Jak wybrać wagę do wózka paletowego?

6 min. lektura05 marca 2023

O czym trzeba pamiętać, prowadząc własną firmę przemysłową? Zakup odpowiedniego paleciaka oraz akcesoriów do pakowania palet to nie wszystko. Ważne są także homologowane akcesoria, takie jak wagi do wózków paletowych. W nowoczesnej hali magazynowej nie powinno zabraknąć tego narzędzia, chociażby ze względu na konieczność sprawdzania wagi palet przed wysyłką do klienta.

Magazynowa waga paletowa – co to takiego?

Wagi paletowe to akcesoria przeznaczone do ważenia towaru znajdującego się na palecie transportowej. To niezbędne narzędzie na wielu gałęziach przemysłu. Do najistotniejszych parametrów wag paletowych, zaliczamy:

 • lekkość,
 • prostotę konstrukcji,
 • wysoki poziom dokładności pomiarów,
 • uniwersalność zastosowania,
 • możliwość stosowania w każdych warunkach pogodowych.

Warto dodać, że na rynku rozróżniamy dwa typy wag do palet. Pierwsza grupa to urządzenia wolnostojące, na których można postawić przygotowaną paletę. To wymaga sporej ostrożności, aby paleta nie zsunęła się z powierzchni urządzenia pomiarowego. Inną opcją są wagi wbudowane w wózki paletowe. To niewielki sprzęt, który jest zespolony z paleciakiem. Pojazd wyposażony w takie akcesorium umożliwia dokładne ważenie towarów wielkogabarytowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wagę do wózka paletowego?

Potrzebujesz profesjonalnego wyposażenia hali magazynowej, ale nie wiesz, w co warto zainwestować? Wystarczy, że poznasz niezbędne akcesoria do pakowania palet, a samodzielnie ocenisz, czego tak naprawdę potrzebuje Twoja firma. Zanim zdecydujesz się na zakup wagi do wózka paletowego, weź pod uwagę:

 • okres gwarancyjny producenta,
 • częstotliwość kalibracji,
 • maksymalne i minimalne obciążenie do pomiaru,
 • dokładność pomiarowa.

Warto dodać, że profesjonalne wagi do wózków paletowych powinny być zalegalizowane zgodnie z aktualnymi przepisami BHP. W przeciwnym razie pomiar wykonany takim urządzeniem nie może być traktowany jako rzetelny i podawany w specyfikacji wysyłkowej. Inwestując w rozwój przedsiębiorstwa przemysłowego, warto wybrać sprawdzone wózki paletowe od renomowanego producenta akcesoriów i sprzętu magazynowego.

Wagi do wózków paletowych – jakie mają funkcje?

Nowoczesne wagi do wózków paletowych przydają się nie tylko do wykonywania pomiarów ciężaru przygotowywanych palet. Takie narzędzia umożliwiają:

 • zapisywanie wyników pomiarowych,
 • eksportowanie danych do zewnętrznych systemów,
 • obliczanie tary, czyli masy netto i brutto ładunku,
 • weryfikacja poziomu nachylenia palety.

Wagi umożliwiające weryfikację kąta nachylenia przydają się szczególnie wtedy, kiedy magazynier pakuje ciężki ładunek i nie ma pewności czy ciężar został równomiernie rozłożony po powierzchni palety. Ogólnie rzecz biorąc, wózki paletowe z wagą znacznie ułatwiają codzienną pracę w zakładach przemysłowo-magazynowych.

Jak sprawdzić, czy wózek paletowy z wagą ma legalizację?

Jedynym dostępnym sposobem na weryfikację legalności pomiarów z użyciem wagi w wózku paletowym jest analiza certyfikatu homologacyjnego. Ręczne paleciaki z wagą oraz legalizacją są stosowane w wielu dziedzinach:

 • pakowaniu towarów na palety,
 • obliczaniu opłat targowych, cła, podatków, premii pracowniczych za wykonaną pracę.

Ważność pomiarów wykonywanych z użyciem wózka paletowego będzie w 100% poprawna tylko wtedy, kiedy urządzenie ma:

 • cechę zabezpieczającą,
 • odpowiednie oznakowanie potwierdzające homologowany sprzęt,
 • świadectwo CE wraz ze znakiem.

Poprawnie oznakowany wózek paletowy z zalegalizowaną wagą powinien mieć nie tylko znak CE, ale także:

 • oznaczenia roku i numeru jednostki uprawnionej do dokonania legalizacji sprzętu (opcjonalnie oznaczenia podmiotu, który sprawuje nadzór nad systemem jakości producenta paleciaków z wagą),
 • zieloną nalepkę w kształcie kwadratu z nadrukowaną literą „M”.

Warto też wiedzieć, że poprawnie przygotowany i zalegalizowany wózek paletowy z wagą powinien mieć aktualną deklarację zgodności z dyrektywą 009/23/WE lub wdrażającym ją ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, wystawioną przez producenta. Brak ów deklaracji powoduje, że urządzenie pomiarowe w paleciaku jest niezalegalizowane, a więc pomiary będą nieważne.

A może chcesz dowiedzieć się więcej o poprawnym przygotowywaniu palet? Wystarczy, że sprawdzisz wpis blogowy: Jak przygotować paletę do wysyłki?

Ile kosztuje wózek paletowy z wagą?

Koszt zakupu wózka paletowego z homologowaną i zalegalizowaną wagą może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Takie modele paleciaków są znacznie droższe od pojazdów ręcznych bez dodatkowego systemu pomiarowego. Dla przykładu: wózek paletowy ręczny 2500 kg można kupić w cenie poniżej 2000 złotych, natomiast podobny model z wagą to koszt na poziomie nawet drugie tyle wyższym.

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w paleciak z urządzeniem pomiarowym, warto kierować się nie tylko ceną. Istotne są także parametry techniczne każdego sprzętu. Oprócz weryfikacji sprawności i dokładności wagi, kluczowe są także dane techniczne samego paleciaka. W tym przypadku warto zweryfikować:

 • maksymalny udźwig paleciaka,
 • kąt obrotu dyszla,
 • długość wideł,
 • rodzaj kółek i najazdu,
 • maksymalną wysokość podnoszenia.

Na podstawie tych informacji można wybrać wózek paletowy z wagą dopasowany do potrzeb zakładu przemysłowego lub magazynu przeładunkowego. Takie wyposażenie firmy przekłada się na sprawność i efektywność, a także komfort pracy pracowników fizycznych w firmie.

Jeśli w firmie jest dostępny paleciak z wagą, można łatwo zweryfikować poprawność zapakowania ciężkiego towaru na palecie. Aby uniknąć problematycznych sytuacji w razie niepoprawnego sposobu ułożenia kartonów zbiorczych, warto zapoznać się z poradnikiem: Jak wysłać ciężką paczkę?

W jaki sposób wybrać wagę do paleciaka? Podsumowanie

Nasz poradnik, jak wybrać wagę do wózka paletowego to zbiór najważniejszych informacji o homologacjach, legalizacji sprzętu oraz parametrach technicznych, na jakie warto zwrócić uwagę. Zakup sprawdzonego wózka paletowego z wagą pomiarową powinien być dobrze przemyślaną inwestycją. To drogi sprzęt, który wymaga regularnych przeglądów serwisowych i homologacyjnych. Paleciaki z wagą pozwalają jednak na szybką weryfikację ciężaru palety, a nawet sposobu rozłożenia ciężaru ładunku bezpośrednio na niej.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy