Co zrobić z kartonami po przeprowadzce?

6 min. lektura11 kwietnia 2023

Przeprowadzka to intensywny i nieco problematyczny czas. Rozpakowywanie kartonów, układanie dobytku, urządzanie nowego lokum, wykańczanie szczegółów aranżacyjnych w każdym pomieszczeniu, dekorowanie przestrzeni – to wszystko jest bardzo emocjonujące. Kiedy nowe mieszkanie lub dom zostanie doprowadzone względnie do ładu, pojawia się palący problem – co zrobić z kartonami po przeprowadzce? Wyrzucić czy kreatywnie wykorzystać?

Opakowania na buty i drobne przedmioty

Mniejsze kartony (w szczególności te z pokrywami) można wykorzystać do przechowywania butów, kosmetyków, nici, śrubek. Aby pudełko wyglądało estetyczniej, należy okleić je tapetą lub okleiną meblową, a następnie udekorować, przewiązać wstążką. Taki kartonik można także wyłożyć od wewnątrz dekoracyjną tkaniną.

Kartony po przeprowadzce nadają się do przechowywania sezonowych rzeczy, np. letnich akcesoriów, ozdób choinkowych. Twarde i wytrzymałe opakowanie zabezpieczy zawartość – znikną wszelkie obawy. Dowiedz się, jak składać pudełka kartonowe, by wykorzystać je jak najefektywniej w codziennym życiu.

Ozdobione (pomalowane farbami) kartony po przeprowadzce mogą spełnić funkcję schowka na akta i dokumenty, osobiste rzeczy, a także pojemnika na czapki, rękawiczki, szaliki. Wszelkie zdobienia ożywią przestrzeń, wzbudzą ciekawość w odwiedzających gościach, nadadzą domownikowi etykietę „niepokornego artysty”. Nie czekaj na pomysł, co zrobić z kartonami po przeprowadzce. Działaj kreatywnie, odważnie.

Co zrobić z kartonami? Wykorzystaj je w ogrodzie!

Dobrej jakości kartony stanowią świetny materiał do ogrodu – to nieoczywiste przeznaczenie. Ich potencjalne zastosowanie wynika z faktu, że są bogate w dobroczynną celulozę. Można je wykorzystać jako kompost – tekturę rozdrabnia się i miesza ze skoszoną trawą, odpadkami kuchennymi pochodzenia zwierzęcego czy zgrabionymi liśćmi. Taka mieszanka może być użyta do użyźnienia ziemi.

Za pośrednictwem kartonów po przeprowadzce można ściółkować ogród w celu ograniczenia wzrostu chwastów. Dzięki nim można pozbyć się trawy bez jej przekopywania – wystarczy pojedynczą warstwę tektury obłożyć trocinami, słomą lub kompostem i cierpliwie czekać na efekt.

Kartonowy domek dla kota

Pudełka po przeprowadzce mogą przybrać postać „domku” dla kotów, które uwielbiają kartony. Wiele z nich z chęcią porzuci miękkie siedzisko na rzecz zdobionego opakowania tekturowego. Co ciekawe, im karton mniejszy, tym lepiej dla kota. Tymczasowy „domek” dla futrzanych pupili można postawić w mieszkaniu, ogródku, balkonie, na tarasie. Warto wyścielić go od wewnątrz miękką poduszką.

Co zrobić z kartonami, które pozostały po ostatnim przekwaterowaniu? Duże pudełka mogą także posłużyć właścicielom psów. Pozbywając się wieka i jednej ze ścianek, stworzysz wystarczającą powierzchnię dla małego psa. Wyściel wnętrze pudełka miękkimi tkaninami, tworząc wygodne siedzisko – podobnie jak dla kota. Zwierzę – przyjaciel człowieka – zapewne z chęcią przycupnie w nowym, kartonowym domku.

Akcesorium do zabaw z dziećmi

Zdecydowana większość dzieci uwielbia kreatywne działania. Kartony po przeprowadzce mogą stać się pomocnym dodatkiem podczas zabaw z maluchami. Przykładowo: pudełko można przemienić w dom dla lalek. Może również stać się materiałem budulcowym zamku czy innej konstrukcji. Wystarczy użyć nożyczek, kleju, taśmy klejącej i odrobinę wyobraźni.

Kartonowe pudełka mogą także posłużyć jako tło do malowania farbami, np. fragment scenografii do szkolnego przedstawienia. Niektóre z nich wykorzystaj jako wycinanki, klocki. Z większej liczby pudełek kartonowych można wykonać labirynt dla najmłodszych dzieci. Otwórz się na kreatywność, uwolnij wyobraźnię, zrozum myślenie malucha.

Materiał do DIY

Kartony można wykorzystać w kreatywny sposób – nie tylko jako forma zabawy dla dzieci. Z tektury można szybko i sprawnie stworzyć różnego rodzaju ekologiczne ozdoby, np. na choinkę. Ciekawą dekoracją może być także efektowny łapacz snów, stworzony z pociętych i pomalowanych fragmentów kartonu po przeprowadzce.

Prozaiczne zastosowania. Gdzie wynieść kartony po przeprowadzce?

Karton po przeprowadzce można wykorzystać mniej kreatywnie, a bardziej praktycznie. Jeśli w Twoim domu znajduje się kominek lub piec, potraktuj pocięte pudełko jako rozpałkę.

Jeżeli nie masz pomysłu na oryginalne wykorzystanie kartonów po przeprowadzce, wyrzuć je. To podstawowa odpowiedź na pytanie „gdzie wynieść kartony po przeprowadzce”. Pamiętaj jednak o segregacji – umieść je w specjalnych pojemnikach na makulaturę.

Nie tylko kartony – co jeszcze wykorzystuje się podczas przeprowadzki?

Zastanawiasz się, jak przygotować się do przeprowadzki? Wybór odpowiednich materiałów do pakowania to pierwszy, podstawowy krok. Pudełka kartonowe to nie jedyne produkty przydatne podczas przeprowadzki. Potrzebne będą również: folia bąbelkowa, papier pakowy, folia stretch, taśma klejąca, różnokolorowe markery, etykiety ostrzegawcze.

Jeśli przewozisz meble lub sprzęt AGD i RTV, przydadzą się także takie akcesoria jak: kartonowe kątowniki, kartonowe przekładki, a także worki foliowe. Pierwszy dodatek ma za zadanie ochronić delikatny róg mebla przed potencjalnymi uszkodzeniami. Kartonowe przekładki zapobiegają zabrudzeniu się sprzętu podczas przeprowadzki. Worki foliowe lub mocne worki na śmieci (korzystna, optymalna objętość to 120-140 litrów) posłużą jako opakowanie dla wszystkiego, co nie zmieści się do kartonów. Wybieraj tylko wytrzymałe, solidne worki, które ciężko przedziurawić. Nie zostawiaj na wierzchu ostrych rogów, klamer od paska spodni, zamka błyskawicznego – każde szpiczaste wybrzuszenie może podziurawić foliowe opakowanie.

Co można powiedzieć o podstawowych akcesoriach do pakowania? Folia bąbelkowa lub papier pakowy pomogą przy transporcie kartonów z delikatnymi przedmiotami, elektroniką. Folia bąbelkowa może również sama z siebie stanowić ochronę i opakowanie dla nieforemnej, niestandardowej rzeczy. Folia stretch stanowi idealne zabezpieczenie paczki – przed wilgocią, zabrudzeniami, kurzem, promieniowaniem UV, niechcianymi spojrzeniami osób trzecich. Może służyć również jako mocowanie wysokich mebli, sprzętu AGD – tak, by towar zmieścił się do auta i nie zniszczył się.

Dobra taśma klejąca to skarb. Przy pakowaniu najczęściej wykorzystuje się taśmę pakową. Niewskazana jest przezroczysta, delikatna taśma biurowa, używana na co dzień przez każdego z nas. Nie zapominaj również o etykietach ostrzegawczych, stanowiących odpowiednią informację dla kuriera lub Ciebie. Przykładowo: naklejka „Uwaga, szkło!” informuje przewoźnika, że wewnątrz znajdują się delikatne, szklane przedmioty, natomiast naklejka „Góra/Dół” pokazuje, gdzie znajduje się górna i dolna część pakunku (takiego kartonu nie można przewracać na boki, odwracać do góry nogami). To także informacje dla Ciebie i osób pomagających w przeprowadzce.

Kartony i akcesoria do przeprowadzki – tylko w RAJA

Firma RAJA dba o dobro swoich klientów oraz natury. Wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej tym, że przykłada ogromną wagę do ekologicznego działania.

W RAJA można odnaleźć wszystkie produkty niezbędne podczas przeprowadzki – od kartonów i foliopaków po taśmy klejące i folie stretch. Warto przejrzeć dokładnie asortyment – istnieje duża szansa, że trafisz na coś, czego od dawna potrzebowałeś.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy