Jakie kartony do paczkomatów? W co zapakować paczki do paczkomatu?

4min. lektura 09/03/2022

Paczkomaty InPost to najczęściej wybierana metoda wysyłki paczek w Polsce. W związku z tym większość firm produkujących opakowania oferuje takie, które idealnie pasują do paczkomatowych szafek. Jakie kartony nadają się do paczkomatu i gdzie je kupić?

Wysyłka do paczkomatu to jedna z najwygodniejszych form wysyłki przesyłek krajowych. Nic dziwnego, że większość osób prywatnych i firm wybiera właśnie InPost. Cena przesyłki jest niska w porównaniu do innych rodzajów przesyłek, a poza tym paczkomaty mają wiele innych zalet. Przede wszystkim nadać i odebrać przesyłkę można w dowolnym momencie dnia i nocy, ponieważ paczkomaty są czynne 24 godziny na dobę i to 7 dni w tygodniu. Poza tym znajdują się w dogodnych lokalizacjach, więc każdy możne wybrać taki blisko miejsca zamieszkania lub pracy. A do tego wysyłka jest naprawdę ekspresowa – zazwyczaj jest gotowa do odbioru w paczkomacie odbiorcy już następnego dnia. I jeszcze jedna zaleta – nie ma konieczności oczekiwania na kuriera, który może zjawić się akurat wtedy, gdy odbiorcy nie ma w domu czy pracy.

Wysyłka paczkomatem jest naprawdę prosta i szybka. Wystarczy wejść na stronę, wybrać parametry przesyłki, opłacić i wydrukować etykietę, a potem nadać przesyłkę. Można to zrobić także bezpośrednio  waplikacji w telefonie bez konieczności drukowania etykiety. A co z opakowaniem? Czy trzeba mieć specjalne opakowanie InPostu, czy można użyć zwykłego kartonu? Skąd wziąć karton na paczkę InPost?

Jakie wymiary paczki do paczkomatu?

Większość towarów można wysłać paczkomatem, natomiast w przypadku większych paczek, niemieszczących się w skrytce, należy skorzystać z firmy kurierskiej. Zatem jedynym ograniczeniem tej formy wysyłki jest to, że nie każda paczka zmieści się do szafki paczkomatowej. Paczki InPost mogą mieć 3 rozmiary, tj.:

Gabaryt A (max. wymiary: 8x38x64 cm)

Gabaryt B (max. wymiary: 19x38x64 cm)

Gabaryt C (max. wymiary: 41x38x64 cm).

Wszystkie paczki, bez względu na gabaryt, mogą ważyć maksymalnie 25 kg.

Aby mieć pewność, że przesyłka zmieści się do wybranej skrytki, należy przed jej nadaniem dokładnie zmierzyć opakowanie, by uniknąć niemiłej niespodzianki, gdy paczka się nie zmieści.

Skąd wziąć karton na paczkę InPost?

Aby wysłać paczkę paczkomatem można skorzystać ze standardowych opakowań, ale wygodniej jest użyć takich, które są dopasowane do wymiarów skrytek. Takie opakowania można zamówić bezpośrednio w firmie InPost, ale także w hurtowni RAJA, która posiada szeroki wybór opakowań dostosowanych do tej formy wysyłki. Można zamówić specjalne kartony do wysyłki w paczkomacie, a także koperty, foliopaki i tzw. opakowania niestandardowe. Oto pełna lista dostępnych opakowań idealnie nadających się do wysyłki InPostem: kartony płaskie, kartony fasonowe, owijki na książki, pudełka wzmocnione, kartony z automatycznym dnem, tuby wysyłkowe okrągłe i kwadratowe, opakowania na płyty, koperty kartonowe kurierskie, koperty bąbelkowe, koperty sztywne, koperty ochronne i koperty na dokumenty. Klienci RAJA najchętniej wybierają koperty bąbelkowe, kartony fasonowe i fasonowe płaskie oraz owijki na książki.

Najczęściej wybieranymi kartonami do paczkomatu są kartony fasonowe – wykonane z wykrojnika. Łatwo się je składa, a ich zamknięcie nie wymaga użycia taśmy klejącej ani kleju. Posiadają wewnętrzne klapy zapewniające ochronę i podparcie. Mocna i gruba tektura, z której są wykonane ogranicza ryzyko uszkodzenia przesyłki w transporcie. Na stronie sprzedażowej produktów RAJA są podane wymiary paczek paczkomatowych, więc łatwo można zamówić taki wymiar, jaki jest potrzebny.

Jak wysłać dużą paczkę paczkomatem?

Paczkomatem nie da się wysłać dużej paczki. W tym celu należy nadać paczkę kurierem InPost lub innej firmy. Oczywiście w Inpoście można wysłać dużą przesyłkę na palecie. Cena wysyłki jest uzależniona w tym wypadku od wagi przesyłki i wynosi od 220 do 605 kg. Maksymalna waga przesyłki paletowej wynosi 800 kg.

Aby wysłać paczkę na palecie, należy wybrać z oferty RAJA pudło dopasowane do wielkości przesyłki lub jeśli jest to przesyłka o nieregularnym kształcie folię stretch oraz paletę wraz ze specjalnymi akcesoriami, które jeszcze lepiej ją zabezpieczą.

Przeczytaj również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Najpopularniejsze tematy