesz zadbać o komfort pracy na hali magazynowej, zmniejszyć koszty i jednocześnie ułatwić pakowanie paczek swoim pracownikom, koniecznie zainwestuj w sprawdzone wyposażenie. Więcej o tym usprawnieniu działania przedsiębiorstwa handlowo-wysyłkowego przeczytasz w artykule poradnikowym, jak wyposażyć magazyn e-commerce.

Warunki przechowywania kartonów tekturowych w magazynie

Wyróżniamy dwa kluczowe czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo przechowywania tekturowych opakowań w magazynie. Tektura falista jest w większości przypadków podatna na uszkodzenia wynikające z występowania niekorzystnych warunków zewnętrznych. Parametry, które są istotne w trakcie składowania pudełek z kartonu to:

  • Wilgotność powietrza – to prawdopodobnie najważniejsza kwestia, o jakiej powinien pamiętać każdy przedsiębiorca i pracownik hali magazynowej. W trakcie składowania opakowań z tektury wilgotność powietrza powinna być jak najmniejsza. Wskaźnik powinien mieścić się w przedziale od 25 do 75%, choć lepiej, jeśli jest nieco niższy. Opakowania tekturowe typu kraft mogą być spokojnie przechowywane w standardowych warunkach wilgotności, natomiast standardowe pudełka lepiej trzymać w miejscach suchych i bez dostępu do wody.
  • Temperatura – drugi wskaźnik to temperatura powietrza na hali magazynowej. Stałe monitorowanie reżimu temperaturowego w magazynie to podstawa, aby uniknąć zniszczenia składowanych kartonów. Temperatura na hali nie powinna być niższa niż -14 stopni Celsjusza, ale także nie wyższa niż +40 stopni Celsjusza. To raczej skrajne wartości, a ich ciągłe zmiany również niekorzystnie wpływają na stan opakowań z tektury – nawet tej falistej.

Ogólnie rzecz biorąc w trakcie przechowywania kartonów w magazynie, warto trzymać się trzech prostych zasad:

  1. Opakowania trzymaj w zamkniętych pomieszczeniach – jeśli to możliwe.
  2. Utrzymuj wilgotność powietrza nie większą niż 75%.
  3. Nie przekraczaj skrajnych wartości temperatur od -14 do +40 stopni Celsjusza oraz nie zmieniaj zbyt często temperatury w konkretnych pomieszczeniach magazynu.

Stosując się do powyższych zasad, będziesz w stanie przechowywać pudełka transportowe przez długi czas, aż do ponownego wykorzystania w trakcie pakowania paczek do wysyłki.

Czy warto składować opakowania tekturowe do ponownego użycia?

Zdecydowanie warto podjąć decyzję o składowaniu używanych opakowań tekturowych w magazynie. Dzięki temu ograniczysz wydatki związane z zakupem materiałów operacyjnych dla firmy, a także przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego. Zadbaj tylko o odpowiednie warunki do przechowywania pudełek z tektury falistej, wyposaż halę magazynową w nowoczesne akcesoria i meble, a także poinstruuj pracowników, jak tworzyć wypełniacze do paczek ze zużytych pudełek, które nie nadają się do dalszego przechowywania.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy